AIANDI OMANIK: Eestis kasvavad maitsvad iseloomuga viinamarjad

"Erinevalt lõunamaa viinamarjadest ei vaja Eesti omad pritsimist ja neil on meeldivam maitse," ütles Saare-Tõrvaaugu aiandi peremees Harri Poom. "Kasvuhoones saab kasvatada sadu viinamarjasorte ja ka melonit sama hästi kui kurki. Viinamarju võib kasvatada ka potitaimena."

Pilt: Scanpix

AIANDI OMANIK: Eestis kasvavad maitsvad iseloomuga viinamarjad

Urmas Kaldmaa

"Erinevalt lõunamaa viinamarjadest ei vaja Eesti omad pritsimist ja neil on meeldivam maitse," ütles Saare-Tõrvaaugu aiandi peremees Harri Poom. "Kasvuhoones saab kasvatada sadu viinamarjasorte ja ka melonit sama hästi kui kurki. Viinamarju võib kasvatada ka potitaimena."

Poom on tuntud selle poolest, et ta õpetab teisi aiandushuvilisi kasvatama meie maal eksootilisena tunduvaid viinamarju ja arbuuse-meloneid. Mehe graafik on tihe: huvilisi koguneb tema kasvatusnippe ja kokandusnõu kuulama busside kaupa. Viimastel aastatel on mees käinud nõu andmas ka Tallinna botaanikaaias.

Kui tavaline viinamari Eestis ikkagi on ja palju leidub selle kasvatajaid?

Varem olid viinapuud meil eksootika, aga enam mitte nii väga. Viinamari on saanud meil üsna tavaliseks aiakultuuriks, kuid tõsisemaid kasvatajaid võib sellegipoolest üles lugeda ühe käe sõrmedel.

Kas meie kliimas on keeruline viinamarju kasvatada ja kui põhjalikke teadmisi see nõuab?

Viinamarjade kasvatamine ei ole raskem kui roosi, tomati või õunapuu kasvatamine. Lihtsalt igal kultuuril on teatud asjad, mida peab kasvatamise juures teadma. Lõikamine näiteks on viinapuu puhul selline asi, mida peab hästi oskama. Kui keegi tahab ise viinamarja kasvatama hakata, tuleb tal endale kõigepealt selgeks teha, kas tahetakse laua- või veinimarja. Siis võiks aimu olla, millal on viimased ja esimesed öökülmad. Olulist rolli mängib see, kui palju on võimalik ettevõtmisse investeerida. Kui tahta kasvatada tippklassi lauamarja, siis selleks on vaja kasvuhoonet ja omajagu raha.

Kui hästi viinamarjad meie kliimas kasvavad?

Mõnikümmend viinamarjasorti on meie kliimas absoluutselt talvekindlad ja kasvavad ilma erilise hoolduseta avamaalgi. Siin tuleb aga mängu see, et kui tahta kvaliteetset lauamarja, peab natukene rohkem vaeva nägema. Sorte, mida Eestis saab kaetuna, näiteks kasvuhoones kasvatada, on sadu ja viinapuud on mõeldav kasvatada ka potitaimena. Meie kliimas on kõige olulisem viinamarja valmimise aeg. Kui mingi sort on nii hiline, et ta meie kliimas ei valmi, siis ei ole midagi teha. Küttega kasvuhoones võib kasvatada aga mis tahes viinamarjasorti.

Kui hästi melon Eestis avamaal kasvab?

Aastaid tagasi läks meil selle taime kasvatamisega isegi avamaal päris kenasti, aga viimased neli suve on olnud niisugused, et avamaalt pole midagi saada. Kasvuhoones saab melonit kasvatada sama edukalt kui kurki.

Mida tuleks meloni ja arbuusi kasvatamise juures silmas pidada?

Kasvatamise tehnoloogia ja nõuded on kurgi kasvatamisele suhteliselt sarnased, kuid meloni ja arbuusi viljad tuleb toestada. Viljad on ju suured, paljude sortide puhul mitmekilosed. Need lõhuvad taime ära või kukuvad selle küljest lahti, kui tuge ei ole. Samuti tuleb melonit ja arbuusi käsitsi tolmeldada, kui teda kasvatatakse kasvuhoones. Teine variant on osta kasvuhoonesse kimalase pere. Avamaal kasvatamisel näpistatakse melonil istiku latv pärast viiendat või neljandat lehte ära, muidu tulevad viljad külgharude külge. See ei ole hea, sest saak jääb siis hilisemaks.

Millal te ise alustasite viinamarjade kasvatamist ja kui kaua sellega tegelenud olete?

Olen peaaegu sünnist saati taimehull olnud. Esimese viinapuuoksa sain naabritelt. Istutasin selle köögi akna alla, aga asja sellest ei saanud, sest külm võttis taime ära. Kui jõudis kätte talude tagasiandmise aeg ja meie hakkasime puukooli ja aiandiga tegelema, siis tuli viinamarjakasvatamine uuesti meelde. Esimesed viinapuud istutasime 1995. aastal. Suuremal määral hakkasime sellega tegelema seitse aastat tagasi.

Mitut viinamarjasorti te ise kasvatate?

Meil endal on olnud 150 viinamarjasordi ümber, kuid olen tõmmanud seda ringi järjest koomale. Palju põnevaid sorte on üks asi, aga kui majanduslikult mõelda, siis peab nende kasvatamine ka tulu andma.

Praeguse seisu järgi julgeks arvata, et umbes viis sorti on sellised, mida ma söandaks teistelegi soovitada. Meie marjakasvatus majanduslikult plusspoolel ei ole, aga kuna me kasvatame viinapuu taimi ka, siis üldkokkuvõttes oleme plussis.

Kust Eesti viinamarju osta saab? Igal pool on müügil vaid Itaalia või Lõuna-Aafrika marjad.

Kodus müüme viinamarju hinnaga 5 eurot kilo ja väljas 6 euroga. Oma viinamarjasaagist suurema osa müüme ära, ega meil nii väga palju müügimarja ei ole ka. Müügimarja potentsiaal võiks meil olla paar tonni, aga tegelikult oleme müünud mõnisada kilo. Müügimarjast on meil pigem alati puudus. Tallinnas on meie marjad olnud müügil Solarise keskuse toidupoes.

Millised on Eesti viinamarjade plussid võrreldes lõuna pool kasvavate marjadega?

Vähemalt meie kandis ei ole viinapuudel selliseid kahjureid, mida tuleks keemiliste kaitsevahenditega tõrjuda. See annab olulise eelise, sest meie marjad on ökoloogiliselt puhtad. Minu hinnangul on Eesti viinamarjad lõuna pool kasvatatavate sortidega võrreldes ka huvitavama ja meeldivama maitsega. Lõuna pool kasvatatakse lauamarjaks Euroopa viinapuu eri sorte, mille maitsegamma on piiratud. Eestis aga on valdavad hübriidsordid, mis on saadud Euroopa viinapuu ristamisel Amuuri viinapuu ja Põhja-Ameerika liikidega. See annab meie marjadele väga-väga rikkaliku maitsegamma. Maitsemeelele on nad palju meeldivamad ja paremad. Meie marjad on iseloomuga marjad.

Kas tegelete peale viinamarjadede ka mõne teise lõunamaa puuvilja või marja kasvatamisega?

Meil oli ka väike tsitruseliste kollektsioon, kuid kahjus hävis see talvel tulekahjus. Vähesel määral kasvatame ka melonit, mis on päritolult subtroopika taim. Nüüd kasvatatakse melonit muidugi juba üle maailma.

 

Harri Poomi näpunäited arbuusi ja meloni kasvatamiseks kasvuhoones

• Kui avamaal teevad tolmeldamise töö mesilased jm putukad, siis kasvuhoones peab ise mesilast mängima. Kunstliku tolmeldamiseta jääb saak saamata.

• Kõige lihtsam viis tolmendada on rebida emasõielt õiekroon ettevaatlikult ära, noppida isasõis ja eemaldada sellegi õiekroon ning siis tolmukaid õrnalt vastu emakasuuet hõõruda. Edukaks tolmeldamiseks peavad õied olema värskelt avanenud. Isasõie võib võtta nii samalt taimelt kui ka mõnelt teiselt, ainult et tolmeldama peab siiski melonit meloniga ja arbuusi arbuusiga. Ei tee sugugi paha üht emasõit paari-kolme isasõiega tolmeldada.

• Kasvuhoones on ruumi kokkuhoiu mõttes targem taimed vertikaalselt toestada, nii saab väikeselegi pinnale palju taimi ära mahutada. Pealegi on ülesseotud taimi lihtsam ja mugavam hooldada.

• Kuna meloni ja eriti arbuusi viljad on päris suured, tuleb lisaks taimele ka iga vili eraldi toestada. Melonitel piisab enamasti lihtsalt tuginöörist viljavarre all, ent arbuusi viljad on tavaliselt suuremad ning nende puhul oleks paslikum näiteks sibulavõrku kasutada, mis siis tervet vilja toetama peaks.

• Rohkem infot aiandi kodulehelt http://e-aiand.com/

Laadimine...Laadimine...