"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Autorollo kohtuasi: kas Reformierakonna poliitikute patud nuheldakse vaid Siim Roode kaela? (1)
18. detsember 2015
Scanpix

Eri põhjustel pikalt venima jäänud Autorollo kriminaalkohtuasi ei edenenud tänagi edasi, sest ühte kohtualust, advokaat Siim Roodet esindav advokaat Natalia Lausmaa oli haigeks jäänud. Nii piirduti vaid tõdemusega, et jaanuaris jätkatakse ja siis selguvad loodetavasti ka teisele kohtualusele Väino Pentusele määratud kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi tulemused, mis võivad mehe vastutuse alt välja manööverdada, jättes süüpinki advokaat Roode üksinda.

Advokaat Siim Roodet ja veofirma Autorollo omanikku Väino Pentust Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamiskohustuse rikkumises ja omastamises. Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige. Aprilli lõpus 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks vandeadvokaat Siim Roode, kelle olid pankrotiohus ettevõtet päästma kutsunud Väino Pentuse tütar, Reformierakonna juhtivpoliitikute hulka kuuluvad  Keit Pentus-Rosimannus ja tolle abikaasa Rain Rosimannus.

Järgnes rida kummalisi tehinguid ettevõtte raha ja varaga, ehk sularaha, veoautode ja haagistega, mis annavad aluse väita, et võlausaldajate huve eirates kanditi ettevõte varast ja rahast lagedaks ning majandati varidirektoritena.

Tänavu sügisel alanuid kriminaalkohtuistungitel on keeldunud ütlusi andmast nii Keit Pentus-Rosimannus kui Rain Rosimannus – viitega, et ei soovi tunnistada oma lähedase sugulase Väino Pentuse suhtes. Nende tunnistus oleks aga aidanud Autorollo majandamisele firma lõpuaastatel valgust heita, sest seoses firma raha liigutamisega leidub palju segaseid momente, millele ei ole vastust leidnud ka eeluurimine.

Nii jäi näiteks tänavu sügisel toimunud istungitel segaseks, kuhu on kadunud firmast kolme miljoni Eesti krooni jagu sularaha. 2010. a ilmus nimelt firma raamatupidamisse 2009. a sõlmitud leping, mille järgi Pihkva ettevõtja Roman Moissejev olevat saanud Autorollost toonases vääringus kaks miljonit krooni ehk umbes 130 000 eurot laenu. Pankrotihaldur Martin Krupp kirjutas pankrotimenetluse aruandes, et tema hinnangul võis tegemist olla fiktiivse tehinguga.

Moissejev käis hiljuti Pihkvast kohtus tunnistamas, väites, et ei tea ei laenust midagi. Sedasama on väitnud kohtualune Väino Pentus. Allkirja laenulepingul Moissejev enda omaks ei tunnistanud. Kuna Moissejev on Eestis aeg-ajalt viibinud seoses äriasjade ajamisega, siis on ilmselt keegi tema isikuandmed n-ö ära varastanud ja kasutanud Autorollost raha väljakantimiseks.  

Autorollo raamatupidamisse ilmus sel perioodil ehk 2009. a teinegi kummaline laen: miljon krooni sai firma Est-Trade Group, mis kuulus firmade likvideerimise alal tegutsevale Hillar Taltsile. Too isik on samuti kohtus üle kuulatud  ja samamoodi nagu Moissejev, eitas Talts raha saamist.

Kohtule väitis Talts, et kuigi vastav leping on must-valgel olemas, mingit miljonit krooni ta Autorollost sularahalaenuna välja ei viinud ja tema allkiri laenulepingul on võltsitud.

Prokuratuur on ametlikult eitanud, et poliitpaar Keit Pentus-Rain Rosimannus pääsesid süüpingist vähese uurimisressursi tõttu, sest juhtumit menetles kaks aastat vaid üks uurija. Samas on võimatu märgata, et mõnegi teise kõmulise juhtumi jaoks on õiguskaitseametid rakendanud märksa suuremad jõud ehk vajadusel kümned ametnikud. Tungivat rahulolematust on uurimistulemustega avaldanud Autorollo peamine võlausaldaja Teet Järvekülg, kes kirjutanud pöördumises riigi peaprokurörile, et juhtumit on uuritud poolikult ja tendentslikult.  

Ootamatu pöördeni jõudsid Autorollo kohtuasja istungid aga nädalapäevad tagasi, mil Harju maakohus määras Autorollo süüasjas kohtu all olevale Väino Pentusele psühhiaatrilise ekspertiisi. Selle tegemist taotles tema kaitsja Marko Kairjak ja kohus leidis, et soov on põhjendatud. Detsembris pidanuks algse plaani järgi toimuma juba kohtulikud vaidlused, kuid nüüd lükkuvad need edasi. Ekspertiisitaotluse eesmärk võib olla tõendada, et Autorollo juhatuse liige Väino Pentus polnud vastutusvõimeline 2010. aasta kevadel, kui veofirma tühjaks kanditi.

Uus kogunemine Autorollo asjas leiab kohtus aset 8. jaanuaril.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ei
18. dets. 2015 15:53
Virkko ja Urmi saavad ka oma jao