Soome ametiühing: HKScan peab alustama streikijatega läbirääkimisi

Soome toiduainetööstuse töötajate ametiühingu (SEL) peasekretäri Henri Lindholmi sõnul peab HKScan alustama läbirääkimisi Rakere lihakombinaadis streikivate tapamaja töötajatega.

Pilt: Scanpix

Soome ametiühing: HKScan peab alustama streikijatega läbirääkimisi

Soome toiduainetööstuse töötajate ametiühingu (SEL) peasekretäri Henri Lindholmi sõnul peab HKScan alustama läbirääkimisi Rakere lihakombinaadis streikivate tapamaja töötajatega.

"Me ärgitame HKScani oma töötajatega läbirääkima, samal ajal peame ettevõttega dialoogi loomulikult ka Soomes ning üritame leida siin konstruktiivset rolli. Loodame, et suudame läbirääkimised uuesti algatada," ütles Henri Lindholm, kes on ühtlasi ka HKScan Soome ametiühingu esindaja, reedel ajakirjanikele. Lindholmi sõnul sätestavad Euroopa Liidu harta ja Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) konventsioon väga selgelt ametiühingu moodustamise, sinna kuulumise ja kollektiivlepingu sõlmimise vabadust, vahendas BNS.

"Ühegi Soome ega lääne ettevõtte jaoks ei saa olla jätkusuutlik ärimudel see, et tullakse Eestisse odavat tööjõu järele," ütles Lindholm ja kinnitas, et Soomes jälgitakse Rakvere lihakombinaadis toimuvad väga tähelepanelikult.

Ametiühingute keskliidu organisatsioonisekretäri Artjom Arhangelski sõnul on HKScan Eesti üksus edastanud emafirmale ka eksitavat informatsiooni, justkui peab Eestis ametiühingu moodustamiseks kuuluma sinna vähemalt 50 protsenti ettevõtte töötajatest.

Arhangelski sõnul ei soovi HKScan streikijate palka tõsta, kuna sellisel juhul kardab ettevõte, et oma palganõudega tulevad välja ka teised osakonnad. "Praegu korjame kokku palganõuded erinevatest osakondadest ja anname sellele jõulise käigu," ütles ta.

Rakvere Lihakombinaadi tapamaja töötajad alustasid 6. veebruaril tähtajatut streiki töötajate palkade tõstmiseks, seega on streik kestnud 31 päeva, mis on taasiseseisvunud Eesti rekord. Enne seda oli pikim 25 päeva kestnud tervishoiutöötajate streik 2012. aastal.

Rakver lihakombinaadi töötajad nõuavad streigiga tapamaja töötajate põhipalga tõstmist 16 protsendi võrra tagasiulatuvalt alates 1. veebruarist ja lisaks 16 protsenti põhipalga tõstmist 1. juulist. Lisaks nõutakse, et tulemuspalga arvestamist ei muudetaks. Tapamaja töötajate senine netopalk on ligikaudu 750 eurot kuus. See koosneb põhipalgast ja lisatasudest.

HKScan on Soome peakontoriga Põhjamaade lihatootja, mis toodab ja turustab sea-, veise, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite. Möödunud aastal teenis kontsern 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit. Eestis kuulub HKScani kontsernile Rakvere Lihakombinaat ja Tallegg.

Laadimine...Laadimine...