Birgitta lavad vallutab Karlsson katuselt!

Kes ei teaks Astrid Lindgreni Katuse Karlssoni – meest oma parimates aastates, kel propeller seljal ning kodu Väikevenna maja katusel, kohe korstna taga! Läti Rahvusballeti etenduses saavad nii suured kui väikesed lustida koos Karlssoni, Väikevenna, Majasoku ning Fille ja Rullega. 

Pilt: Andris Tone/ Birgitta Festival
Festival

Birgitta lavad vallutab Karlsson katuselt!

Kes ei teaks Astrid Lindgreni Katuse Karlssoni – meest oma parimates aastates, kel propeller seljal ning kodu Väikevenna maja katusel, kohe korstna taga! Läti Rahvusballeti etenduses saavad nii suured kui väikesed lustida koos Karlssoni, Väikevenna, Majasoku ning Fille ja Rullega. 

Laupäeval, 12. augustil kell 15:00 ja 19:00 etendub Birgitta Festivalil maailma esimene Astrid Lindgreni populaarse lastejutustuse "Väikevend ja Karlsson katuselt" ainetel valminud kogupereetendust (ballett- fantaasiat) "Karlsson lendab..."

Kes ei teaks Astrid Lindgreni Katuse Karlssoni – meest oma parimates aastates, kel propeller seljal ning kodu Väikevenna maja katusel, kohe korstna taga! Läti Rahvusballeti etenduses saavad nii suured kui väikesed lustida koos Karlssoni, Väikevenna, Majasoku ning Fille ja Rullega. Etenduses juhtub kõike – joostakse mööda katuseid, süüakse Väikevenna kaheksandal sünnipäeval kaheksat torti, tirriteeritakse Majasokku ning isegi maiustused hakkavad tantsima koos Karlssoniga. See on etendus, kus kohtuvad fantaasia ja reaalsus ning tulemuses ei pea pettuma keegi. Suur ja südamlik lugu sõprusest.

Etenduse toob Birgitta Festivalile külakostiks kaasa Läti Rahvusballett, mille kunstiline juht on Aivars Leimanis. Loomeeskond: helilooja Juris Karlsons; libretistid Juris Karlsons ja Aivars Leimanis; dirigent Mārtiņš Ozoliņš; koreograaf-lavastaja Aivars Leimanis; kunstnik Mārtiņš Vilkārsis ja kostüümikunstnik Ilze Vītoliņa.

Maailma esiettekanne toimus 5. oktoobril 2013 Läti Rahvusooperis. Lavastus pälvis 2013. aastal Läti Suure Muusikaauhinna parima produktsiooni kategoorias ning samal aastal Läti Gaasi poolt välja antava kultuuripreemia publiku lemmiku kategoorias.

" Meie teater sh balletitrupp esineb väljaspool koduteatrit sh suvefestivalidel sageli, ka oludes, kus tantsijate kohal pole üldse katust – Birgittal õnneks on katus pea kohal. Birgittal me koreograafias muudatusi tegema ei pea, küll aga tuli ringi teha mõningad tehnilised seaded – on ju „Karlssoni" puhul kasutatud palju erinevaid kaasaegseid tehnilisi võimalusi. Olen  väga rõõmus, et saame vaatajatele pakkuda kaht originaallavastust, mida näeb ainult meie teatris: väga originaalse nägemuse „Bolérost" ja kogupereballetti „Karlsson lendab…" Viimase puhul on kõik uus: tegu on esimese Lindgreni ainetel loodud balletiga, sellele on loodud originaalmuusika, -libretto ja -koreograafia. Arvan, et publiku köidab eelkõige Lindgreni ülipopulaarse lastejutustuse uudne vorm – balletina pole seda ju keegi varem näinud! Tegu on kogupereetendusega: seal on sooja huumorit, saab südamest naerda, on äratatavaid elulisi situatsioone, kostüümid ja lavakujundus on väga värvirõõmsad. Lähenesime selle teadlikult väga kaasaegses võtmes, kasutasime palju arvuti- ja lavatehnoloogia uudseid võimalusi. Võin julgelt öelda, et tegu on tõelise lavashow´ga. Mind isiklikult rõõmustab aga enim see, kui näen, et publik lahkub etenduselt heatujulisena," sõnab Läti Rahvusballeti kunstiline juht ja lavastuse koreograaf-lavastaja Aivars Leiminis.

Läti Rahvusballett on ainus professionaalne balletitrupp riigis. Läti üle 90aastasel balletiajalool on lähedased sidemed vene klassikalise balletiga, mille traditsioonid on edasi antud põlvest põlve. Läti Rahvusballetiga on seotud Riias õppinud ja treeninud balletitähed Mihhail Barõšnikov, Māris Liepa ja Aleksandr Godunov. Läti balleti sünnikuupäevaks peetakse 1. detsembrit 1922, kuigi trupp asutati Läti Ooperitrupi osana juba 1918. aastal Voldemārs Komisārsi juhtimisel. Tänapäeval põhineb Läti Rahvusballeti repertuaar klassikalise balleti pärlitel: lavalaudadele on jõudnud Adami „Giselle" ja „Korsaar", Tšaikovski „Luikede järv" ja „Pähklipureja", Minkuse „Don Quixote" ja „Bajadeer", Glazunovi „Raimonda" jpt. Samuti esitatakse nüüdiskoreograafide kohandatud klassikalisi lavastusi, millest on saanud publiku lemmikud: näiteks Johann Straussi „Ilusal sinisel Doonaul", Delibes’i „Coppélia" ning Prokofjevi „Romeo ja Julia". 1993. aastast on Läti Rahvusballeti kunstiline juht Aivars Leimanis.

Järjekorras XIII Birgitta Festival on alates tänavusest aastast pühendatud selle asutajale ja kauaaegsele kunstilisele juhile, maestro Eri Klasile. Alates esimesest toimumiskorrast 2005. aastal on Birgitta Festivali korraldaja Tallinna Filharmoonia.

Tänavu pälvis Birgitta Festival juba teist korda Euroopa festivalide kvaliteedimärgi – EFFE Label´i (Europe For Festivals, Festivals For Europe), mis omistatakse vaid festivalidele, mis paistavad silma mitmekülgse ja kõrge kunstilise taseme poolest ning on pälvinud nii kohalike ekspertide kui ka rahvusvahelise žürii kiitva hinnangu. Tänavu saabuvad Birgitta Festivali kajastama viie välisriigi ajakirjanikud ja osalevaid riike on üksteist.

 

TÄNAVU ESIMEST KORDA…

- alates 2017. aastast on kõik järgnevad festivalid pühendusega maestro Eri Klasile

- alates 2017. aastast on festivali kunstiline juht Risto Joost

- alates 2017. aastast on festivali programmi lülitatud kogupereetendus

- alates 2017. aastast alustasime koostööd heategevusfondiga „Aitan lapsi", mille raames saab tänavu võimaluse vaadata etendust „Karlsson lendab…" 500 Eesti paljulapseliste ja vähekindlustatud perede last

- alates 2017. aastast läks käima Tartu-Tallinn festivalibuss

- esmakordselt festivali ajaloos kuulutas festival koostöös Eesti Päevalehega välja konkursi festivali etenduse kõrvaosatäitja rolli. 11. augustil astub Giacomo Puccini ooperis „Tosca" lavale noor eesti laulja Kristjan Kannukene. 

 

 

Kogupereballett "Karlsson lendab…" etendub laupäeval, 12. augustil kell 15 ja 19 Pirita kloostri varemetes. 

Etenduse kestus: 2 h (üks 30 min vaheaeg) 

Eesti-, vene- ja ingliskeelsed kavad.  

Piletid saadaval kohapeal ja Piletilevis, www.piletilevi.ee

 

Laadimine...Laadimine...