Lund tuleb juurde: vaata, kuidas ohte ennetada!

Viimastel päevadel sadanud lumekiht on muutnud Eestimaa tõeliseks talvevõlumaaks, kuid kujutab koristamata jättes endast suurt ohtu nii autodele, jalakäijatele kui koduomanikele.

Pilt: Scanpix

Lund tuleb juurde: vaata, kuidas ohte ennetada!

Viimastel päevadel sadanud lumekiht on muutnud Eestimaa tõeliseks talvevõlumaaks, kuid kujutab koristamata jättes endast suurt ohtu nii autodele, jalakäijatele kui koduomanikele.

"Pärast lumesadu suurenevad katustelt kukkunud jää ja lumehunnikute tekitatud kahjujuhtumid nii kasko- kui kodukindlustuses. Katustele kogunev lumi seab ohtu katusekonstruktsioonid, võib kukkuda maja ees parkivale autole või tabada ohtliku üllatusena jalakäijat," loetles Seesami kahjukäsitluse juht Ly Jõhvik talviseid kahjujuhtumeid. Halvimal juhul võib lume või jää kukkumine sõidukile tekitada lausa nii ulatuslikke kahjusid, et sõiduki taastamine võib osutuda ebaotstarbekaks.

Kindlustaja sõnul saab iga inimene aga teadliku tegutsemise ja hea lumelabidaga ka kõige suuremad kahjud eemal hoida. Viimastel aastatel harva esineva valge loodusnähtusega toime tulemiseks jagab Jõhvik kasulikke nippe nii jalakäijatele kui auto- ja majaomanikele.

 

Jalakäija – suuna pilk taevasse!

Tänaval liigeldes ei pruugi esimese asjana tulla mõttesse pöörata tähelepanu enda kohal katuseäärtel toimuvale. Kuid mõnusat talveilma nautides tasub siiski suunata pilk kõrgemale ja veenduda, et valitud rada oleks ohutu. Kindlasti tuleb vältida jääpurikatega ääristatud räästa all kõndimist ja lumevaibast katustega majaesiseid. Eriti ohtlikuks muutub olukord siis, kui päeval peaks sulale minema ja öised temperatuurid siis taas jäiseks kipuvad ning katuseserva mõrvarpurikad tekitavad. Lisaks tasub ettevaatlikult liigelda ka värske lumega kaetud kõnniteedel, sest koheva lume all võib end peita jää. Õnnelikud on need, kes kergelt libastuvad, kuid nii mõnegi jaoks võib õnnetu kukkumine lõppeda põrutuse või luumurruga. Olgu maas paks lumi, räästas purikad või kõnnitee muutunud uisuplatsiks – tähelepanelik tuleb olla ka jalgsi liikudes ning teadvustama peab nii pea kohal kui jalge all toimuvat.

 

Autoomanik – veendu parkimiskoha ohutuses!

Talvised kaskokindlustusjuhtumid on tihti seotud lume või jää kukkumise tagajärjel tekkinud plekimõlkimiste või purunenud esiklaasidega. Seepärast tuleks autoomanikel vältida auto parkimist ohuallika vahetusse lähedusse, mis aga võib osutuda keeruliseks just piirkondades, kus parkimiskohtadega kitsas. Ohtu märgates tuleks minna majaomaniku jutule, sest just tema vastutab lumekoristustööde eest.

Kui aga kahju on sündinud, tuleb see sündmuskohal fikseerida ja selgitada välja ka kahju põhjustanud majaomanik. Kui omaniku väljaselgitamine osutub keeruliseks, tuleb anda juhtunust teada politseile.  

Kindlustaja paneb lisaks korrektse parkimiskoha valimisele autojuhtide südamele ka pikivahe hoidmist ja vastavalt teeoludele sõidukiiruse valimist. Seetõttu peaks ohutu sihtkohta jõudmise nimel lumistel ja jääkonarusi täis teedel vältima püsikiiruse hoidja kasutamist.

 

Majaomanik – hoia teed ja katused puhtana!

Majaomanikud peavad kontrollima lumeolukorda hoone katusel, sest juba paarikümne sentimeetrine lumekiht võib ohtu seada katusekonstruktsioonid, mis võivad liigse raskuse all puruneda. Samuti pole harv juhus, kus tuisuga pääseb lumi pööningule ning sulades põhjustab veekahjusid kogu majale. Majaomaniku või -haldaja kohustuseks on vältida suure lumemassi kogunemist katustele, samuti peab ta hoidma räästad jääst priid ning puhastama majaesise kõnnitee nii jääst kui lumest. Kui jalakäijaga peaks juhtuma lume või libeduse tõttu õnnetus ning autole kukkuma lumehunnik või jääpurikas, siis on just majaomanik see, kellelt hüvitist nõudma hakatakse.

Õnnetuse vältimiseks on kõige targem katus õigeaegselt lumest puhastada kas iseseisvalt või spetsialisti abiga.

Libedusetõrjeks peaks välisukse kõrvale varuma liiva või graniitkillustikku täis ämbri ning vajadusel ka jäälõhkuja.

Laadimine...Laadimine...