Aasta invasportlane Robin Liksor: unustagem sõnad "inva" ja "para", tundkem end täisväärtuslikena!

Aasta parim invasportlane Robin Liksor tunneb end igati võrdväärsena kõigi teiste sportlastega, sest meedia kajastab inavsporti hästi. "Eestiski jälgitakse meie saavutusi viimasel ajal väga tähelepanelikult," kiidab ta.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Aasta invasportlane Robin Liksor: unustagem sõnad "inva" ja "para", tundkem end täisväärtuslikena!

Ivo Karlep

Aasta parim invasportlane Robin Liksor tunneb end igati võrdväärsena kõigi teiste sportlastega, sest meedia kajastab inavsporti hästi. "Eestiski jälgitakse meie saavutusi viimasel ajal väga tähelepanelikult," kiidab ta.

Aasta parim invasportlane Robin Liksor tunneb end igati võrdväärsena kõigi teiste sportlastega, sest meedia kajastab inavsporti hästi. Liksor usub, et kaugel ei ole ka paraolümpiakomitee presidendi Monika Haukanõmme soovis täitumisest, et invasportlased oleksid võrdsed kõigi teiste sportlastega. "Mulle tundub, et meile osutatava tähelepanu poolest polegi enam vahet, kummas kategoorias sa võistled," märgib ta. "Meedia on tänapäeval kõikvõimas ja levitab üle maailma ka kõiki invaspordi tähtsamaid uudiseid. Eestiski jälgitakse meie saavutusi viimasel ajal väga tähelepanelikult."

Inimesed, kes veel paarkümmend aastat tagasi olid päris varjus, on Liksori sõnul nüüd jõudnud ka meediapildile. "Ja see on õige, et ka puuetega inimesi tõstetakse esile, kui nad ennast ületades sportlikke tulemusi saavutavad," rõhutab ta. "Olen nõus viimasel ajal korduvalt välja öeldud  mõttega, et võib-olla me ei peakski enam rõhutama sõnu "inva" ja "para", sest kõik inimesed on omamoodi ja igaühel on mingid iseärasused. Samas oleme ju kõik inimesed ja võrdsed teistega."

Liksor ise tegeleb ujumisega ja treenib Õnne Pollisinski juhendamisel, kes  sai aasta parima invatreeneri nimetuse. "Minu vasak käsi ei liigu nii hästi kui peaks ja sellepärast ei saa ma võistelda kiiruses nendega, kel mõlemad käed ühtemoodi liiguvad. Ujumist see ei takista," selgitab ta. "Muidugi on kiirus väiksem kui nö normaalsetel inimestel. See, et ma tõmban parema käega kiiremini ja jõulisemalt, ujumisel väga ei sega."

Liksor on käinud ujumistrennis juba ligi kümme aastat ning kevadel seisab tal ees keskkooli lõpetamine. "Koolis oli meil kohustuslik ujumine ja siis õpetaja soovitas mul ujumistrenni minna," rääkis ta. "Läksin  Õnne Pollisinski juurde ja mulle tema trennis sobis. Jäingi käima. Nii ongi need aastad läinud. "

Äsja lõppes sportlasel Mehhikos paraujumise MM ja hetkel on tal paus. "Järgmine võistlus tuleb mul augustis, paraujumise EM, mis toimub Iirimaal. Kuna lõpetan 12. klassi ja on eksamid, siis ei saa ma teistest suvistest võistlustest juunikuus osa võtta," selgitab ta.
"Parima sportlase tiitel tuli sügisel toimunud juunioride EM ujumises, kus ma võitsin kaks kuldmedalit : 100 m rinnuli ja 100 m liblikujumises,  kolmanda koha sain kompleksujumises," kirjeldab Liksor. "Ma arvan, et need saavutused said kaalukeelel peamiseks, mis parima sportlase tiitli tõid."


"Muidugi pole sellist medalisadu meie tavaujujatelt, aga nad pole ometigi kehvad," nendib ujuja. "Tunda annab ka see, et meil pole ühtegi 50 meetri ujulat, kus harjutada. Seda vahet on väga tugevalt tunda, kas harjutad lühikeses või 50 meetri ujulas." 
"Kogu lootus on nüüd sellel, et Tallinna linn lubas ikkagi Tondirabale teha ühe olümpiamõõdus 50meetrise basseini," ütleb ta." Eks see ole muidugi väga kallis, aga eks seal kasutatakse ka iga rada maksimaalselt ära, kui see peaks valmis saama."
Ujuja jaoks on ujumine tema sõnul päris odav harrastus. "Sul on vaja ainult ujumispükse ja prille. Ja rätikut," kirjeldab Liksor, kelle sõnul toob ujumine kasu kõigile, olenemata vanusest. "Varustus ei ole kallis nagu enamikel teistel aladel."

"Mul on kindel plaan minna tuleval sügisel edasi õppima ja eks siis näe, kuidas sportimisega hakkab minema," lisab ta.
"Mina ei tunne ennast sugugi puudega inimesena, vaid täisväärtusliku ühiskonna liikmena.  See, kellena sa end tunned, on ikka iga inimese peas kinni," ütleb Liksor. "Sa pead mõtlema, et oled terve, et sul pole midagi viga.Aga kui sa mõtled, et oled haige ja sisendad kogu aeg endale seda, siis lõpuks sa oledki haige."

 

Laadimine...Laadimine...