Birgitta kutsub augustis Katuse-Karlssoni balletti vaatama

Haydni oratooriumis märgib aastaaegade vaheldumist üle võlli kiikuv artist ning etenduse muudavad veelgi põnevamaks Poola akrobaadid ja tantsijad.

 

Pilt: Scanpix

Birgitta kutsub augustis Katuse-Karlssoni balletti vaatama

Haydni oratooriumis märgib aastaaegade vaheldumist üle võlli kiikuv artist ning etenduse muudavad veelgi põnevamaks Poola akrobaadid ja tantsijad.

 

Augustis vanas Pirita kloostris toimuv Birgitta festival on nüüd pühendatud selle asutajale ja kauaaegsele kunstilisele juhile, maestro Eri Klasile. "See on mõtteline kummardus Eri Klasi unistusest sündinud säravale ideele, millest on saanud kultuuriline maamärk mitte ainult Tallinna, vaid kogu Eesti jaoks," ütles üks festivali korraldajaid, Tallinna filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.
Tänavune, 13. Birgitta festival on esimene, mille kava pannakse kokku ilma legendaarse Eri Klasi osavõtuta, kuid korraldajad tahavad, et dirigent elaks festivalis ikka edasi. "Mõtleme sellele, kui mitmekülgne meie maestro oli, ja ka Brigitta festival on jätkuvalt žanriliselt mitmekesine," lausus Tohver-Aints. "Tegu pole ainult ooperifestivaliga. Meil on siin tänavu esindatud ooper, ballett, omalavastatud oratoorium, samuti kogupereetendus."

Maestrot meenutab ka tänavune kavavalik. Verdi "Traviata" oli üks Klasi lemmikoopereid, mida ta väga armastas dirigeerida. "Verdi ooper "Traviata" on erakordne, sest lavastajaks on tuntud ja armastatud näitleja Anu Lamp," ütles festivali kunstiline juht Risto Joost. "See on meil koostöös Pärnu PromFestiga, mida veab Erki Pehk. On väga põnev näha, kuidas anu Lamp selle ooperi lahendab."

"Minu jaoks on võtmesõnaks "Traviata" viies, peamine sündmus, mis justkui valgustaks teose ideed," rääkis Lamp. "Mulle meeldib areng, mille teeb läbi Germont, kes Violettat tundma õppides ütleb: "Te väärite paremat saatust." Isa jõuab oma poja valiku, tema elu armastuse tunnustamiseni."

"Tosca" sobib kloostrisse

"Traviata" kõrval etendub ka Puccini "Tosca", mille juures on Joosti arvates eriline see, et ooperi esimene vaatus toimub kirikus. "Selle imiteerimiseks on kloostri varemed parim paik. Selle tüki puhul on meie koostööpartner English Touring Opera." Kaasa teevad ka Eesti filharmoonia kammerkoor ja rahvusooperi poistekoor. Muusikuteks on mitme maa mängijatest koosnev festivaliorkester, mille koosseisus on muidugi ka palju eestlasi.

Spetsiaalselt Birgitta jaoks sünnib versioon Haydni oratooriumist "Aastaajad". Tohver-Aints ütles, et see on kahe aasta taguse omalavastuse, Haydni "Maailma loomise" oratooriumi loogiline edasiarendus. "Maailm on loodud ja vaatame, kuidas ta nüüd elama on hakanud," mainis Tohver-Aints. "Aastaajad pole mitte ainult eluring looduses, vaid ka inimese enda elus. Kostüümid saavad olema imekaunid ja lavadekoratsioonid väga huvitavad. Tahan loota, et sellest tuleb vähemalt sama hea esitus, kui oli kaks aastat tagasi Haydni "Maailma loomine".

"Aastaajad", mille lavastab Ran Artur Braun, juhatabki kahel järjestikusel õhtul festivali sisse. Dirigeerib Risto Joost, lavastuse kunstnik on Natałia Kolodziej ja koreograaf Viktor Davidjuk – mõlemad Poolast. Pearollides on Poznańi Suure teatri balletitrupi solistid ja akrobaadid, kaasa teevad segakoor Latvia ja Tallinna kammerorkester.

Joost lubas Haydni muusikale lisaks pakkuda huvitavat lavastust. "Kõigepealt esinevad kodumaised kiikingumeistrid. Aastaaegade vaheldumist saadab meil üle võlli kiikuv artist. Trikke teevad ka Poola akrobaadid," selgitas dirigent.

Saab südamest naerda

Kahel korral näeb publik ka Karlssonit tembutamas. "Esmakordselt on Astrid Lindgreni kuulsa tegelaskuju lugu Lätis lavastatud balletiks ja Birgittal lavale toodud," selgitas Joost. "Seda kogupereetendust ootame samuti väga."
"

Arvan, et publikut köidab etendus uudse vormiga – balletina pole ju keegi seda varem näinud," ütles Läti rahvusballeti kunstiline juht Aivars Leimanis. "Tegu on etendusega kogu perele: seal on sooja huumorit, saab südamest naerda, leidub elulisi situatsioone, kostüümid ja lavakujundus on väga värvirõõmsad. Lähenesime sellele teadlikult väga kaasaegses võtmes, kasutasime palju arvuti- ja lavatehnoloogia uudseid võimalusi. Võin julgelt öelda, et tegu on tõelise lavaetendusega."

Festivali lõpetab lätlaste rahvusballett fantastilise teosega, mis on inspireeritud Maurice Raveli unustamatutest teostest "Boléro" ja "Daphnis ja Chloé" ning Raveli seadetest Modest Mussorgski kellaveripalade tsüklile "Pildid näituselt". Kõik kolm maailmakuulsat teost moodustavad ühtse terviku. "Usun, et balletisõpradele saab see olema ikka tõeline maiuspala," mainis Joost.
Kaasa teeb ka Läti rahvusooperi orkester
 
 
"Traviata" ja "Boléro"
*4. ja 5. augustil kell 19 saab vaadata ja kuulata festivali enda jaoks lavastatud Haydni oratooriumi "Aastaajad".
*8. augustil kell 19 on kavas Verdi ooper "Traviata".   
*11. augustil kell 19 võib nautida Puccini ooperit "Tosca".
*12. augustil kell 15 ja 19 on kavas J. Karlsonsi kogupereetendus "Karlsson lendab...".
*13. augustil kell 19 on laval Mussorgski ja Raveli balletiõhtu "Boléro".
 

Laadimine...Laadimine...