Optometrist selgitab: Millised silmahaigused ohustavad 60+ vanuses inimesi enim?

Eakatel on kasvav risk vanusega seotud silmahaigustele, seega on regulaarne nägemiskontroll äärmiselt oluline, et ennetada nägemise halvenemist ja hoida silmade tervist. Silmade tervise huvides tuleb eelistada kvaliteetseid optometristi või silmaarsti poolt määratud prille.

Pilt: Scanpix

Optometrist selgitab: Millised silmahaigused ohustavad 60+ vanuses inimesi enim?

Toimetaja: Toomas Raag

Eakatel on kasvav risk vanusega seotud silmahaigustele, seega on regulaarne nägemiskontroll äärmiselt oluline, et ennetada nägemise halvenemist ja hoida silmade tervist. Silmade tervise huvides tuleb eelistada kvaliteetseid optometristi või silmaarsti poolt määratud prille.

"Kui silmaarst või optometrist pole määranud teisiti, on 60+ vanuses soovituslik silmi kontrollida vähemalt iga kahe aasta tagant," tõi esile Instrumentarium Eesti optometrist Merle Väljari. Lisaks regulaarsele nägemiskontrollile, tuleks optometristi hinnangul läbida ka iga-aastane füüsiline tervisekontroll, et varakult avastada haigused nagu diabeet või kõrge vererõhk, mis võivad põhjustada silmaprobleeme. "Kui jätta need ravimata, võib tekkida võrkkesta kahjustus, silmapõhja lupjumine või glaukoom," selgitas Väljari.

Enamik silmahaigusi kulgeb sümptomiteta ja kui nägemine lõpuks halveneb ning inimene nägemiskontrolli jõuab, võib see olla juba pöördumatult kahjustunud ja nägemist ei saa enam taastada. "Seetõttu on regulaarne silmade tervislik kontroll silmahaiguste ennetamiseks äärmiselt oluline," paneb optometrist südamele ja rõhutab, et varajane diagnoos saab piirata nägemise kaotust ja aitab hoida olemasolevat nägemist.

60+ vanuses väheneb ka võime näha vähese valgusega, seega tuleb lugemisel kasutada heledamat valgust. "Silmadel tuleb ka kauem lasta harjuda valguse muutustega," ütles Väljari ja lisas, et see võib väljenduda näiteks pimedas vastutulevate autotulede pimestusest taastumisel.

Silmahaiguste ennetamine

Silmahaiguste ennetamiseks on lisaks regulaarsele silmade kontrollile oluline ka tervislik ja tasakaalustatud toitumine. Arvukad uuringud on näidanud, et antioksüdandid võivad vähendada näiteks hallkae tekke riski. Antioksüdante leidub palju puuviljades ja tumerohelistes juurviljades. "Kindlasti on kasulik ka kala söömine, sest selles on omega-3 rasvhapped, mis võivad ära hoida silmapõhja lupjumise. Lisaks toitumisele on oluline ka regulaarne kerge trenn nagu kõndimine, mis võib vähendada silmapõhja lupjumise riski isegi 70 protsenti," selgitas Väljari.

Kuna vanemas eas toimuvad muutused peamiselt lähinägemises, siis elukvaliteedi hoidmiseks vajavad 60+ vanuses inimesed enamasti mitmevaatelisi prille, millega saab vaadata nii kaugele kui lähedale. "Sõltuvalt konkreetsest prilliretseptist, võib mitmevaatelistele prillidele lisaks minna vaja eritöö prille lähitööks kuvariga," sõnas Instrumentarium Eesti optometrist. Vajalikud on ka kvaliteetsed päikeseprillid kaitsmaks silmi UV-kiirguse eest, mis aitab samuti vähendada hallkae riski.

Paljud eakad soetavad endale prillid supermarketitest, kuid Väljari sõnul võivad valmisprillid tekitada silmades pinge- ja ebamugavustunnet, peavalu ning teksti hägustumist. Valmisprillide peamine erinevus optikakauplusest tellitud prillidega on nende optiliste klaaside kvaliteet. "Retsepti järgi valmistatud klaasidega on parem optika, sest klaaside tugevused on spetsiaalselt mõõdetud mõlemale silmale eraldi, seevastu valmisprillides on tugevused mõlemale silmale alati ühesugused. Ka on optilise kvaliteedi ja hea nähtavuse tagamiseks vajalik klaasi tsentri määramine vastavalt silma pupilli asukohale antud raamides," selgitas Väljari.

Laadimine...Laadimine...