Arstid hindasid parima kolleegi tiitliga sisearst Merike Toomikut

Toimetaja: Toomas Raag

Tänavu antakse esimest korda arstide hulgas välja parima kolleegi tiitel, mille pälvis sisearst Merike Toomik.

Tunnustuse algatas meditsiiniportaal Med24, sooviga erialade- ja haiglate üleselt tunnustada arste, kes oma hea töö kõrvalt aega leiavad ning annavad nõu ja pakuvad abikätt kolleegidele.

"Arsti töö on pingeline ja stressirohke, palju esineb läbipõlemist ning liiga vähe kuuleb häid sõnu nii avalikkuselt, patsientidelt kui kolleegidelt. Võetakse iseenesest mõistetavalt, et arstid annavad endast parima, kuid kiire elutempo kõrval ei ole piisavalt märkamist ja toetamist. Väga sageli toovad arstid välja, et kogevad ebakollegiaalset suhtumist," selgitas Med24 toimetaja Madis Filippov tunnustuse algatust.

Esimese tunnustuse pälvis Lõuna-Eesti haigla arst Merike Toomik, kes kolleegide sõnul ei keeldu kunagi aitamast, annab alati head nõu ning jagab oma teadmisi. Lisaks põhjalikule patsiendikäsitlusele tuuakse välja dr Toomiku põhjalikkust konsultatsioonidele (ja e-konsultatsioonidele) vastamisel ning hinnatakse tema oskust ja teadmisi juhendada ja oma teadmisi jagada nii residentidele kui kolleegidele.

Mõistlik töökoormus hoiab lahkena

Parimaks kolleegiks valitud Merike Toomik usub, et mõistliku töökoormuse juures on enamus inimesi üksteise suhtes lahked ning nõus kolleegi aitama.

"Arsti töö ongi selline, et kogu aeg on vaja kolleegidega suhelda. Seejuures ju mitte ainult arstidega. Haiglas pole võimalik üksi midagi ära teha. Õed, hooldajad, diagnostika, tugiteenistused jne – need kõik peavad toimima, sest kui mõni neist on rivist väljas, ei saa keegi korralikult tööd teha. Meditsiin ongi üks suur koostöö," ütles Merike Toomik, lisades: "Ma usun, et ebakollegiaalsus pole kinni inimestes, vaid hoopis töötingimustes."

Julius Juurmaa Eesti Nooremarstide Ühendusest sõnas, et kollegiaalsus on üks meditsiini tüvimõisteid: "Seda võib määratleda väga erinevalt, olgu siis usaldusliku suhte või ühiste eesmärkide kaudu, aga kõigi määratluste ühisosaks on, et kolleeg ühendab. Kolleeg on sillaks arsti ja arsti, arsti ja õe, arsti ja patsiendi, arsti ja arst-residendi, arsti ja üliõpilase vahel. Kui me valime aasta arste ja aasta õdesid, kipume tihtilugu rõhutama professionaalsuse aspekti – professionaalsus on aga ainult üks kolleegi tahkudest."

"Oma valikut tehes püüdis žürii näha tervikut – ja nähes, kui palju erinevate erialade ja erinevate meditsiini praktiseerimise vormide esindajaid žüriile kaalumiseks saadeti, püüdis sama teha ka laiem avalikkus," selgitas Juurmaa. "Mitte miski ei valmistaks mulle suuremat heameelt kui kollegiaalsusest rääkimise ja parima kollegi tunnustamise saamine traditsiooniks," lisas ta.

Üksteise toetus

"Kollegiaalsus tähendab, et me toetame üksteist nii heas kui halvas. Me rõõmustame koos kolleegiga, kes on suutnud aidata keerulises seisundis patsienti. Me püüame aidata üksteisel mõista, kuidas lahendada keerulisi juhtumeid ja aidata mõista, miks ravitulemus ei vasta ootustele. Me asume appi või võtame ravi üle, kui see peaks vajalikuks osutuma. Jääb mulje, et kollegiaalsus on arstikeskne mõiste. Tegelikkuses aga on kollegiaalsus miski, mis aitab arstil olla patsiendikeskne, võimaldab patsienti parimal moel aidata. Sageli ei paista kollegiaalsus kaugele, kuid töökaaslaste ja patsientide jaoks on kollegiaalne arst tõeliseks õnnistuseks," põhjendas Karmen Joller.

Parima kollegi tiitlile esitati teistest enam ka järgmised arstid: Katrin Orav (psühhiaater, Sensus), Jaanika Ilisson (reumatoloog, Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinik), Aile Kaasik (anestesioloog, Rakvere haigla), Marget Savisaar (pulmonoloog, Tartu Ülikooli Kliinikum), Thomas Zimmerer (gastroenteroloog, Ida-Tallinna Keskhaigla) ning Vassili Novak (erakorralise meditsiini arst, Põhja-Eesti Regionaalhaigla).

Parim kolleeg valiti arstide hulgast veebiküsitlusega - arstidel oli võimalus märkida, kes nende meelest tiitlit väärib ning lisada põhjendus. Küsitlusele vastas ligi 200 arsti. Parima kolleegi kinnitas žürii, kelle hulka kuulusid arstidest Karmen Joller, Oivi Uibo, Urmas Sule, Julius Juurmaa ning Med24 esindaja Madis Filippov.

Konkursi tingimuste järgi peab valitud arst olema tegevarst, terviseameti tervishoiutöötajate registris, töötama Eestis ning lähtuma arstiteaduse põhimõtetest.

Laadimine...Laadimine...