Reet Aus kutsub tekstiiliprügi vähendama

Riiete hinnad ja kvaliteet on langenud, inimeste sissetulekud kasvanud: riideid ostetakse rohkem, kantakse vähem ning asjad kuluvad kiiresti.

Pilt: Scanpix

Reet Aus kutsub tekstiiliprügi vähendama (3)

Toimetaja: Moonika Tuul

Riiete hinnad ja kvaliteet on langenud, inimeste sissetulekud kasvanud: riideid ostetakse rohkem, kantakse vähem ning asjad kuluvad kiiresti.

Disainer Reet Aus, Stockmanni kaubamaja ja Uuskasutuskeskus panid seljad kokku, et viia ringmajandus Eestis uuele tasemele, mille eesmärgiks on vähendada tekstiiliprügi ja arutut tarbimist.

Üheskoos kutsutakse inimesi tooma kasutatud teksariideid kogumispunkti selleks, et anda riietele pikem eluiga ja valmistada nendest uue disainiga rõivad.

Tekstiiliprügi on kasvav probleem kogu maailmas, samuti Eestis. Kiirmood on kaasa toonud madalad hinnad ja sageli madala toote kvaliteedi, kuid samal ajal on kasvanud inimeste sissetulekud: riideid ostetakse rohkem, kantakse vähem ning asjad kuluvad kiiresti. Maailmas saadetakse igas sekundis prügimäele üks rekatäis riideid.

"EL-is kogutakse vaid 25 protsenti kasutatud riietest korduvkasutuseks või materjalina ümbertöötlemiseks, ülejäänu lõpetab oma elu prügimägedel või põletites," selgitas Uuskasutuskeskuse volinike kogu liige ja ringmajanduse nõustaja Kerli Kant Hvass.

"Jätkusuutliku disainerina olen aastaid vaadelnud moetööstuse ülejääki toormaterjalina ja otsinud erinevaid lahendusi loodud materjali võimalikult pikalt ringluses hoidmiseks. Siin on kaks olulist võimalust - väärtustav taaskasutus ja ümbertöötlus," ütles disainer Reet Aus.

Tema sõnul on koostöö pikaajalise arenduse tulemus, kus tarbimisjärgse materjali ringlusse toomisel astutakse üheskoos järgmine samm. "Katsetused ümbertöödeldud lõngaga on jõudnud nii kaugele, et Reet Aus kollektsioonis on nüüdseks Upcycled toodetele lisaks ka Recycled kudumid. Selle meetodi rakendamine loob võimaluse hoida ringluses ka kasutatud rõivad uue materjali kujul."

Hvassi kinnitusel tuleb rääkida keskkonnast ja ringmajandusest moe kontekstis, sest moe tarbimine on aastatega suurenenud ja see on kaasa toonud kasvava tekstiiliprügi probleemi. Muutusi on vaja nii tarbija, ettevõtete kui poliitilisel tasandil. "Praegune globaalne rõiva- ja tekstiilitööstus on väga ressursimahukas ja reostab keskkonda," ütles Hvass.

"Meil on hea meel ühendada jõud Reet Ausi ja Uuskasutuskeskusega, et teha keskkonda hoidvasse elustiili panustamine senisest veelgi lihtsamaks," ütles Stockmanni Tallinna kaubamaja direktor Marge Türner.

"Keskkonnasäästlik ning vastutustundlik tarbimine on Stockmanni jaoks oluline väärtus. Kasutatud teksariiete kogumine, nende korduskasutusse ja ümbertöötlusesse suunamine, mille tulemusena need reaalsete rõivastena tagasi poodi jõuavad, on kahtlemata jõuline panus vastutustundliku ostukogemuse pakkumiseks," selgitas Türner.

Kõigi abiga valmib kasutatud teksariidest uus kudumite kollektsioon. Vastutustundliku moe sünnile saab anda panust, tuues oma kasutatud teksariided Stockmanni neljanda korruse Uuskasutuskeskuse kasti.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...