Botaanikaaia Elu tee viib vee juurest paradiisiaeda

Kolmapäeval avab linna botaanikaaed palmimaja tagusel alal uue mitmekesise meelte aia, mis eelkõige arvestab puuetega inimeste vajadusi.

Pilt: Albert Truuväärt

Botaanikaaia Elu tee viib vee juurest paradiisiaeda

Kai Maran

Kolmapäeval avab linna botaanikaaed palmimaja tagusel alal uue mitmekesise meelte aia, mis eelkõige arvestab puuetega inimeste vajadusi.

"Meelte aed on nüüdisaegne aed, kus igas aspektis on arvestatud erivajadustega inimestega," ütles botaanikaaia direktor Karmen Kähr. 

Triibuline sillutis

Kohe aeda sisenemisel aitab vaegnägijatel ümbrusest ülevaate saada taktiilne kaart, mille reljeefid märgivad ära näiteks purskkaevu, puidust kiikpinkide ja invakiige asukohad. "Meie jaoks on meelte aed  väga huvitav ja vajalik, kindlasti läheme seda kohe avapäeval testima ja vaatama," ütles Põhja-Eesti pimedate ühingu esimees Janne Jerva. "On väga tänuväärne, et linn meie vajadustele mõtleb!"

Vaegnägijaid aitab botaanikaaias orienteeruda veel aeda läbiv taktiilne triibuline sillutis ja kirjeldustõlkega audiogiid. "Audiogiid ja reljeefne sillutis toimivad koos ning hõlbustavad tunduvalt liikumist ühe objekti juurest teise juurde," lausus Jerva. 

Veega võib vabalt mängida

Audiogiid annab muu hulgas teada, mitme sammuga ühest punktist teise jõuda. Ka taimede teabetahvlid on nii tava- kui ka punktkirjas. Vaegliikujaid aitavad peenardelt taimi kätte võtta kõrgendatud taimelavad. Ratastooliga saab otse peateelt sõita ka invakiigele, mis kogu ala mängulisemaks muudab. 

Arengupuudega inimeste tarvis on aias lihtsad ja selged suunaviidad ja juhised, mis aitavad neil aias iseseisvalt liikuda ja toimetada. Koos juhendajaga saab elamuse kiikpingil kiikudes, maitsetaimi maitstes ning veesilmas veega mängides.

Erivajadustega inimeste kõrval peaks meelte aed Kähri sõnul huvi pakkuma teistelegi taimehuvilistele ja toidugurmaanidele, sest näitab mitmekesist tarbetaimede valikut. "Põhiliselt on meelte aed kokku pandud tarbetaimedest, millest suur osa pärineb varem roosiaia juures kasvanud tarbetaimede väiksemast kollektsioonist," rääkis Kähr, kelle sõnul valiti uude aeda maitse- ja ravimtaimed seepärast, et neid on tänu tugevale lõhnale kõige kergem tajuda.

Botaanikaaed ootab külastajaid meeleolukale avamisüritusele 12. augustil algusega kell 16, siis esinevad Gertu Pabbo ja Mikk Mäe. Päeva lõpetab kell 19 algav Anne Veski kontsert.

-----------------------------

Ühel pool mürgi-, teisel pool ravimtaimed

Kompamise, maitsmise, kuulmise, nägemise ja haistmise kaudu aitab meelte aed märgata nii head kui ka halba, nii kasulikku kui ka ohtlikku. 
Nii kasvavad läbi aia kulgeva sirge Elu tee ääres ühel pool haisvad, torkivad ja mürgised taimed, teisel pool head ja abistavad ravimtaimed.  
Elu tee jõuab välja lõõgastavasse Elu ringi, mille keskel vuliseb vesi. Ringist väljudes jõuab külastaja eksootiliste puude ja põõsastega paradiisiaeda.

 

Laadimine...Laadimine...