LAANSOO: Maailma mürgiseim taim on tegelikult väärtuslik ravim

"Ohtlikku mürkputke on peetud peterselliks või selleriks, ja ka surmavalt mürgine näsiniin on väga maitsev," ütles botaanikaaia metoodik Urmas Laansoo.

Pilt: Albert Truuväärt

LAANSOO: Maailma mürgiseim taim on tegelikult väärtuslik ravim

Urmas Kaldmaa

"Ohtlikku mürkputke on peetud peterselliks või selleriks, ja ka surmavalt mürgine näsiniin on väga maitsev," ütles botaanikaaia metoodik Urmas Laansoo.

Homme ja ülehomme kutsub Tallinna botaanikaaed tutvuma näitusega "Ravim- ja mürktaimed". Laansoo sõnul oodatakse kõiki asjast huvitatuid, aga eelkõige lastega peresid, kes elavad aedade lähedal. "Taimede ees pole vaja hirmu tunda, sest mürgiseid taimi on tunduvalt vähem kui ohutuid või lausa kasulikke," kinnitas Laansoo. "Kuid maailmas on teada ligikaudu 10 000 liiki mürgiseid taimi ja teadmised nende kohta ei tee kellelegi halba. Igal aastal tuleb ette taimede väärkasutamist, mille põhjuseks on see, et inimesed ei tunne neid piisavalt hästi."

Ühele hea, teisele mitte

Eestis kasvavatest taimedest on kõige ohtlikumad sinine käoking, mürk- ja surmaputk, sügislill, adoonis, must belladonna, koeranaeris, pukspuu, varesjalg, maikelluke, kirju sarikhernes, näsiniin, ogaõun, kukekannus, sõrmkübar, küpress-piimalill jt piimalillelised.

Statistika näitab, et kuigi taime- ja seenemürgistusi tuleb Eestis ette igal aastal, lõppevad need surmaga suhteliselt harva. Laansoo andmeil polnud meil mitmel viimasel aastal surmajuhtumeid esinenud, kuid tänavu siiski ei õnnestunud üht mürgist sügislille söönud inimest päästa. Lahkunult pole võimalik küsida, millise taimega ta sügislille segamini ajas, kuid arvatakse, et tegemist oli sooviga teha karulaugupestot.

Laansoo sõnul pole kaugeltki mitte kõik mürgised taimed vihad või mõnel muul moel ebameeldiva maitsega. Seetõttu ei teki inimestel neid maitstes ka arvamust, et taim võib olla surmavalt mürgine. "Eestis kasvavatest taimedest on juhtunud õnnetusi mürkputkega, keda on eksikombel peetud peterselliks või selleriks," lausus Laansoo. "Ka surmavalt mürgine näsiniin on väga maitsev. Kuna ma olen eestikeelse mürktaimede raamatu kaasautor, siis olen aimu saamiseks mürgiseid taimi siiski proovinud. Ega ma neid ei söönud, aga keel siiski maitset tunneb. Mürktaimed nalja ei mõista, nad tapavad ka mürktaimede raamatu autori. Ma ei kutsu kedagi üles mürktaimi järele proovima ega maitsma."

Tuleb arvestada sedagi, et kui koer, kits või kass sõi mingit taime ja temaga ei juhtunud pärast seda midagi halba, ei tähenda see veel, et sama taim on ka inimesele ohutu. Üks ja sama taim võib ka eri inimestel erinevaid reaktsioone esile kutsuda. Mis ühele ei tee midagi halba, võib teisele halvasti mõjuda. Maasikad ja pähklid näiteks ei ole mürgised, kuid ometi leidub inimesi, kellel nende söömine kutsub esile terviserikke.

Raske piiri tõmmata

Kuid ka paljud mürgised taimed on õige tarvitamise korral väärtuslikud ravimtaimed. Seepärast on piiri mürgiste ja ravimtaimede vahele sageli väga raske tõmmata. Enamik ravitaimi on tegelikult rohkem või vähem mürgised ja see, kas taim teeb inimesele halba või head, sõltub eelkõige tarvitatud kogusest. Näiteks maailma kõige mürgisemaks looduslikuks taimeks peetav riitsinus, mille 6-8 seemne söömine toob endaga kaasa surma, on ühtlasi ravimtaim. Sellest valmistatud kastoorõli on kasutatud väga laialdaselt ravimina.

"Tahan rõhutada, et mürgiseid taimi kodus kasvatada või arstiga konsulteerimata tarvitada ei maksa," ütles Laansoo. "Kui inimene on söönud mingit mürgist taime, tuleb kindlasti otsida abi, mitte aga jääda ootama, et äkki läheb halb tunne iseenesest üle. Kui ollakse näiteks metsas ja abi ei ole võimalik kutsuda, tuleb anda kannatanule juua ja kutsuda esile oksendamine. Arsti juurde minnes oleks vaja mürgine taim, mida söödi, kaasa võtta."

 

Levinumad ravimid on piparmünt ja kummel

• Kogu maailmas arvatakse olevat kuni 12 000 ravimtaimeliiki, sagedamini kasutatakse neist vähem kui 200 liiki.

• Kõige enam kasutatakse maailmas kasvavatest taimedest ravimtaimena piparmünti ja kummelit.

• Näitusel tutvustatakse ka, milliseid ravimtaimi on kodus võimalik kasutada eri terviseprobleemide puhul ning millal ja milliseid taimeosi koguda.

Laadimine...Laadimine...