FOTOD JA VIDEO! Linnapea Mihhail Kõlvart: see, mida nägime kunagi vaid kinolinalt, on saanud reaalsuseks

Tallinna Loomaaed on maailma esimene loomaaed, kus isejuhtiva bussiga liigelda saab. "See, mida nägime kunagi vaid kinolinalt, on saanud reaalsuseks ning tulevik ongi tõepoolest siin," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Pilt: Ksenija Kurs

FOTOD JA VIDEO! Linnapea Mihhail Kõlvart: see, mida nägime kunagi vaid kinolinalt, on saanud reaalsuseks

Toimetaja: Toomas Raag / Video: Dmitri Povilaitis

Tallinna Loomaaed on maailma esimene loomaaed, kus isejuhtiva bussiga liigelda saab. "See, mida nägime kunagi vaid kinolinalt, on saanud reaalsuseks ning tulevik ongi tõepoolest siin," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

49images

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja abilinnapea Kalle Klandorf olid peale ringsõitu väga rõõmsate nägudega ja ütlesid, et nad kumbki mingit hirmu küll ei tundud.

"See, mida nägime kunagi vaid kinolinalt, on saanud reaalsuseks ning tulevik ongi tõepoolest nüüd siin," ütles Kõlvart. Ta jätkas, et äsja kogetud sõit iseliikuvas bussis viis  mõtted tahes-tahtmatult linna tulevikule.

"Meie eesmärk on suuremas plaanis nutikas linnaruum ja intelligentne transpordikeskkond. Sellised asjad nagu täna nägime, viivadki meid tulevikku. Bussi arendajal on suured plaanid ja ka linnal on suured ootused," sõnas linnapea.

"Buss sõitis kindlalt, kui vaja oli, siis võttis hoo maha, pidurdas, jäi seisma. Siis sõitis jälle edasi. Ma arvan, et sellel asjal on tulevikku," kiitis omalt poolt abilinnapea Klandorf ja avaldas lootust, et suureks abimeheks saaks  niisugune sõiduk olla just liikumispuuetega inimestele. "Siis saavad nemadki pääseda ligi kõigile loomadele, kes siin suure territooriumiga loomaaias on. Kui bussis aknast välja vaatasime, siis nägime kitsi, kaameleid prževalski hobuseid ja palju teisi loomi, keda kõiki on võimalik mööda ka lihtsalt sõites näha."

Sõiduk asub külastajaid vedama kevadel

Sõbrapäeval demonstreeritud loomaaia isejuhtiv buss läbib praegu katseperioodi, külastajaid asub sõiduk vedama kevadel.

Elektri jõul töötav isejuhtiv buss alustas loomaaias testperioodi juba 2. detsembril. Reisijaid mahub sõidukisse kaheksa ning buss vurab ringi kiirusega 20km/h, mis on ka loomaaia territooriumil lubatud maksimumkiirus. Välja on töötatud mitu marsruudivarianti, lõplik selgub loomaaia külastajate eelistustest.

Loomaaia direktor Tiit Maran märkis, et loomaaia suur territoorium on ühteaegu eeliseks, aga külastaja vaatenurgast mõnikord väljakutseks.

"Tallinna Loomaaia üheks eripäraks ja plussiks, võrreldes paljude teiste loomaaedadega, on meie suur territoorium. Samas on see külastajatele ka väljakutse – jalutuskäigud on pikad ning väsitavad. Selline iseliikuv ja turvaline sõiduk on ideaalne lahendus külastajatele kiiremaks liikumiseks loomaaias," lisas ta.

Koostöö Tallinna loomaaiaga sujub

Lõpliku ja loomaaiale sobiva lahenduse väljatöötamine vajab veel arendust. "See on kindlasti üks võimalus, kuidas saaksime külastajate elu mugavamaks teha," tõdes Maran.

"Loomaaia keskkond sobib meile ideaalselt opereerimiseks, kuna tegu on ulatusliku kinnise alaga, mis võimaldab meil rakendada oma sõidukit uues keskkonnas ning läbi mängida erinevaid olukordi. Meil on hea meel, et koostöö Tallinna loomaaiaga sujub – saame lisaks enda sõidukite arendamisele tutvustada tuleviku transpordivõimalusi ka loomaaia külastajatele," sõnas Auve Techi tegevjuht Johannes Mossov.

Isejuhtiva bussi liikumisi loomaaias finantseerib Auve Tech, sõiduki proovile paneku eesmärgiks on koguda reisijatelt väärtuslikku tagasisidet ning saada sisendit edasisteks arendusteks.

Buss on arendatud välja TalTechi ja Auve Techi koostöös, projekt sai alguse 2,5 aastat tagasi, kui eelmainitud osapooled alustasid isejuhtiva bussi väljatöötamist kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Laadimine...Laadimine...