Aita suveks valida Eesti popim merelaul!

Rahvas otsustab, milline tuntud merelugu saab merekultuuriaasta puhul Eesti populaarseimaks merelauluks, mille Lenna Kuurmaa Tallinna merepäevade kontserdil uues seades ette kannab.

Pilt: Scanpix

Aita suveks valida Eesti popim merelaul! (1)

Ivo Karlep

Rahvas otsustab, milline tuntud merelugu saab merekultuuriaasta puhul Eesti populaarseimaks merelauluks, mille Lenna Kuurmaa Tallinna merepäevade kontserdil uues seades ette kannab.

Hääletus kestab 23. maist 12. juunini ERR Menu portaalis. "Kuna merekultuuriaasta tutvustab merd ka inspiratsiooni- ja loomeallikana, tärkas meil idee valida rahva abiga Eesti kõige populaarsem merelaul," rääkis merekultuuriaastat korraldav projektijuht Karen Jagodin.

"Meri on vist kõige enam inspiratsiooni andnud just laulukirjutajatele ja üldse muusikaloojatele. Merelaule kohtame nii rahvalike laulude, isamaaliste laulude kui ka keerukamate klassikaliste muusikapalade seas. On ka estraadi- ja filmimuusikat ning kaasaegset popmuusikat. Mõelge, kui palju merega seotud laule on olnud meie laulupidude repertuaaris või isegi meie eurolaulude seas!"

Tuntud nimed

See andiski korraldajatele julguse tõmmata rahvas kaasa meie kõige armastatuma merelaulu valimisele. "Ühelt poolt selgitame välja kõige populaarsema laulu, teiselt poolt tõstame need vanad armsad lood uue seade ja uute esitajatega jälle publiku tähelepanu alla," mainis Jagodin.

Laule, mis lähevad rahvahääletusele, on kokku 25. Need valis välja kümneliikmeline žürii, kuhu kuulusid Karen Jagodin, Vikerraadio muusikatoimetaja Jaan Elgula, laulja Ivo Linna, Tallinna kammerorkestri peadirigent Risto Joost, koorijuht Veronika Portsmuth, meremees, saarlane ja kirjanik Lembit Uustulnd, laulja Maarja-Liis Ilus, Raadio 2 peatoimetaja Kristo Rajasaare, muusik Tanel Padar, muusik, lavastaja, näitleja ja ümberilmapurjetaja Marko Matvere ning merekultuuriaasta turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristi Hürri.

Kõige suurema eeltöö tegi Jagodini sõnul ära Jaan Elgula. "Tema pani kokku esmase nimekirja, kus oli 130 mereteemalist laulu. Seejärel esitas iga žüriiliige oma ettepanekud ja täiendused ning lõpuks kogunes neid laule umbes 150. Neid kõiki pole mõtet rahvahääletusele panna, inimestel on nii paljude palade seast raske valikut teha. Seepärast jättiski žürii oma valikul sõelale 25 laulu, mille üle rahvas hääletama hakkab."

Hääletus kestab kolm nädalat

Sellegipoolest pole laulude nimekiri veel lukus. "Kui kellelegi tundub, et õiget lugu pakutute seas ei ole, võib ta lisada veel oma mereteemalise lemmikloo," lausus Jagodin. Hääletus kestab kolm nädalat. 13. juuniks on hääletuse tulemused selgunud, aga need avaldatakse alles 16. juulil, mil toimub Tallinna merepäevade suur galakontsert Lennusadama juures. 12 enim hääli saanud lugu kantakse seal ette uues töötluses ja uute esinejate poolt. See on tasuta kontsert, kuhu kõik on oodatud. Samas selgitatakse nende seast välja kõige populaarsem merelaul.

12 enim hääli kogunud laulule loovad uue orkestriseade heliloojad Tõnis ja Tõnu Kõrvits, Tomi Rahula ja Tauno Aints. Lauludele puhuvad uue elu sisse Lenna Kuurmaa, Robert Linna, Kadri Voorand, Lauri Õunapuu ja Priit Volmer.
---------------------

Laulud, mille seast valida saab:

Majakene mere ääres (Ü. Vinter / E. Vetemaa ), Mere pidu (V. Köster), Tuulevaiksel ööl (J. Tätte), Ei meelest läe mul iial (Ü. Vinter / E. Vetemaa), Uus paat/Rannakolhoosis (V. Ojakäär / D. Vaarandi), Kihnu neiu (viis ja sõnad rahvalikud), Ütle meri mu meri (saksa rahvalaul / A. Uustulnd),Tüdruk (A. Uustulnd), Laev tõstis purjed (G. Ernesaks / E. Tammlaan), Läänemere lained (Simon Krannig / Martha Müller-Grählert, sõnad rahvalikud), Meremehe armastus (U. Naissoo / J. Saar), Mõtisklus (filmist Vallatud kurvid, G. Podelski / H. Karmo), Nagu merelaine (I. Must / L. Tungal), Rannapiiga (A. Haug / K. Kass), Miki merehädas (Georg Malmstén / J. Remmelgas), Viire takka (rahvalik / arr J. Zeiger), Abruka valss (S. Tuulik), Mere lapsed (T. Rahula / P.Pruuli), Jää jumalaga, Mann (sõnad ja viis rahvalik), Vana madrus (rahvalik / J.Tätte), Tütre kiri isale (E. Taube / J. Tätte), Kui ootab sadam (H. Karmo / A.Oit), Ootan tuult (G.Moroder / J. Veski), Vana kuunar (U. Naissoo / H. Karmo), Mereranna tuul (Similee & Dalancray & Peram / Ü. Jörberg).

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...