Alkoholitarbimise vähendamiseks tahetakse aktsiisi tõsta

2014. aastal tarbiti Eestis absoluutset alkoholi 9,9 liitrit iga elaniku kohta. Riigi peamine vahend alkoholitarbimise vähendamiseks on aktsiisi tõstmine.

Pilt: Scanpix

Alkoholitarbimise vähendamiseks tahetakse aktsiisi tõsta

2014. aastal tarbiti Eestis absoluutset alkoholi 9,9 liitrit iga elaniku kohta. Riigi peamine vahend alkoholitarbimise vähendamiseks on aktsiisi tõstmine.

Viimasel viiel aastal on tarbimine püsinud samal tasemel, ehkki viie aasta pärast peaks tarbimine valitsuse plaanide kohaselt jõudma 8 liitrini elaniku kohta. Peamiseks hoovaks tarbimise vähendamisel on valitud aktsiisitõus, teatas ERR.

Ehkki nii palju kui majandusbuumi aastatel, Eestis enam ei jooda, on alkoholitarbimine püsinud alates 2009. aastast siiski peaaegu samal tasemel. Samuti juuakse Eestis jätkuvalt rohkem kui kõigis teistes Põhjamaades, ehkki Soome on Eestil kõige tihedamalt kannul.

Samas on Soomes käibel palju piiranguid, mida Eestis ei ole: kui Eestis on 100 000 elaniku kohta 200 kanget alkoholi müüvat kauplust, siis soomes vaid 6. Ka kange alkoholi müügi vanusepiirang on Soomes 20, Eestis 18. Rootsis, kus on müügipiirangutes veelgi kaugemale mindud, on ka alkoholitarbimine väiksem.

Sotsiaalministeeriumi tellimusel valmis Eesti Konjunktuuriinstituudil uuring, millest selgus, et 2014. aastal alkoholi kättesaadavus Eestis paranes: alkoholi jaehinnad tõusid 2014. aastal 3,1 protsenti, palgad seevastu 5,1 protsenti, vahendas BNS.

2014. aastal tarbiti Eestis absoluutset alkoholi 9,9 liitrit iga elaniku kohta. "Aktsiisi tõstmine on oluline samm selleks, et saada alkoholi tarbimise näitaja, mis viimased viis aastat samal tasemel on püsinud, alla 8 liitri," ütles tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev.

Lisaks aktsiisile tõi minister oluliste sammudena välja ka alkoholi kättesaadavuse piiramist ja reklaamide muutumist informatiivseks.

Eesti Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu arvates võib aktsiisi tõusuga kaasneda tootjapoolne kange alkoholi ettetootmine. Näitena tõi ta välja tubakatooted, mille tootmine on suudetud kontrolli alla saada ajaliste maksumärkide abil. Analoogseid piiranguid vajaks tema hinnangul ka alkoholiturg.

2014. aastal laekus riigi eelarvesse 220 miljonit eurot alkoholiaktsiisi. Konjunktuuriinstituudi prognooside kohaselt peaks 2015. aastal aktsiisi laekuma 20 miljonit rohkem kui mullu.

Laadimine...Laadimine...