Ametiühingud usaldaksid töötaja ilma tõendita haiguspäevale

Perearstide nimel tegi Karmen Joller haigekassale ettepaneku haiguslehtede määramine ja haiguspäevade tasustamine ümber korraldada, näiteks pakutakse, et kolmel esimesel haiguspäeval ei peakski inimesed oma haigust tööandjale töövõimetuslehega tõendama ja võiksid koju jääda kokkuleppel tööandjaga.

Pilt: Scanpix

Ametiühingud usaldaksid töötaja ilma tõendita haiguspäevale

Toimetaja: Toomas Raag

Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu juht Iivi Luige sõnul peab töötaja ning tööandja vahel olema usalduslik suhe, et töötaja võiks kolm päeva ilma töövõimetusleheta töölt puududa. "Idee on positiivne, kui seda ei kuritarvitata. Esimese kolme päeva eest tööandja niikuinii hüvitist maksma ei pea," märkis ta.

Siiski osutas Luik probleemile nende inimestega, kellel on kollektiivleping, kus osaliselt makstakse ka esimeste päevade eest hüvitist. Probleeme võib tema sõnul tulla sellega, kuidas siis oma haigeks olemist tõendatakse. Luik ütles, et saadav kasu bürokraatia vähenemisest kaalub üles võimalikud probleemid, mis võivad tekkida.

Riigi- ja Omavalitsusasutuste Töötajate Ametiühingute Liidu esimees Kalle Liivamägi ütles, et nemad saaksid oma töötajaid kindlasti usaldada, kui nad soovivad kuni kolm päeva haigusega tööl teemal olla.

"Ametniku eetika ei võimalda usaldust kuritarvitada," sõnas ametiühingu juht. Ta möönis küll, et väga üksikud inimesed võivad olukorda ära kasutada, kuid põhimõtteliselt on ettepanek tema arvates hea ning ta loodab, et see võetakse vastu.

Perearstid tegid haigekassale ettepaneku haiguslehtede määramine ja haiguspäevade tasustamine ümber korraldada, näiteks pakutakse, et kolmel esimesel haiguspäeval ei peakski inimesed oma haigust tööandjale töövõimetuslehega tõendama ja võiksid koju jääda kokkuleppel tööandjaga.

Haigekassa juhile Rain Laanele saadetud ettepanekus soovis arstide nimel esinenud perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller, et haigekassa arutaks haiguslehtede küsimust tööandjatega, vahendab ERR Eesti Päevalehte. Arstide arvates ei vaja lühemad haigestumised arsti sekkumist ning ära jääksid töövõimetuslehtedega seotud telefonikõned, see vähendaks perearstikeskuste halduskoormust ja tööandjatel oleks suurem võimalus oma töötajaid distsiplineerida.

Haigekassa avalike suhete juht Evelin Trink kinnitas, et Jolleri püstitatud küsimus on olnud perearstidega kohtumisel jutuks. "Oleme lühidalt suhelnud ka tööandjatega, aga praegu rohkem veel midagi esile tuua pole," ütles ta.

Tööandjate keskliidu juhi Arto Aasa sõnutsi tutvustas haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ettepanekut kolmapäeval tööandjate tervishoiu töörühmas. Aas nentis, et ametlikku seisukohta tööandjatel veel pole, ent nad on esialgu ettevaatlikud, sest kuritarvituste oht võib veelgi suureneda.

Sotsiaalministeeriumis valmistatakse praegu ette esmatasandi tervishoiu tugevdamise eelnõu ja kolme esimese haiguspäeva töövõimetuslehtede kohta seni muudatusi ette nähtud ei ole, ent sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juhi Heli Paluste sõnul ei ole selle lisamine menetluse hilisemas etapis välistatud.

See-eest on eelnõusse kirjutatud teine perearstide töökoormust leevendav muudatus, mis annab pereõele õiguse töövõimetuslehti avada ja lühikeste kuni viiepäevaste juhtude korral ka lõpetada.

Sotsiaalministeeriumi eesmärk on saata eelnõu valitsusse septembriks, niisiis jõuab see esimesele kooskõlastusringile lähinädalatel.

Laadimine...Laadimine...