Ametiühingute Keskliit: 390 eurose miinimumpalgaga pole võimalik jätkata

Kõrgem alampalk lahendaks sotsiaalseid, majanduslikke ja riigieelarvelisi problee,e. Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles, et 1000-eurost miinimumpalka ei saavutata homseks, vaid aastaks 2020. "390 eurose miinimumpalgaga jätkata pole võimalik," nentis Peterson.

Pilt: Scanpix

Ametiühingute Keskliit: 390 eurose miinimumpalgaga pole võimalik jätkata (4)

Kõrgem alampalk lahendaks sotsiaalseid, majanduslikke ja riigieelarvelisi problee,e. Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles, et 1000-eurost miinimumpalka ei saavutata homseks, vaid aastaks 2020. "390 eurose miinimumpalgaga jätkata pole võimalik," nentis Peterson.

Kurb tõsiasi on, et väljaränne Eestist püsib jätkuvalt suur ja töötasud on madalad. Probleemile lahenduse leidmiseks esitas Keskerakond kollektiivse pöördumise riigikogu sotsiaalkomisjonile. Pöördumises soovitakse, et Eestis kehtestataks 1000-eurone miinimumpalk, vahendas TTV uudistesaade.

Eestis on palgad madalad, pooled inimesed teenivad kuus vähem kui 750 eurot. Eestist on lahkunud ligi 6% inimestest, tööjõust oleme kaotanud umbes 10%. Umbes 60 000 töölepinguga eestlast töötab Soomes.

Peaminister Taavi Rõivas on end probleemist distantseerinud, märkides, et valitsus ei otsusta miinimumpalga suurust. Tööandjate Keskliidu endine juht Tarmo Kriis on seisukohal, et miinimumpalk 1000 eurot kuus vähendaks inimeste Eestist lahkumist.

"Alampalgast on saanud Eesti üks olulisemaid ja põletavamaid küsimusi. Alampalk on jäänud pikaks ajaks seisma. Mõnel viimasel aastal on seda küll tõstetud, aga tõusud pole olnud märkimisväärsed. See põhjustab nii sotsiaalseid, majanduslikke kui riigieelarvelisi probleeme," märkis Kriis.

Eesti Ametiühingute Keskliit leiab, et alampalka tuleks tõsta kiirendatud korras. Praegu on see 390 eurot. Keskmine brutopalk oli esimeses kvartalis 1110 eurot.

Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles, et 1000-eurost miinimumpalka ei saavutata homseks, vaid aastaks 2020. "See tähendab, et järgmisel aastal oleks alampalgamäär 475 eurot. Näeme, et palka peab tõstama, küsimus on, kuidas erinevad sektorid sellega toime tulevad. Me ei tahaks, et inimesi jääks massiliselt töötuks, aga 390 eurose miinimumpalgaga jätkata pole võimalik. Meie ülesanne on seda muuta," nentis Peterson.

Edukas ettevõtja Indrek Neivelt on teinud ettepaneku, et aastaks 2018, kui Eesti Vabariik saab 100- aastaseks, oleks miinimumpalk Eestis 1000 eurot. Neivelti sõnul on miinimumpalk üks väheseid instrumente, millega valitsusel on võimalik majandust suunata ja siin ei tohiks valitsusjuhil olla statisti roll. Kuid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtlusvaldkonna juhi Piret Treibergi sõnul ei ole valitsusel miinimumpalga tõusu määramisel mingit rolli.

"Kas riik on see ühik, kes tänapäevases Eesti ühiskonnas peaks miinimumpalga ettevõtjate ja töötajate eest äraotsustama? Kui dialoog, nii nagu ülemineku aegadel oli, ei toimi, ei peaks riik praeguses ühiskonnas selle küsimuse lahendusse enam nii jõuliselt sekkuma," märkis Treiberg.

Indrek Neivelt toob oma blogis välja ka selle, et Reformierakond pidanuks juba 2008. aastal tegema graafiku, kuidas peaks majandus kasvama, et Eesti viie rikkama riigi hulka jõuaks. Neivelti sõnul on üks kindel, kui tahame seitsme aasta pärast viie rikkaima riigi hulgas olla, peaks meil täna miinimumpalk olema kindlasti vähemalt 1000 eurot. Samuti peaks vastutus selle määramisel kuuluma valitsusele.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...