ARVUTISADU: Tallinna koolilapsed õpivad 5000 uue arvuti abil arvutiässaks

"Arvutiõpetuse tundides saavad lapsed luua ka multifilme, muusikat ja mänge, ning mis peamine – õpivad internetiohutust ehk kriitilist mõtteviisi kogu selle infolaviini vastu, mis internetimaailmas meile vastu lajatab," ütles Pelgulinna gümnaasiumi arvutiõpetaja Birgy Lorenz.

Haridus Tallinn

ARVUTISADU: Tallinna koolilapsed õpivad 5000 uue arvuti abil arvutiässaks

Sirje Rattus

"Arvutiõpetuse tundides saavad lapsed luua ka multifilme, muusikat ja mänge, ning mis peamine – õpivad internetiohutust ehk kriitilist mõtteviisi kogu selle infolaviini vastu, mis internetimaailmas meile vastu lajatab," ütles Pelgulinna gümnaasiumi arvutiõpetaja Birgy Lorenz.

Sel sügisel saabub Tallinna koolidesse ja lasteaedadesse ligi 5000 uut või uuendatud arvutit. "Nüüd oleme viimaks sealmaal, et kõik koolide ja lasteaedade arvutid vastavad nõuetele," ütles abilinnapea Mihhail Kõlvart. "Seni oli linna koolides ja lasteaedade kokku ligi 8000 arvutit nii tehniliselt kui ka moraalselt vananenud. Arvutite vanus ja nende tehniline seisukord takistasid tänapäevaste õppe- ja tarkvaraprogrammide kasutamist. Lisaks oli vananenud arvutite remondivajadus suur ning nende hooldus kulukas, mis omakorda pärssis nii õpilaste kui ka õpetajate tööd."

Kõlvarti sõnul vajas uuendamist suurem osa – üle poole – haridusasutuste arvutipargist: "Ülejäänud osa arvutipargist juba vastab tänapäeva nõuetele."

Koolid saavad lisaks 2300 uuele lauaarvutile ka 1800 sülearvutit. "Igasse kooli tuleb vähemalt üks HP sülearvutitega varustatud spetsiaalne käru ehk nn mobiilne arvutiklass – nii saab arvuteid kasutada mis tahes tunnis," selgitas Rainer Rannala Tallinna haridusametist. Lasteaedadesse aga tuleb 850 uuendatud lauaarvutit.

Uus põlvkond digitarku

Pelgulinna gümnaasiumi arvutiõpetaja Birgy Lorenzi sõnul muudab lisapanus uute arvutite näol töö koolis paremaks ja innovatiivsemaks. Ta lisas, et praegu pole võimalik ette kujutada, et lapsed saaksid hariduse ilma arvutita. "Meie koolis istuvad lapsed arvuti taha põhimõtteliselt esimesest koolipäevast," lausus Lorenz. "Kui esimene klass arvutiklassi tuleb, siis kõige raskem on lastele tähtede, eriti suurtähtede toksimine, sest kodus on harjutud tahvelarvutitega. Aga kui nad on juba parooli sisse löönud, siis ei pidurda neid miski."

Tänapäeva koolis ei õpetata enam vaid Wordi-dokumendi vormistamist, Exceli-tabeli täitmist ja CV kirjutamist, lapsed saavad ise programmeerida, luua multifilme, muusikat ja mänge ning selle käigus omandada teadmisi mis tahes aines.

"Arvutiõpetus on huvitavate muutuste tuules," tõdes Lorenz. "Kui esimeste arvutitundide kogemused 70-80ndatel – Eestis 90ndatel – olid seotud pigem programmeerimisega, siis 2015. aastal oleme jõudmas samasse kohta tagasi. Tagasi loovasse programmeerimisse liikumise tingib see, et Eestis on soov kasvatada üles põlvkond, kes loob ise tarkvara ja lahendusi, oskab süsteemselt mõelda ega lepi välismaalt tulevate tüüplahendustega."

Samas mainis Lorenz, et ei alahinda ka olemasolevaid lahendusi ja programme. "Internetti, kontoritarkvara, video-audioprogramme kasutatakse juba igas teises aines, seega informaatika peabki muutuma," rääkis ta. "Teine oluline oskus, mida õpitakse arvutiõpetajaga, on internetiohutus, kriitiline mõtteviis kogu selle infovoo vastu, mis internetimaailmas meile vastu lajatab."

Digimürgituseni pikk tee

Viimasel ajal on olnud üsna palju juttu sellest, et lapsed veedavad liiga suure osa oma ajast virtuaalses keskkonnas. Kas kool ei peaks siiski jääma traditsioonilise paberi ja pliiatsi juurde?

Lorenzi sõnul pole ta veel kohanud inimest – ei õpilast, õpetajat ega lapsevanemat –, kes oleks asjalikule, loovale ning lisaväärtust loovale tehnikakasutusele vastu. "Olen küll kohanud inimesi, kes ei ole kursis, mida koolis tehnikaga tehakse, näiteks arvatakse, et koolis ainult mängitakse või arvutitunnis vaadatakse ainult veebilehti," tõdes ta. "Usun, et digimürgituseni on koolides veel pikk tee minna ja selle vastu aitab hästi Eesti talupoja mõistus, mis väärtustab sama palju sporti, teatrit, maalimist ja joonistamist ning muud, mis on elus oluline!"

Ka lasteaiad saavad uued arvutid

Koolides alustatakse uute arvutite paigaldamisega septembri kolmandal nädalal ning see vältab oktoobri lõpuni. Koolid saavad kvaliteetsed äriklassi HP lauaarvutid (HP Elitedesk 705 G1) koos 20-tolliste kuvaritega ning HP Probook 645 G1 sülearvuti komplektid. Osa sülearvutitest jõuab ka õpetajate käsutusse.

Lasteaedadesse paigaldatakse oktoobris 850 HP lauaarvutit. Välja vahetatakse kõik üle viie aasta vanused arvutid. Ka koolides väljavahetatud arvutid, mille tehniline seisund võimaldab nende edasist kasutamist, antakse edasi lasteaedadele. Haridusameti hinnangul on selliste arvutite arvuks ligikaudu 350. Sellega saab kaetud tänapäevaste arvutite vajadus ka kõikides lasteaiarühmades.

Laadimine...Laadimine...