Ekspert: droon võtab su ülemuse töö üle

Droonid pole enam ammu pelgalt mänguasjad ning täidavad ärimaailmas mitmeid ülesandeid. Kui praegu teevad need pigem lihttööd, siis juba lähitulevikus võivad need su ülemuse töö üle võtta.

Pilt: Scanpix

Ekspert: droon võtab su ülemuse töö üle (1)

Droonid pole enam ammu pelgalt mänguasjad ning täidavad ärimaailmas mitmeid ülesandeid. Kui praegu teevad need pigem lihttööd, siis juba lähitulevikus võivad need su ülemuse töö üle võtta.

Suurim valdkond, mida droonid juhtimistasemel lähitulevikus asendama hakkavad, on personalitöö, kus juba praegu droone erinevateks otstarveteks kasutatakse. Ettevõtluskõrgkooli Mainor personalijuhtimise õppejõu Karin Kuimeti sõnul on näiteks reisiteenuseid pakkuv Kiwi.com kasutanud droone IT-arendajate värbamiseks.

“Ühel päeval ilmusid kontorihoonete akende taha troonid, mis hoidsid talendiotsimise silti. Tähelepanu saadi palju ning ka ametikohad täideti kiiremini, kui ükski HR-spetsialist seda teha oleks suutnud,” ütles Kuimet.

Droonid võivad Kuimeti sõnul täita aga ka töödejuhataja ülesandeid. “Näiteks saab droone kasutada naftafirma, mis peab torujuhtmeid. Droone võib kasutada olukorrast ülevaade saamiseks, enne inimestest koosneva meeskonna saatmist objektile,” ütles ta. “See võib meeskonda kaitsta. Samuti võib droonide rakendamine säästa aega ja teavitada teisi töötajaid sellest, mida neil võib objektil vaja minna.”

Ettevõtluskõrgkooli Mainor õppejõu sõnul on droonide säärane kasutamine lapsekingades ning läheb veel aega, enne kui need masskasutusse jõuavad. Siiski on juba praegu õige aeg hakata mõtlema uutele küsimustele, mida droonide kasutuselevõtt nõuab.

Nõudmised tööl droonide kasutamiseks

1. Droonide rakendamine on seotud õiguslike regulatsioonidega. Kuna inimressursside juhtimine on seotud eraelu puutumatusega, siis on oluline tagada privaatsus ja piiratud ligipääs teatud andmetele. Õigusloome ei ole väga kiire protsess ja praegu puuduvad mitmetes uusi suundi järgivates valdkondades vajalikud õigusaktid või regulatsioonid. Lisaks kuuluvad droonid väga reguleeritud lennunduse valdkonda.

2. Droon muutub uueks informatsiooni allikaks ja inimressursi spetsialistid peavad tagama, et töötajad on koolitatud ja sertifitseeritud droonide rakendamiseks.

3. Õnnetused juhtuvad ja nagu ka mistahes muus vastutusvaldkonnas, peaks ka kaasaegsete tehniliste rakenduste kasutamisel olema plaan hädaolukorra ennetamiseks või lahendamiseks.

4. Kuna igasugused uuendused tekitavad tavaliselt vastuseisu, siis peavad personalijuhid olema teadlikud võimalikust pahameelest, kui inimesed tõlgendavad kommertsotstarbeliste droonide kasutamist kui olemasolevate töötajate rollide äravõtmist. Keskenduda tuleks selgitustele, miks kaasaegseid lahendusi rakendatakse ja näidata samas uusi võimalusi, mis olemasolevatel töötajatel seetõttu avanevad.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...