Kas soliidsel mehel sobib abivahendit kasutada?

"Nii nagu tahame kanda ilusaid ja omanäolisi riideid ja kingi, saame soovi korral isikupärastada ka oma abivahendeid, mis on meile igapäevaseks kaaslaseks," tõdes Invaru abivahendikeskuse juhtivterapeut Kadri Lemberg.

Pilt: Invaru Abivahendikeskus

Kas soliidsel mehel sobib abivahendit kasutada?

Toimetaja: Sandra Lepik

"Nii nagu tahame kanda ilusaid ja omanäolisi riideid ja kingi, saame soovi korral isikupärastada ka oma abivahendeid, mis on meile igapäevaseks kaaslaseks," tõdes Invaru abivahendikeskuse juhtivterapeut Kadri Lemberg.

Tänapäeval abivahendikeskustesse pöörduvate nooremate ja vanemate meeste suhtumises on selgelt näha, et olenemata tervisemurest on iga mehe jaoks oluline iseseisev hakkamasaamine ja selleks vajalikud abivahendid.
 
Lembergi sõnul on praegusel ajal mehed julgemad abivahendikeskusest lahendusi otsima ning tunnevad rohkem huvi erinevate võimaluste vastu. "Enamikele meestele ei valmista abivahendi kasutamine tänapäeval piinlikkust – pigem otsitakse võimalusi, kuidas igapäevaselt paremini hakkama saada ja ollakse valmis selleks erinevaid vahendeid proovima," märgib ta.
 
"Kui mees teadvustab probleemi, milles liikumisabivahendid saavad talle abiks olla, siis saab vajaliku abivahendi suhteliselt kiiresti vastavalt vajadustele valmis komplekteerida," selgitab Lemberg, kelle sõnul pööravad mehed abivahendi puhul rohkem tähelepanu selle funktsionaalsusele – näiteks elektriliste ratastoolide puhul mõeldakse rohkem sellele, kuidas vahend vastu peab, millised on tema tehnilised näitajad, mootorid, akud jne. Kuid kindlasti on ka abivahendi välimus neile oluline.
 
Samas tõdeb Lemberg, et täna pole abivahend enam pelgalt raam, mis inimeselt tähelepanu röövib, vaid ergonoomiliselt, funktsionaalselt ja ka visuaalselt kenasti disainitud lahendus - mida annab teataval määral ka kasutaja maitse järgi kohandada. "Ei tasu eeldada, et vaid naised soovivad olla silmapaistvad või et eestlane on tagasihoidlik ning eelistab ainult musta värvi. Näiteks oleme meie meessoost klientidele tellinud erkrohelise, punase, sinise raamiga ratastoole, värvilisi esikahvleid ja kodarakatteid – nii nagu nende soov on olnud," toob Lemberg näite.
 
Nii ratastool, tugiraam, kark või mis iganes abivahend on terapeudi sõnul seda vajavale inimesele osake temast. "Nii nagu tahame kanda ilusaid ja omanäolisi riideid ja kingi, saame soovi korral isikupärastada ka oma abivahendeid, mis on meile igapäevaseks kaaslaseks," märgib Lemberg, kuid rõhutab, et kindlasti ei tohiks abivahendi välimuse aspekt olla kõige olulisem, vaid tuleks kasutada vahendit, mis vastab konkreetse kasutaja vajadustele ja aitab paremini hakkama saada.
 
Lõvi peaga või merevaigust nupuga kõnnikepp?
 
Kui tegemist on isiklikuks otstarbeks soetatud ja mitte üüritud abivahendiga, on selle isikupärastamiseks Lembergi sõnul mitmeid võimalusi - kuigi lõvi pea või merevaigu lisamine abivahendile nende hulka ei kuulu. 
 
"Kindlasti ei saa öelda, et üks abivahend on mehelik ja teine mitte. Ratastoolide puhul on saadaval erinevate firmade toodang, igalühel neist oma disain ja funktsionaalsus -  valida saab ratastooli raami ja kahvlite värvust, käetugede ja seljatoe disaini. Karkude puhul saab aga valida erinevat käepideme värvi ning ka tugiraamidel on olemas soliidne värvivalik," toob Lemberg näiteid, kuid rõhutab, et kõige selle juures tuleks pidada eeskätt silmas abivahendi funktsionaalsust ja sobivust kasutajale.
 
Aastatega on kasvanud abivajajate teadlikkus ja ka soov lisaks igapäevatoimingutele tegeleda aktiivselt muude huvialadega, näiteks spordiga. "Täna tegutseb ainuüksi Eestis palju tublisid tennisemängijaid ning hoki ja ka curlingu harrastajaid, kes kõik kasutavad sportimiseks just ratastooli. Seega pole abivahend siinkohal takistuseks, vaid pigem annab võimaluse elada täisväärtuslikku elu," märgib Lemberg.
 
Tihti jõutaksegi täna spordiks vajaliku või uuema disaini ja kergematest materjalidest valmistatud abivahendini näiteks mõne sõbra soovitusel, kelle vahendit on abivajaja saanud ise proovida.
 
"Eriti praeguse meestekuu raames tasub kindlasti rõhutada, et abivahendi kasutamine ei tohiks täna enam valehäbi endaga kaasa tuua, vaid pigem näitab see mehelikku teadvustatud suhtumist oma vajadustesse," selgitab Lemberg, kelle sõnul annab julgus kasutada abivahendeid meestele selgelt rohkem iseseisvust ja võimalusi tegeleda endale oluliste teemadega.
Laadimine...Laadimine...