Aab: riik vajab kriisiolukorras keskset koordineerijat

"Lõuna-Eestis möllanud torm näitas selgesti kätte kitsaskohad, kus edaspidi tuleb kriisideks ja nende lahendamiseks paremini valmistuda," sõnas riigihalduse minister Jaak Aab.

Pilt: Scanpix
Eesti

Aab: riik vajab kriisiolukorras keskset koordineerijat (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Lõuna-Eestis möllanud torm näitas selgesti kätte kitsaskohad, kus edaspidi tuleb kriisideks ja nende lahendamiseks paremini valmistuda," sõnas riigihalduse minister Jaak Aab.

Kriisiolukordade sujuvaks lahendamiseks ja teabe kiireks edastamiseks peab riigis olema ka üks keskne ülesannete koordineerija, tõi Aab välja olulise järelduse Lõuna-Eestit tabanud tormi tagajärgedest õppimiseks kogunenud kohtumisest, vahendas BNS. 

Lõuna-Eestit tabanud tormi kogemuste arutamiseks kokku kutsutud kohtumisel tegid ministeeriumide, kohalike omavalitsuste ja elutähtsate teenuste pakkujate esindajad järeldused tormikahjudega hakkama saamisest ja õppetundidest, edastas rahandusministeerium. Kohtumise arutati, kuidas edaspidi ekstreemse ilma tagajärgedega paremini hakkama saada.

"Lõuna-Eestis möllanud torm näitas selgesti kätte kitsaskohad, kus edaspidi tuleb kriisideks ja nende lahendamiseks paremini valmistuda," sõnas Aab. "Esmane kaardistus hiljutise marutuule kahjustuste lahendamises on tehtud ministeeriumite, kohalike omavalitsuste ja elutähtsate teenuste pakkujatega koostöös. Üheks olulisemaks õppetunniks on läbi mõelda, millised on kriisiolukorras asutuste rollid ja kes on keskne koordineerija. Samuti tuleb töötada selle nimel, et tagada edaspidi parem kütuse saamise ja mobiilside võimekus elektrikatkestuste ajal."

Ministri sõnul tuleb parandada infoliikumist nii riigi, omavalitsuste, energiaettevõtete, sideoperaatorite kui ka kohalike elanike ja ettevõtjate vahel.

"Teen valitsusele ettepaneku lahata Lõuna-Eestis olnud tormi õppetunde ka kabinetiarutelul. On tähtis üle vaadata ja kokku leppida, milline asutus ja mis tasandil võtab komplekssete kriiside korral koordineeriva rolli. Kui selguse huvides on vaja muuta õigusakte, siis tuleb valitsuses ka selles kokku leppida," ütles Aab.

Lisaks on Aabi hinnangul oluline asutuste koostöös läbi töötada kõikide tasandite kriisiplaanid ning vajadusel neid täiendada. Aabi sõnul tuleb suuremat tähelepanu pöörata kriisikommunikatsioonile. "Seekordsed karmid ilmastikuolud õpetasid, et tuleb läbi mõelda, kuidas suhelda omavahel ja informeerida kohalikke elanikke ning ettevõtjaid siis, kui ei ole mobiilisidet. Abiks tuleb siin olla ka kohalikele omavalitsustele, korraldades neile vajadusel enam kriisiõppusi ja -koolitusi," ütles Aab.

Siseministeeriumi juhtimisel on novembri lõpus kogunemas valitsuse kriisikomisjon, kus on samuti päevakorras tormi õppetunnid ning lahendused edaspidiseks sujuvamaks päästetööks.

Kohtumisel osalesid Eesti linnade ja valdade liidu esindajad, Võru abilinnapea Toomas Sarapuu, majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas, siseminister Mart Helme, siseministeeriumi pääste- ja kriisireguleerimispoliitika osakonna juhataja Jaanis Otsla, Päästeameti direktori asetäitja Tauno Suurkivi, Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi, Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend ja juhatuse liige Andres Tõnissaar, RIA riigivõrgu osakonna juhataja Kaido Plovits, riigikontrolör Janar Holm ning sotsiaalministeeriumi ja rahandusministeeriumi ametnikud.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...