Autovaba päev kutsub maakauba laadale lustima

Autovaba päev ootab ühissõidukitega orienteeruma, Põhja-Tallinna arhitektuuripärlitega tutvuma ja ronimisseinale turnima.

Pilt: Scanpix

Autovaba päev kutsub maakauba laadale lustima

Ivo Karlep

Autovaba päev ootab ühissõidukitega orienteeruma, Põhja-Tallinna arhitektuuripärlitega tutvuma ja ronimisseinale turnima.

20. septembril alates kella 10 tähistab Tallinn autovaba päeva Telliskivi loomelinnakus, ja vähemalt selles paigas siis autosid ei kohta. Nimelt on kella 10-16.30 Telliskivi tänava raudteede vaheline lõik liiklusele suletud. Selle asemel avatakse Telliskivi tänaval ajutine targa liikleja väljak, kus tutvustatakse kõikvõimalikke rattaid ja muid alternatiivseid liikumisvahendeid ning jagatakse nõuandeid turvalisest liiklemisest.

"Soovime, et linlased valiksid sobivaima liikumisviisi, mis oleks ühtlasi ka keskkonnasõbralik, autovabal päeval saab igaüks neid võimalusi ise proovida," ütles abilinnapea Arvo Sarapuu. "Soovitan sel päeval kõigil auto rahulikult koju jätta ja seada koos kogu perega sammud Telliskivi loomelinnakusse."

Suur valik sõidukeid

Linnakus saab osa võtta orienteerumismängust ühistranspordiga. "Ehk mõistab nii mõnigi autojuht mängides, et ka muudel  päevadel võiks linna minnes auto koju jätta ning kasutada ühissõidukeid," lausus Sarapuu.

Orienteerumismängu korraldaja Anu Leisner lisas, et  juba neljandat aastat linnas korraldatava orienteerumise start antakse Telliskivi loomelinnakus ja kahe tunni jooksul peavad võistlejad kaardi järgi üles leidma kontrollpunktid, mis asuvad Kalamaja rajoonis ja mujal Põhja-Tallinnas, aga ka kesklinnas. "Otsapidi minnakse ka Lasnamäele ja Kristiinesse," ütles Leisner. "Reeglites on kirjas, et vähemalt kolm korda peab ühistransporti kasutama nende kontrollpunktide leidmisel. Kas kasutada bussi, trolli, trammi või elektrirongi, on iga võistleja oma valik."

Eesti Pakendiringlus kutsub külastama loomelinnaku alal olevat klaaskuplit, kus näidatakse, mis saab eri pakendijäätmetest pärast nende kodust sorteerimist. "Igaüks võib ise veenduda, et prügi sorteerimine enne äraviskamist on vajalik ning kõigile jõukohane tegevus," ütles Sarapuu.

Jalgrattamatk saja aasta taha

"Tegevust leidub sel päeval tõepoolest kogu perele nii loomelinnakus kui ka selleks päevaks mootorsõidukitele suletaval Telliskivi tänaval," lausus ettevõtmise üks korraldaja, Telliskivi loomelinnaku sisujuht Raimo Matvere. Kõigil on võimalus osaleda jalgsimatkal "Telliskivi loomelinnaku minevikust", mis viib osavõtjad tutvuma endise tööstusalaga. Samuti jalgrattamatkal "Sada aastat Põhja-Tallinna arhitektuuris", kus giidi saatel saab avastada viimase saja aasta arhitektuuristiilide ehitisi ja hooneid Põhja-Tallinnas.

Loomelinnakust leiab Rocca al Mare vabaõhumuuseumi tegevusala, ronimisseina, tänavatennise ja prügi sorteerimise õpitoa. Kauplemiseks on avatud maakauba turg. Püsti on Tallinna keskkonnaameti, Põhja-Tallinna valitsuse ja Prügihundi telgid. Lastega mängib ja jagab teavet keskkonnasõbralikust liikumisest maskott Snupsi, kes Euroopa liikuvusnädala jooksul  külastab Põhja-Tallinna linnaosa lasteaedu.
-------------------------------

Autovaba päeva kava

Orienteerumine ühissõidukitega
10-12 võistlusele registreerimine ja kiipide väljastamine Telliskivi loomelinnaku juures võistlustelgis.
11.30-11.45 virgutusvõimlemine orienteerujatele. 
12 orienteerumisvõistluse start.          
14 võistluse lõpp.

Üritused laval
10.40  Kuku-Kuku trummarite ja tantsijate esinemine.
11.15 autovaba päeva avamine.
12.45 AHHAA teaduskeskuse liiklusteater.
13.35 DJ-muusika.
14.30 esineb ansambel Bombillaz.
15.30 autasustamine.

Laadimine...Laadimine...