Birgitta festival võlub publikut ooperitega "Faust" ja "Trubaduur"

Helen Rekkor, Kristjan Järvi, solistid Mick Pedaja ja Kristjan Randalu segavad tänavu Pirita kloostris sümfoonilist muusikat ja progerokki.

Pilt: Albert Truuväärt

Birgitta festival võlub publikut ooperitega "Faust" ja "Trubaduur"

Ivo Karlep

Helen Rekkor, Kristjan Järvi, solistid Mick Pedaja ja Kristjan Randalu segavad tänavu Pirita kloostris sümfoonilist muusikat ja progerokki.

Tänavu suvel toimuv 15. Birgitta muusikapidu on pühendatud selle loojale maestro Eri Klasile, kelle 80. sünniaastapäeva  sündmusega ka tähistatakse. "Oleme Birgitta programmi koostades mõelnud Eri Klasi suurusele, tema väga tähelepanuväärsele isiksusele," lausus Tallinna filharmoonia juht Margit Tohver-Aints.

"Oleme kutsunud esinema artiste eri teatritest, kus Eri Klas tegutses. Tuletan meelde, et ta oli ju Stockholmi kuningliku ooperi peadirigent 1985-1990. Ta oli ka Soome rahvusooperi 1. külalisdirigent ning töötas Hamburgi riigiooperis. Festivali peakülaline ongi seekord Moskva Novaja Opera, mille peadirigent oli Klas aastatel 2006-2011."


Festivali balletigalalgi on esindatud need teatrid, kus Eri Klas tegutses. "Ja muidugi ei tohi nende seas ära unustada meie Estonia teatrit, kus ta oli dirigent, peadirigent, kunstiline juht ja ka hiljem nõukogu esimees," rääkis Tohver-Aints. "Samamoodi tuleb festivalil suur ooperigala koostöös Moskva Novaja Operaga, kus kuuleme laulmas veel ka esinejaid Stockholmi kuninglikust ooperist."


Avab enda looming


Tohver-Aintsi sõnul tõotab festivali üheks põnevamaks etenduseks kujuneda selle nn avapauk "Planeet Harmoonia". Ta lisas, et see etendus on kinnituseks tõsiasjale, et meie muusikaelus käib sujuv põlvkondade vahetus. Pea märkamatult on tegijateks saanud uued haritud muusikud, kes kõnetavad nooremat publikut, kuid ei jäta külmaks ka vanemate muusikasõprade südameid. Etenduse lavastaja Helen Rekkor, muusikaline juht ja dirigent Kristjan Järvi, solistid Mick Pedaja ja Kristjan Randalu viivad kuulajad imeliste mõtete helide maailma, mis meenutab ühtaegu nii klassikalist sümfoonilist muusikat kui vana head progerokki.


Kristjan Järvi sõnul oleks ta siiski ettevaatlik etenduse muusika   žanri kaupa lahterdamisel: "Kuulame ja naudime lihtsalt imelist muusikat, mille kvaliteedimärgi tagab ka Tallinna kammerorkester – selle kõla on kiidetud nii meil kui ka laias maailmas. Veel soovitan mõelda, kas meie elu siin planeedil on ikka alati nii harmooniline, nagu pealt välja paistab, ning kuidas saaks igaüks meist kaasa aidata, et oleks vähem kurjust ja vihkamist. See saab olema täielik kunstitöö, mitte ainult varjuteater muusika saatel."


Klas rõõmustas konkurentide üle


Seekord algab festivali avaetendus kell 22, et kõik plaanitavad müstilised efektid pimeduse saabudes paremini esile tõuseksid.
Festivali tutvustaval pressikonverentsil kõlas palju tunnustavaid sõnu lahkunud maestro Eri Klasi kohta. Linnapea Mihhail Kõlvart tänas nii teda kui ka kõiki teisi Birgitta festivali tegijaid, kes on loonud Tallinnale nii suurepärase kultuurimärgi. "See on üks kivi meie kultuuri vundamendis, mille Eri Klas on ladunud," lausus linnapea, iseloomustades Klasi kui harmooniliselt mitmekülgset talenti, kellega sai rääkida ka kõigest muust peale muusika – näiteks poksist.


Moskva Novaja Opera peadirigendi Jan Latham-Koenigi sõnul oli talle suur au just Eri Klasilt dirigendikepp üle võtta. Ta nimetas Klasi suure hingega muusikuks, kes rõõmustas alati ka kolleegide, seega ju konkurentide edu üle, sest lõpuks võitis alati muusika. "Eri liitus Moskva ooperimajaga keerulisel ajal ning suutis selle tuleviku kindlustada. Birgitta festivalil saame Novaja Operaga näidata teatri repertuaari väga erinevatest külgedest, kui toome lavale ooperid "Faust" ja "Trubaduur"," ütles Latham-Koenig.

 

RISTO JOOST: Eri Klasi vaimsus on Birgittal alati kohal


"Eri elab meis kõigis edasi eri vormides," ütles dirigent ja kontratenor Risto Joost. "Maestro andis võimaluse noortele, ja mina olin üks neist. See energia, mis läheb dirigendilt muusikutele, on eriline ja isiklik."


Joost rõõmustas koos paljude teistega, et Eri Klasi vaimsus ja tema optimistlik ellusuhtumine on Birgitta festivalil kogu aeg kohal.  
Eri Klasi toetavat suhtumist meenutas ka Birgitta balletigala kunstiline juht Toomas Edur. "Ta tunnetas oma töös, mida tantsijad vajavad. Balletigala toob kokku nende teatrite tantsijad, kus Eri Klas oma karjääri jooksul balletidirigendina tegutses," lausus Edur ja tõi esile Hamburgi tippklassi tantsijad, kes galal esitavad kaasaegse balleti suurkuju John Neumeieri loomingut. "Neumeier ja Klas tegid koostööd suurepärase "Peer Gyntiga" ja ka sellest teosest näeb balletigalal ühte numbrit," lisas Edur.


Publikul on Birgitta balletigalal oodata suurteoseid klassikalistest ballettidest läbi ajaloo.


Rahvusvaheline Birgitta festival 2019 toimub Pirita kloostri varemetes 9.-18. augustini. Programmi leiab siit

Laadimine...Laadimine...