10 nippi kortermaja rõdule aia rajamiseks

Korteriinimestele on koroonakevad kindlasti tüütum kui neile, kel on oma maja koos aiaga või maakodu, kuhu põgeneda. Samas saab ka rõdule sisse seada väikese aia või elutoa pikenduse, kus suvest mõnu tunda.

Pilt: Ilja Matusihis/ Foto on illustreeiv

10 nippi kortermaja rõdule aia rajamiseks

Toimetaja: Sandra Lepik

Korteriinimestele on koroonakevad kindlasti tüütum kui neile, kel on oma maja koos aiaga või maakodu, kuhu põgeneda. Samas saab ka rõdule sisse seada väikese aia või elutoa pikenduse, kus suvest mõnu tunda.

Korteriinimestele on koroonakevad kindlasti tüütum kui neile, kel on oma maja koos aiaga või maakodu, kuhu põgeneda. Samas saab ka rõdule sisse seada väikese aia või elutoa pikenduse, kus suvest mõnu tunda. Nippe selleks jagab K-rauta sisekujundaja Aleksandra Tšufarina.

1) Mida väiksem on ruum, seda suurem on oht, et see näeb välja nagu kolikamber. Pisikese rõdu puhul tuleb iga detail läbi mõelda. Rõdu ei saa olla ühtviisi panipaik, elutuba ja kasvuhoone, fokusseeri ühele eesmärgile.  

2) Betoonpõrand teeb rõdu olemuse kõledaks ja tallaaluse ebameeldivalt külmaks. Paigalda põrandale soe ja vastupidav terrassilaud või õue mõeldud parkett, mis käib kokku nagu pusle. Kui rõdust saab peamiselt lille- või köögiviljaaed, võib põrandale panna ka looduskivi, keraamilise plaadi või klinkeplaadi. Kivipõranda peal võib kasutada õuetingimustesse mõeldud vaipa. 

3) Rõdu saab teha visuaalselt avaramaks heledate värvitoonidega. Kui majaga sobib ja ühistu lubab, võib kasutada seintel ja laes heledaks töödeldud laudist. 

4) Kui soovid rõdule rajada lille- ja köögiviljaaeda, võiks olla peamiseks mööbliesemeks asjalik kaanega hoiukast, mille sees saab hoida mulda, kastekannu ja teisi aiatarvikuid. Kui panna kastile peale padjad, saab sellest ka mõnusa istumisaluse.  

5) Pane taimed kasvama terrassilaudadest valmistatud kastidesse, emailämbritesse ja suurtesse keraamilistesse lillepottidesse, võimalusel väldi plastikust anumaid.  

6) Ehita ise riiulitega taimeredel ja paiguta taimed erinevatele tasapindadele, lisaks riiulile ka rõdu piirde külge. Redelriiulid aitavad tublisti ruumi säästa ning jätavad taimedele piisavalt õhku ja valgust. Küll tasub paigutamisel mõelda suvistele tormituultele, mis ei tohi taimepotte ära viia, seega kinnita potid korralikult.

7) Kui lakke saab kinnitada konkse, saad sinna riputada ampli. Lisaks lilleamplitele on populaarsed ka tomati- ja maasikaamplid. 

8) Arvesta juba eos, et rõdul ei saa kasvatada kõiki taimi. Esmalt vaata, kuidas liigub päike, et otsustada, kas valida päikest või varju armastavad taimed. Rõdule ei sobi üldiselt suured taimed, mis vajavad enda ümber ruumi. Enamikke maitsetaimi, näiteks basiilikut, koriandrit, salatit saab aga rõdul edukalt kasvatada. Samuti sobivad rõdudele tomatid, piprad ja maasikad. Mõnusat meeleolu loob lavendel, eraldatust aitavad tekitada kõrrelised ning lilledest võib kasvatada lobeeliaid, petuuniaid, begooniaid, surfiiniaid, pelargoone, fuksiaid, kipslille, tukalille.  

9) Praegu on õues soe ja valge, aga Eestimaa suvi pole alati selline, sestap tasub mõelda nii soojendusele kui valgustusele. Kuna gaasisoojendid võtavad reeglina palju ruumi, võiks kaaluda elektrilist ja sellist, mille saab kinnitada seinale või lakke. Romantilise atmosfääri loomiseks võid kasutada valguskette. Kui rõdul on ruumi rohkem ja see on mõeldud ka puhkamiseks, sobivad sisustamiseks ripptoolid, mida saab vajadusel lihtsalt alla võtta, samuti kergelt teisaldatavad kott-toolid ja suured padjad. 

10) Iga rõdu saab hubasem, kui seal kasutada tekstiile. Sõltuvalt rõdu olemusest ja kasutusest võivad seal olla kardinad, vaip, dekoratiivpadjad või pleedid. Kõik tekstiilid peavad olema vastupidavast ja soovitatavalt ilmastikukindlast materjalist. 

 
Laadimine...Laadimine...