Ajateenijat vigastanud plahvatus võib tuua 2 aastat vangistust

Prokuröri selgitust mööda pidanuks ohutusallohvitser Kask andma korralduse lahinglaskmise alguseks maaalad üle vaadata, kuid seda ei tehtud.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Kohus

Ajateenijat vigastanud plahvatus võib tuua 2 aastat vangistust

Toimetaja: Sandra Lepik

Prokuröri selgitust mööda pidanuks ohutusallohvitser Kask andma korralduse lahinglaskmise alguseks maaalad üle vaadata, kuid seda ei tehtud.

Harju maakohtus algas eile protsess kaitseväe tegevväelase Railand Kase üle, kes süüdistuse järgi põhjustas ametialase hooletusega olukorra, mis lõppes ajateenijale vigastusi toonud plahvatusega, vahendas BNS Postimeest.

Õnnetus juhtus mullu 23. aprillil Kuusalus kaitseväe polügoonil, kus 45-aastane Kask pidi vastutama selle eest, et laskeväljal oleks sõduritel turvaline olla. Kuid siis kärgatas plahvatus ning 20-aastane Lars sai tõsiselt vigastada.

Hiljem selgus, et tol päeval vedeles polügoonil vähemalt 51 potentsiaalset taparelva, mis võisid iga hetk seal askeldavate noormeeste jalge all õhku lennata. Need 40-millimeetrise läbimõõduga granaadid olid jäänud sinna laskeharjutustest. Kuna see ala on soine, samblane ja seetõttu pehme, siis ei pruugi lõhkekehad maha kukkudes plahvatada. Ideaalis otsitakse sellised granaadid üles ja tehakse kahjutuks, kuid paraku ei õnnestu neid alati leida.

Kasest võib nüüd saada kriminaalkorras karistatud mees. Prokurör Toomas Tomberg süüdistab teda ametialases hooletuses, mille eest maksimaalne karistus on kaks aastat vangistust. "Oluline hooletus ei eelda tahtlust, piisab vaid ettevaatamatusest," selgitas prokurör.

Prokuröri selgitust mööda pidanuks ohutusallohvitser Kask andma korralduse lahinglaskmise alguseks maaalad üle vaadata, kuid seda ei tehtud. Kuigi oht, et nimetatud alal võivad olla ka demineerimata granaadid, oli tegelikult teada, ei määranud ohvitser ka liikumispiiranguid. "Ohvitser täitis oma kohustusi pealiskaudselt," selgitas prokurör. "Kase tegevus tekitas olulise kahju. Ohus olid elud. Ühe ajateenija puhul oht ka realiseerus."

Kask end süüdi ei tunnistanud. 

Laadimine...Laadimine...