Andres Raid: Ärma talu lugu näitab võimustruktuuride kallutatust

"President rendib oma talu riigi raha eest iseendale selleks, et saaks seal vaid vahepeal käia," rääkis TTV uudistele ajakirjanik Andres Raid.

Pilt: Scanpix

Andres Raid: Ärma talu lugu näitab võimustruktuuride kallutatust (6)

"President rendib oma talu riigi raha eest iseendale selleks, et saaks seal vaid vahepeal käia," rääkis TTV uudistele ajakirjanik Andres Raid.

Võimustruktuuride kallutatust on välja toodud reeglina siis, kui see parasjagu tundub tarvilik olevat. Siiski on ka objektiivseid tõendeid selle kohta, et kallutatus ei pruugi olla pelk väljend väljendi enda pärast. Andres Raid vaatles Tallinna TV uudistes antud olukorda Ärma talu näitel.

 

"Kõrgemate riigiametnike puhul on üsna tavaline ja üldiselt aktsepteeritud, et vastavalt seadustele toimib nende suhtes toimimise keeld. See tähendab seda, et näiteks linnapea, volikogu esimees jt ei tohiks lisaks ametipalgale ja kõikvõimalikele seaduslikele kuluhüvitistele olla tulusaaja riigi või kohaliku omavalitsuse poolt tellitud teenustelt."

Raid küsib, kuidas oleks kujutleda olukorda, kus Tallinna linnapea Edgar Savisaar teinuks Tallinna linnavalitsusele ettepaneku võtta tema Hundisilma talu Tallinna linna poolt rendile. "Enamik ütleb seepeale, et tegu on ebaõnnestunud naljaga. Tegmist oleks ju selge korruptsiooni ja kuriteoga. Muudame aga pisut konteksti ja nali asendub reaalsusega, kus nimetatud skeem on kõigi poolt aksepteeritud ja selle kallal ei torise isegi prokuratuur ja peavooluajakirjandus. Pärast lahutust on president Toomas Hendrik Ilves OÜ Erma Maa ainuomanik ja tegelik kasusaaja. Presidendi kantselei omab lepingut tollesama firmaga, see tähendab, et Eesti Vabariik rendib presidendi kantselei kaudu Ärma talu Toomas Henrik Ilvesele. Aprillist pole seal isegi formaalset vahendajat Evelin Ilvest. Teisisõnu, president rendib oma talu riigi raha eest iseendale selleks, et saaks seal vaid vahepeal käia."

"Eesti riigis valitseb vähemalt kirjade järgi arusaam, mille alusel peab avalik õigus mitte ainult olema, vaid ka näima ausana. Tõsi, mõnel juhul järgitakse seda piinliku täpsusega. Alles oli kohtuasi, kus süüdi mõisteti väikese valla vanem, kes valla ainukesest poest, mis paraku kuulus talle endale, pisut kirjatarbeid ostis. Sulaselge korruptsioon ju. Mingitel põhjustel tundub president aga seadustest kõrgemal olema. Menetlust pole alustatud ja ilmselt ei alustatagi, sest siis peaks ehk ka presidendi uurimise ajaks ametist kõrvaldama või kuidas?"

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...