Apteekrite liit: konkurentsiameti kriitika on täiesti põhjendamatu

Eesti Apteekrite Liidu esinaise Ülle Rebase sõnul räägib konkurentsiamet oma esmaspäevaste soovitustega iseendale vastu; liidu hinnangul ongi algusest peale eesmärgiks olnud uute apteekide mitteasutamine.

Pilt: Scanpix

Apteekrite liit: konkurentsiameti kriitika on täiesti põhjendamatu

Eesti Apteekrite Liidu esinaise Ülle Rebase sõnul räägib konkurentsiamet oma esmaspäevaste soovitustega iseendale vastu; liidu hinnangul ongi algusest peale eesmärgiks olnud uute apteekide mitteasutamine.

"Konkurentsiamet võib igasugu soovitusi anda ja arvamust avaldada, aga konkurentsiamet on ka riigiettevõte, seetõttu ta peab täitma ja arvestama riigi vastuvõetud seadustega," ütles Rebane BNS-ile.

Konkurentsiamet räägib Rebase sõnul praegu iseendale vastu, sest uue ravimiseaduse arutelul oli konkurentsiameti põhiline tingimus, et ravimi jae- ja hulgimüük saaks lahutatud. "Kui amet praegu räägib sellest kui konkurentsipiirangust, siis ta räägib otseselt endale vastu. Kelle huvides on selline pööre, seda ei oska tõesti praegu öelda," rääkis Rebane.

See, et kevadest saadik pole uusi apteeke asutatud, ongi algusest peale liidu eesmärk olnud. "Apteek ei ole vorstipood ja seda ei saa iga nurga peale teha. Meil on väga reguleeritud ala, me võime tööle võtta ainult kõrgelt haritud inimesi. Meil antakse ravimite hinnad väga täpselt ette, me peame pakkuma kõige odavamat. Ühesõnaga meil on nii palju piiranguid loodud. Ja kui nüüd iga nurga peal on tõesti konkurents, siis apteegiteenuse kvaliteet langeb," ütles ta.

"Meil on EL-is kõige tihedamalt apteeke, meil on ühe apteegi kohta umbes 2500 elanikku. Mujal Euroopas on see alates 4000 kuni 10 000-ni. See jutt, et meil ei tehta uusi apteeke, see jutt ei ole üldse asjakohane," märkis Rebane.

Rebase sõnul on küsimus praegu selles, et mis jõud kellelgi taga on ja kus huvigrupid on. "Ärimehed on meil kaikaid kodarasse loopinud aastaid, see on ka Euroopas niimoodi kestnud. Näiteks Itaalias, Hispaanias, Saksamaal on ärimehed kaevanud omandipiirangud Euroopa kohtusse jaseal on proviisorid lõpuks võitnud," ütles Rebane. Ta lisas, et piirang on vaildustatud ka Eestis, kuid selle osas pole lahendit veel tulnud.

EL-i riikides kehtivad Rebase sõnul valdavalt omandi- või asutamispiirangud. "See tagab teenuse kvaliteedi ja sõltumatuse. Proviisor lähtub siiski oma kutsealasest eetikast, nõustab inimesi ja müüb talle seda, mida vaja."

Konkurentsiamet teatas esmaspäeval, et soovitab üle vaadata ning tühistada nõude, mille alusel apteeke tohivad omada vaid proviisorid ning ravimite hulgimüüjad nendega seotud olla ei tohi, kuna ameti hinnangul ei ole säärased piirangud konkurentsi soodustanud, vaid seda tõkestanud.

Kriitikaga nõustub ka sotsiaalministeerium, mis näeb regulatsioonis puudusi. "Oleme järgmise aasta jooksul plaaninud läbi viia apteegi omandipiirangute riskianalüüsi," ütles ministeeriumi meedianõunik Oskar Lepik BNS-ile.

Alates käesoleva aasta märtsi lõpust, mil uusi apteeke tohivad avada üksnes proviisorid, on uute apteekide avamine peaaegu seiskunud, märkis amet. Lisaks keelab juulis jõustunud ravimiseaduse muudatus ravimite hulgimüüjate seotuse üldapteekidega. Samas ei ole selline piirang ameti hinnangul nähtavalt konkurentsi soodustavat mõju omanud.

Laadimine...Laadimine...