Loe, kuidas välismaa liikluskultuuris enesekindlalt hakkama saada

Esimest korda välismaal autoroolis olemine võib paljudele paras väljakutse olla -  olgu selleks siis teistsugused liiklusmärgid või sõitmine vasakpoolses liikluses, mis harjumist vajavad.

Pilt: Scanpix

Loe, kuidas välismaa liikluskultuuris enesekindlalt hakkama saada

Esimest korda välismaal autoroolis olemine võib paljudele paras väljakutse olla -  olgu selleks siis teistsugused liiklusmärgid või sõitmine vasakpoolses liikluses, mis harjumist vajavad.

Rahvusvahelise autorendiettevõtte Budget Eesti esindaja Madis Sinijärve sõnul eelistavad eestlased üha enam uute maade ja kultuuride avastamiseks kasutada autorendi võimalust, mis lisab reisile paindlikkust ja spontaansust. "Selleks, et reis kenasti sujuks, tasub kindlasti enne välisriiki reisimist põhjalikult tutvuda rendiauto lepingutingimustega ning üle vaadata, millised piirangud või nõuded on juhile, kas rendisummas on lubatud piiramatu või piiratud kilometraaž ning milliste lisatasudega tuleb arvestada, kui lubatud kilometraaž ületatakse. Kuna autoga reisimine võimaldab oma marsruuti mugavalt muudatusi teha, siis tasub tutvuda ka lisajuhi või ühe suuna tasu tingimustega," lausus Sinijärv.

Budget Eesti esindaja tõi esile soovitused, mida järgides on autosõit lõbus ja lõõgastav osa reisist.

Tutvu kohalike liiklusreeglite eripäradega
Enne reisile minekut tasub kindlasti hoolikalt süveneda välisriigi liiklusreeglitesse ja kiiruspiirangutesse, et vältida lisakulutusi trahvide ja õnnetuste näol. Kindlasti tasub üle vaadata, et kõik vajalikud dokumendid ja varustus olemas oleks. Kui on väikelastega reisile minek, siis tasub kontrollida ka laste turvavarustuse nõudeid, et kohapeal ei peaks tegelema ebameeldivate üllatustega. Autorendiettevõtte juures tasub küsida ka kiirteemaksude ning linnas parkimise reeglite kohta, et olla valmis koduriigist erineva süsteemiga.

Võta aega, et autoga harjuda
Näiteks Suurbritanniasse või Maltale reisides tuleb meeles pidada, et tegu on riikidega, kus on vasakpoolne liiklus, mis võib alguses üpriski harjumatu tunduda. Seetõttu tasub enne tihedasse liiklusesse minekut uus olukord läbi proovida. "Selleks, et tunda end kindlalt rooli taga, tasub enne tihedasse liiklusesse minekut proovida sõitmist tühjas parklas, et harjuda autoga, sealsete lülitite ja lisavarustusega," soovitas Sinijärv.

Eelista automaatkäigukasti
"Uues kohas sõitmine tähendab ka uusi liikluskorraldusi, mistõttu tasub näiteks eelistada automaatkäigukastiga autot, et ei peaks muretsema auto väljasuretamise ja käikude vahetamise pärast," tõi Budgeti Eesti esindaja välja automaatkäigukasti eeliseid. Kui varem oled ainult manuaalkäigukastiga sõitnud, siis on hea mõte rentida paariks päevaks oma kodulinnas automaatkäigukastiga auto, et harjuda teise käigukasti omapäradega ning uues sihtkohas ei pea ümberõppimisele keskenduma. Lõuna-Euroopas tasub linnareisidel eelistada väikeautot, mille parkimine on kitsastel tänavatel ja parkimismajades oluliselt lihtsam.

Keskendu oma sõidule
Olenevalt sihtkohast on kohalikel ka oma sõidustiil, mis võib olla tunduvalt agressiivsem ja närvilisem kui koduriigis. Kindlasti ei tasu kohalike sõidustiiliga kaasa minna, vaid keskenduda oma sõidule. Samuti tasub eelistada sõitmist esimeses sõidureas, kus sõidukiirused on üldjuhul väiksemad ning nii ei jääda kiirematele juhtidele tee peal ette.

Kasuta GPS-süsteemi
Selleks, et uues riigis oleks liiklemine võimalikult mugav, tasub kasutada mõnda navigatsiooniseadet. "Euroopa-siseselt on näha, et roamingu tasude odavnemisega kasutavad inimesed üha enam oma telefoni navigeerimiseks, millest enamus pakub ka häälkäskluse võimalust, mis võimaldab pilku sõiduteel hoida," rääkis Sinijärv. Kellel nutitelefoni aga pole, saavad koos autoga rentida ka GPS-seadme. "Kuna navigatsiooniseadmed näitavad ka põhilisi huvipunkte, erinevaid hotelle, bensiinijaamu ning muid kasulikke asukohti, mis teevad välismaal reisimise tunduvalt lihtsamaks, siis on tihti seadmed autorentijate lahutamatud kaaslased," tõi Sinijärv välja navigatsiooniseadme eeliseid.

 

Laadimine...Laadimine...