104-aastane kesklinlane pikendab tervist võimlemise ja šokolaadiga

Täna 104. sünnipäeva tähistanud Leo Ginovker paljastas oma hea tervise saladuse: võimlemisharjutused, kerge massaaž, pits küüslaugu ja pipraga maitsestatud napsi ning tükk tumedat šokolaadi.

Pilt: Kesklinna valitsus

104-aastane kesklinlane pikendab tervist võimlemise ja šokolaadiga

Urmas Kaldmaa

Täna 104. sünnipäeva tähistanud Leo Ginovker paljastas oma hea tervise saladuse: võimlemisharjutused, kerge massaaž, pits küüslaugu ja pipraga maitsestatud napsi ning tükk tumedat šokolaadi.

Täna sai kesklinna ja tõenäoliselt ka kogu Tallinna vanim elanik Leo Ginovker 104 aastaseks. "Tervise üle küll kurta ei saa," ütleb Leo tema iga arvestades ootamatu lause. "Mitte midagi ei ole tervisel viga."

Kui vanaks niiviisi elada võib, et tervisel mitte midagi viga ei ole, ta öelda ei oska. "Äkki 120," aga selle oletuse laidab Leo maha ja ütleb, et elatud on juba küll ja küll. "Natukene on juba ära tüüdanud," arvab ta. Kesklinna vanema toodud õnnitluskaarti loeb Leo ilma prillideta ja allkirja andmiseks pole tal neid samuti vaja. K

uigi Leol ja tema 95-aastasel naisel Stellal käib kodus abiline, kes teeb süüa, toob poest toitu ja naisele apteegist rohtu, tahtvat vanahärra aeg-ajalt ka ise pargipingil istumas ja poes käia. Kui vaadata Leo olekut ja kuulata tema juttu, siis ega ei ütleks, et tal on turjal 104 aastat. Mõni teine näeb võibolla seitsmekümneselt samamoodi välja, miks siis mitte Leol end linna peal tuulutamas käia. Ainuke asi, mis tal suhtlemist takistab, on kuulmine. Et Leo kuuleks, tuleb ta kõrva juures päris kõva häält teha. Muidu Leo naeratab ja tema silmadest on näha, et rääkija sõnad ei jõua temani.

104-aastase mehe käest tasub küsida, kuidas elada ja mida teha või tegemata jätta, et nii kaua elada ja selles vanuses veel ka tervise üle mitte kaevata. Millest tuleb hoiduda, millised põhimõtteid tuleb elus järgida? "Ma ei oska öelda, ma ei tea," vastab Leo. "Teistele nõu andmisega tuleb väga-väga ettevaatlik olla, kunagi ei tea, mis on teise inimese jaoks õige ja mis vale. Võib väga rängalt mööda panna. Igaüks peab ise oma elu üle otsustama ja jõudma ise selleni, mis on tema jaoks õige." Kerge elu pole igatahes aidanud Leol erakordselt kõrge eani elada. Ta on läbi teinud Siberi põrgu. Naine Stella iseloomustab Leod, kui heatahtlikku, ausat ja täpset inimest. "Kui ta kellelegi on midagi lubanud, siis võib kindel olla, et täpselt nii, nagu ta lubas, ta ka teeb," ütleb Stella. Öeldakse, et heatahtlikkus ja eluga rahu sõlmimine aitavad tervist hoida ja kaua elada. Küllap see on ka Leole kasuks tulnud.

Kui Leo jutust võib jääda mulje, et tema elu kulgeb rohkem isevooluteed ja tema ainult ootab, mida järgmine päev toob, siis tegelikult on vastupidi. Leo hoiab end vormis ja selleks on tal ka välja kujunenud oma tavad. Veel praegugi teeb ta eale kohaseid võimlemisharjutusi ja massaaže. Leo iga päeva juurde kuulub ka paar napsi pipraviina ja kunagise šokolaadivabrikandi pere pojale iseloomulikult ka tume šokolaad. Kui kesklinna vanem Vladimir Svet pakub välja, et pika ea saladus on pipraviin, šokolaad ja hea naine, siis Leo vastu vaidlema ei hakka, ainult naerab.

 

Laadimine...Laadimine...