Botaanikaaed õpetab õigesti õunapuude eest hoolitsema

Osaleda saab puid tutvustavatel ekskursioonidel, samuti võib õppida õunapuude kevadist lõikamist ning söögi- ja raviseente kasvatamist koduaias või isegi toas.

Pilt: Scanpix

Botaanikaaed õpetab õigesti õunapuude eest hoolitsema

Urmas Kaldmaa

Osaleda saab puid tutvustavatel ekskursioonidel, samuti võib õppida õunapuude kevadist lõikamist ning söögi- ja raviseente kasvatamist koduaias või isegi toas.

Kõik loodusehuvilised saavad 8. ja 9. aprillil osaleda Tallinna botaanikaaia dendropäevadel. Botaanikaaia dendroloogi Olev Abneri sõnul tutvustab 2,5 km pikkune retk huvilistele eelkõige botaanikaaia eksootilisi ja vähelevinud puid. "Seekord läheme huvilistega teedest eemale ja uudistame puid-põõsaid, mis muidu võivad tähelepanuta jääda," lausus Abner. "Näitame palju igahaljaid taimi, sest need tulevad praegu maastikul eriti hästi esile."

Plaanis on üles otsida õitsvad nõiapuud ja harilik näsi-niin ning kohtuda ka nende tolmeldajatega. Botaanikaaia töötaja õpetab lehtpuude ja põõsaste määramist pungade järgi. Leppade ja sarapuude juures saab jälgida tuultolmlemist. Jalutuskäigul dendraariumisse on võimalik tutvuda tsuugade, ebatsuugade, mändide, kuuskede, elupuude, ebaküpresside, kadakate, nulgude, jugapuude jt okaspuudega. Ekskursioon lõpeb rododendronite jt igihaljaste kanarbikuliste juures. Samblike, sammalde ja puuseente püsinäitus tutvustab puitu lagundavaid seeni.

Oksakäärid kaasa

Dendropäevade programmi kuulub ka õunapuude kevadine hoolduslõikus, mida juhendab botaanikaaia arborist-dendroloog Kalle Kõllamaa. Tegemist ei ole ainult jutu ja õpetusega, vaid osalejad saavad ka ise õunapuude kevadist lõikust proovida. Seetõttu soovitavad dendropäevade korraldajad võimalusel huvilistel oksakäärid kaasa võtta.

Dendropäevadel saab koguda tarkust ka puudel kasvavate seente kohta. Seenekasvatuse töötoa korraldaja Reigo Jõe väidab oma kogemustele tuginedes, et mitmeid väärtuslikke söögi- ning raviseeni saab kasvatada ka koduaias peenral või koguni toas.

"Me kanname seeneniidistiku puupakkudele," rääkis Jõe. "Selleks kasutatakse seeneniidistikuga läbi kasvanud puidust tüübleid või rukkiteradel kasvavat seeneniidistikku. Niidistik kasvab tüüblilt edasi ja kui see on ka tervest pakust läbi kasvanud, hakkavad paku peal arenema seene viljakehad. Puupakud tuleb esialgu tõsta seente arenemiseks sobivasse keskkonda. Arenemine võib võtta olenevalt seeneliigist ja paku suurusest aega 4-12 kuud. Seejärel tõstetakse pakk õue. Ühelt pakult saab korjata seeni olenevalt paku suurusest 2- 6 aastat."

Oma seenepakk

Soovijatel on võimalik 12 euro eest valmistada endale töötoas seenepakk ning see koduaeda kaasa viia, kuid ka selleks on vaja end registreerida aadressil workshop@alkeemialabor.ee

Valikus on kõrgelt hinnatud shiitake, austerservik, kuningservik, samuti raviseen lakkvaabik ja dekoratiivseenena kasvatatav helenduva viljalihaga kirbe panell.

"Lakkvaabik on kõige hinnalisem ravitoimega seen üldse," ütles Jõe. "Idamaise meditsiini õpetuse kohaselt ravib see seen peaaegu kõiki haigusi ja hoiab inimese igavest noorena. Ka teaduslikult on tõestatud, et sellel seenel on tõepoolest raviomadused."

Omapärane on ka väidetavalt väga maitsev söögiseen shiitake, mida toimetoitlased kasutavad liha asendajana. "Selle seene viljaliha on keskmisest riisikast või pilvikust tunduvalt tihkem," selgitas Jõe. Kirbe panelli kohta ütles seenekasvatuskoolituse korraldaja, et süüa see kahjuks ei kõlba, kuid piisava seenemassi korral saavat selle seene valgel hädapärast lehte lugeda.

 

Saab õppida maitsvaid seenetoite valmistama

• 8. aprillil kella 11-15 toimub palmimajas seenekasvatuse töötuba. 

• Õunapuude lõikamise töötuba on kavas kell 11.30 ja 13.30

• Kell 12 ja 14 on ekskursioonid "Põnevad puittaimed".

• 9. aprillil kella 11-15 on taas kavas seenekasvatuse töötuba palmimajas

• Kell 12 ja 14 algavad ekskursioonid "Põnevad palmid jt puittaimed troopikas".

• Kell 13 toimub seenetoitude valmistamise töötuba.

 

--------------

Õunapuu lõikamisel eemalda kuivanud ja murdunud oksad

"Lähtuda tasub reeglist, et lõigata tuleb nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik," tõi dendroloog Kalle Kõllamaa välja õunapuude hoolduslõikuse esimese põhimõtte. "Tugev lõikus põhjustab intensiivset vesivõsude kasvu ja suurendab edasist lõikusvajadust. Regulaarse puuhoolduse korral piisab kevadeti lihtsast hoolduslõikusest, see tähendab, et võrast tuleb eemaldada kuivanud, murdunud ja omavahel risti kasvavad oksad." 

Teiseks tuleks enne hoolduslõikuse alustamist selgeks teha, mis sorti õunapuuga on tegemist, ning arvestada tingimata ka puu vanuse ja tervisega. Kõllamaa sõnul on hoolduslõikusel kõige levinumaks veaks okste tagasilõikamine suvalisest kohast eri pikkusega oksatüükale, mis võib põhjustada allesjääva oksatüüka kuivamist või seenhaigustega nakatumist. Samuti võib sellisele oksatüükale uinuvatest pungadest rohkelt tülikaid vesivõsusid kasvada. Õige on lõigata eemaldatav oks vahetult külgoksa pealt või tüve lähedalt ilma tüükata. Selliselt lõigates paraneb lõikehaav kiiresti ja seenhaigustega nakatumise oht on väiksem.

Antav õpetus ei piirdu ainult hoolduslõikusega, lisaks saab tutvuda eri lõikeriistade ning lõikusliikidega. Õunapuude hoolduslõikusele tuleb registreeruda hiljemalt 7. aprilliks tiia.jaanus@botaanikaaed.ee või tel 606 2671.

Laadimine...Laadimine...