Ratas: Läti käitumine mõjutab piirikaubandust

Peaminister Jüri Ratas tõdes täna, kolmapäeval riigikogu ees seistes, et Läti plaan samuti alkoholiaktsiisi langetada mõjutab piirikaubandust Eesti ja Läti vahel.

Pilt: Scanpix

Ratas: Läti käitumine mõjutab piirikaubandust (2)

Toimetaja: Vesta Reest

Peaminister Jüri Ratas tõdes täna, kolmapäeval riigikogu ees seistes, et Läti plaan samuti alkoholiaktsiisi langetada mõjutab piirikaubandust Eesti ja Läti vahel.

"Ma lugesin, et Läti kaalub langetamise otsust. Mina ei tea, et seal oleks otsustatud, mitu protsenti nad langetavad, kuidas nad langetavad lahjat või kuidas nad langetavad kanget alkoholi,  ju nad seda teemat arutavad," ütles Ratas riigikogu infotunnis.

Läti rahandusminister Jānis Reirs ütles teisipäeval BNS-ile, et Läti läheb kaasa Eesti otsusega langetada alkoholiaktsiisi. Läti kaupmeeste liidu hinnagul peaks riik langetama alkoholiaktsiisi vähemalt 23 protsenti.

Ka Soome toidukaupade liit ja alkoholitootjad leiavad, et Eesti aktsiisi langetamisele tuleb viivitamatult reageerida.

"Soome õlletootjad või õllesektor on teinud samasuguse kirja Soome tänastele koalitsiooniläbirääkimispartneritele. Kas nemad lähevad selle peale või mitte, seda infot mul ei ole. Pigem vist ei lähe, aga eks seda otsustavad nemad," nentis peaminister.

Riigikogu võttis teisipäeval menetlusse Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa fraktsiooni esmaspäeval algatatud eelnõu, mille alusel langeb alates 1. juulist õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiis 25 protsenti.

Peaminister rääkis infotunnis, et kui aktsiisi langetada 25 protsenti, siis 2019 on prognoositud 12 miljonit eurot alalaekumist ja järgneval neljal aastal, igal aastal ligi 3 miljonit eurot ülelaekumist. 

Ratas avaldas infotunnis ka lootust, et tarbimine võiks ka muus osas rohkem Eestisse tagasi pöörduda: lisaks alkoholile ka kütus, toidu- ja muud kaubad ning sigaretid.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...