Birgitta festival paneb Hanna-Liina Võsa ja Koit Toome Broadwayl laulma

Joseph Haydni oratooriumiga lavastuses "Loomine" löövad kaasa ka Taani kaskadöörid kuulsa trikimeistri Ran Artur Brauni juhendamisel. 

Pilt: Scanpix

Birgitta festival paneb Hanna-Liina Võsa ja Koit Toome Broadwayl laulma

Urmas Kaldmaa

Joseph Haydni oratooriumiga lavastuses "Loomine" löövad kaasa ka Taani kaskadöörid kuulsa trikimeistri Ran Artur Brauni juhendamisel. 

Möödunud nädalal tutvustas Tallinna filharmoonia tulevast Birgitta festivali. Tänavu augustis toimuva festivali vaieldamatu tõmbenumber on galalavastus "Passion of Broadway", kus koos maailmakuulsa USA soprani Barbara Hendricksiga laulavad ka meie Hanna-Liina Võsa ja Koit Toome. Gala lavastab USA bariton Douglas Webster.

Esinejad kõikjalt maailmast

"Webster võttis meiega ühendust ja küsis, mida me sooviksime laulda," rääkis Võsa. "Olen oma lemmikud teele pannud. Ma ei tea veel, mis lõpuks kavasse jääb, aga soovisin laulda asju, mida olen Ameerikast endaga kaasa korjanud ja mis on oodanud noodimapi vahel oma järge. Eestis neid lugusid varem kuuldud ei ole. Gala nimetust arvestades sinna tõenäoliselt koomilisi numbreid ei tule, pigem kujuneb teemaks ikka suur kirg, põlemine ja armastus."

Võsa sõnul pole gala peaesineja, Rootsis elav USA sopran Barbara Hendricks muusikaliartist, vaid pigem klassikaline laulja, kes toob galasse Ameerika värvi. Võsa ja Koit Toome üritavad aga pakkuda Broadway hõngu.

Lisaks Websterile tuleb USA-st ka gala dirigent. Kaks lauljat on veel Soomest ja videokunstnik Venemaalt. "Mul on hea meel, et saan koos selliste inimestega tööd teha," ütles Võsa. "Eesti lauljaid-artiste ma juba tean, aga nende artistidega pole koostööd teinud ega nendega kokku puutunud. Selles mõttes on esinemine seekordsel Birgitta festivalil väga eriline."

Võsa sõnul ei oska ta praegu veel öelda, kas esinemine rahvusvaheliste kuulsuste kõrval tema senises töös mingile erilisele kohale asetub. "Kuna Birgitta festivalil peab väga tihedalt proove tegema, tihti ka päev enne esinemist ja öösel, siis ma tahaks enne näha, kuidas see kõik kokku välja tuleb. Alles siis saan hakata seda kusagile pulga peale panema."

Eriline algus

Võsa on Birgittal esinenud ka aastaid tagasi "Viimse reliikvia" ainelises lavastuses, kus ta mängis Agnest ja kappas hobusega Pirita kloostri müüride vahel. "Eelmisel suvel aga käisin festivalil vaatamas Leonard Bernsteini teost "Missa", kus Koit Toome tegi suurepärase rolli," mainis ta.

"Passion of Broadway" lõpetab 15. augustil tänavuse Birgitta festivali, festival aga algab 7. augustil Joseph Haydni oratooriumi alusel loodud lavastusega "Loomine".

Kui tavamõistes tähendab oratoorium koorile, solistidele ja sümfooniaorkestrile kirjutatud heliteost, siis Birgitta lavastuses tulevad lisaks muusikutele lavale kaskadöörid. Haydni muusikat esitavad Marcin Bronikowski Poolast ning praegu Saksamaal tegutsevad Alfia Kamalova ja Juhan Tralla. Oluline roll on etenduses Latvija kooril ja Tallinna kammerorkestril. Akrobaatilisi trikke ja tantse pikib lavastusse maailma üks tippe Ran Artur Braun, kelle ideid viib etenduses ellu Taani lavakaskadööride trupp.

Ooper "Aida" ja "Polovetside tantsud"

8. augustil on Birgittal balletiõhtu, kus näeb Nikolai Rimski-Korsakovi muusikale loodud "Šeherezaded" ja Aleksandr Borodini muusikal põhinevat etendust "Polovetside tantsud".

9. augustil on võimalik vaadata etendust "Orkestriproov". See on 20. sajandi ühe kuulsama filmirežissööri Federico Fellini filmi järgi valminud nägemus orkestrantide ja dirigendi suhetest ja tööst.

12. augustil võib Birgittal vaadata üht tuntumat traagilist ooperit "Aida", mida esitavad Klaudia Taevi laulukonkursi laureaadid Leedust, Valgevenest ja Ukrainast ning Vanemuise teatri koor ja sümfooniaorkester.

14. augustil näeb Iisraeli tantsuetendust "Wonderland" ja "Killer Pig". Neist esimese peategelasteks on üle maailma laiali pillutatud eluraskustega võitlevad juudid. Lavastus "Killer Pig" on seevastu täiesti abstraktne kunstiteos, mis rabab koreograafilise meisterlikkuse ja kehavaldamisega.

Laadimine...Laadimine...