"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pankade hinnangul on põllumeestest olukord parim viljakasvatajatel (0)
05. oktoober 2015
Scanpix

SEB ja Swedbanki hinnangul on põllumajanduses parem seis praegu viljakasvatajatel, piimandussektoris on paremas olukorras on segatootjad, kes suudavad tänavuste rekordsaakide juures teraviljatootmise tuludest kanda piimatootmise kahjusid ning kõige kehvemas seisus on sealihasektor.

“Põllumajandussektoris on olenevalt konkreetsest segmendist olukord erinev. Viljakasvatajatel läheb paremini, samas piimatootmises ja seakasvatuses on olukord keerulisem. Piimatootmises, kus turuolukord on olnud nõrk juba üle aasta, on põllumehed teinud olulisi kulukärpeid, vähendanud investeerimisplaane ja kasutanud oma likviidsuspuhvreid. Seejuures on mitmed piimatootjad taotlenud laenugraafikute ülevaatamist ning seda on pank ka teinud,” ütles SEB ettevõtete panganduse juht Indrek Julge BNS-ile.

Hetkel on piimatootjatest ligikaudu kolmandik küsinud Julge sõnul graafikute ülevaatamist ja lähtuvalt konkreetse kliendi olukorrast on maksegraafikuid ka üle vaadatud. “Pankrotistumisi suuremate klientide puhul esinenud ei ole, kuid üksikud kliendid on tegevust ümberorienteerinud suurendades teraviljakasvatuse osakaalu,” ütles ta.

“Igas majandusharus on nii parematel kui ka halvematel aegadel tugevaid ja nõrgemaid tegijaid ja pikaajaliselt on põllumajandussektori väljavaade panga vaatenurgast positiivne, sest sektor on Euroopa riikidega võrdluses keskmisest parema efektiivsusega ning sektor on ka varem keerukamate olukordadega toime tulnud,” prognoosis Julge.

Swedbanki põllumajandussektori juht Brit Juusi sõnul jääb Eesti põllumeeste hinnangu kohaselt piima omahind 25-31 sendi vahele. “Kuna hetkel saadav piimahind on kuskil 22,5 sendi juures, siis olenevalt tootjast on kahjum iga toodetud liitri pealt 2,5-8,5 senti. Võtame näiteks 100 piimalehmaga farmi, kus aastast keskmist väljalüpsi arvestades on kuine piimatoodang kuskil 72 tonni. Igakuine kahjum piimatootmise pealt on seega 1800-6100 eurot,” ütles Juus BNS-ile.

Ta lisas, et piimatootjad on juba eelmise aasta sügisest kulusid kärpinud, kuid lõpmatuseni ei ole kulude kärpimine võimalik.

“Mõnevõrra paremas olukorras on segatootjad, kes suudavad tänavuste rekordsaakide juures teraviljatootmise tuludest kanda piimatootmise kahjusid,” ütles Juus.

Swedbank on Juusi sõnul tulnud klientidele vastu ning võimaldanud maksepuhkust, et igakuist maksekoormust ajutiselt vähendada. “Põllumaade tagatisel oleme valmis pakkuma 30-aastase tagasimaksegraafikuga laene. Kui ettevõtte finantskohustused on võetud ühest pangast, siis on pangal võimalik rasketel aegadel ettevõtjat paremini aidata,” sõnas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.