Apteegireform tüürib täieliku tühistamise poole

Eile õhtul kogunes apteegireformi arutama koalitsiooni töörühm, kus uue mõttena tuli kaalumisele kogu reform üldse ära jätta ja ravimiturg vabaks lasta. "Sellele ideele oli päris palju toetajaid laua taga," ütles eile töörühma liige Tõnis Mölder Keskerakonnast.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

Apteegireform tüürib täieliku tühistamise poole

Toimetaja: Sandra Lepik

Eile õhtul kogunes apteegireformi arutama koalitsiooni töörühm, kus uue mõttena tuli kaalumisele kogu reform üldse ära jätta ja ravimiturg vabaks lasta. "Sellele ideele oli päris palju toetajaid laua taga," ütles eile töörühma liige Tõnis Mölder Keskerakonnast.

Seni ei ole koalitsioonipartnerid jõudnud üksmeelele, mis viie kuu pärast jõustuvast apteegireformist saab, vahendas BNS Postimeest. Rohkem on arutatud selle üle, kas viia apteegireform ellu plaanitud kujul või seda muuta. Tagaplaanile on jäänud turu liberaliseerimine, mis tähendaks, et ravimeid võiks müüa ka toidupoes ja bensiinijaamas.

Koalitsioonipartnerid ei ole üksmeelel

"Mulle tundus, et see oli täiesti uue võtmena laua peal. Me ei olnud sellel teemal varem nii palju diskuteerinud kui seekord," märkis Mölder. Tema sõnul olevat eile selgitatud välja need kohad, kus erakonnad on võimelised ühisosa leidma, ja need, kus kompromissi leida ei suudeta. "Kui igasuguste piirangute kehtestamine tekitab nii turuosaliste kui ka teiste asjaga seotute vahel selliseid erimeelsusi ja ei leita ühisosa, siis võib-olla on igasuguste piirangute kadumine lahendus," ütles Mölder.

Ta lisas, et tema isiklikult seda parimaks variandiks ei pea. "Aga see ei tähenda, et see variant ei oleks täna tugevalt laual," märkis ta. 

Järgmisel nädalal kohtuvad koalitsioonierakondade fraktsioonid eraldi ka turuosalistega, et kuulata nende mõtteid apteegireformi tuleviku kohta.

Viis aastat tagasi vastu võetud apteegireform näeb ette, et alates 1. aprillist 2020 ei tohi apteeki omada ravimite hulgimüüjad ja kõik apteegid peavad kuuluma 51 protsendi ulatuses proviisoritele. Seda plaani pooldab Proviisorite Koda. Hulgimüüjatele kuuluvaid apteegikette esindav Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) on jällegi olnud seda meelt, et apteegireformi ei peaks praegusel kujul ellu viima.

Sel nädalal tegid nad ettepaneku, et reformi järel võiks apteegid senistele omanikele ikkagi kätte jääda, aga et uusi apteeke saaksid avada üksnes proviisorid. "Meil põgusalt oli see arutlusel," ütles Mölder. 

Järk-järguline reformi elluviimine ei kogunud toetust

Eile kohtumisel arutati ka sotsiaalminister Tanel Kiige ettepanekut viia apteegireform ellu ikkagi täies mahus, aga järk-järgult. "Ma olen ka ise pakkunud siin ühe võimaliku lahendusena välja, et teha seda üleminekut võib-olla näiteks etapiviisiliselt, regiooni kaupa, otsustada, kas enne maapiirkonnad, siis linnad ja eri suurusega asulad või teha seda enne ka geograafiliselt mingites maakondades. See aitaks üleminekut sujuvamaks teha," selgitas minister Kiik eile riigikogu infotunnis.

Õhtusel töörühma kohtumisel ei olnud Möldri sõnul sellele mõttele suurt toetust. "Mulle tundub, et see hetkel ei leidnud nii suurt ühisosa," ütles Tõnis Mölder, aga lisas, et endiselt ei ole midagi otsustatud.

Nagu öeldud, plaanivad koalitsioonierakondade fraktsioonid järgmisel nädalal kohtuda turuosalistega. "Kui me seal saavutame ühisosa, siis oleme ka kokku leppinud, et ülejärgmisel nädalal me töörühmas kohtume. Mulle tundub, et siis on küll see üks viimaseid nädalaid. Kui me tahame midagi muuta, siis peame tulema juba millegi konkreetsega välja," sõnas Mölder.

Laadimine...Laadimine...