Botaanikaaia meelte aias saab taimi maitsta ja katsuda

Vaegnägijatel aitab aias liikuda mummuline või triibustatud sillutis, ratastoolis inimesed saavad aga taimi hästi kätte kõrgetelt peenardelt.

Pilt: Albert Truuväärt

Botaanikaaia meelte aias saab taimi maitsta ja katsuda

Kai Maran

Vaegnägijatel aitab aias liikuda mummuline või triibustatud sillutis, ratastoolis inimesed saavad aga taimi hästi kätte kõrgetelt peenardelt.

"Palmimaja tagune meelte aed valmib juunis lõpus, peagi on meil käsil taimede istutustööd," ütles botaanikaaia direktor Karmen Kähr. "Põhiliselt on meelte aed kokku pandud tarbetaimedest, millest suur osa pärineb varem roosiaia juures kasvanud tarbetaimede väiksemast kollektsioonist."

Meelte aeda valiti Kähri sõnul maitse- ja ravimtaimed seepärast, et neid lõhnavaid taimi on kõige parem meeltega tajuda. "Tarbetaimedel on tugev ja eriline lõhn ning näiteks basiilikulehti võib ka murda ja suhu pista," mainis ta.

Maastikuarhitekt Kaija Arrovali sõnul peaks aed pakkuma elamusi kõigile loodusehuvilistele. "Iseseisvalt saavad aias ringi liikuda ka igasuguse puudega inimesed," rääkis Arnoval.

"Vaegnägijaid aitab orienteeruda reljeefne mummuline või triibustatud sillutis, mida valge kepp n-ö lugeda aitab. Taimede teabetahvlid on nii tava- kui ka punktkirjas, sel viisil annavad kogu aiast ülevaate ka reljeefsed taktiilsed kaardid. Vaegliikujaile on aeda rajatud kõrged taimelavad, et tõstetud peenardelt mugavalt taimi kätte võtta. Samuti saab ratastoolis kiikuda spetsiaalsel kiigel, mis peaks meeldima eriti lastele."

Kähri sõnul aitavad vaegnägijaile aeda tutvustada kümme audiogiidi, mis kirjeldavad taimi ja ümbruskonda teiste meelte kaudu: "Näiteks räägib audiogiid, mis värvi on basiilik või kui habras on hariliku sinilille õis või mitu sammu täpselt teha tuleks, et ühest punktist teise jõuda. Raha kirjeldustõlkega audiogiidi jaoks aitasid koguda paljud annetajad ja heategevuskontsert."

Kurtide tarvis on aias sildid, mis märgivad ära ümbruses kostvad helid. Arengupuudega inimeste tarvis on aias lihtsad ja selged suunaviidad ja juhised, mis aitavad neil aias iseseisvalt liikuda ja toimetada. 

Meelte aias hakkab vulisema ka purskkaev, samuti saab aiaala valgustuse. "Tänavune aasta on Tallinnas kuulutatud puuetega inimeste aastaks, mille raames valmib ka meelte aed. See jääb külalistele avatuks aasta ringi, talvel hoiame suuremad teed ja rajad lumevabad," mainis Kähr. 
Kokku andis linn läbi kõigi viie meele tajutava aia rajamiseks 225 000 eurot. 

Meelte aed sündis koostöös puuetega inimestega

Meelte aias saavad uudse kogemuse nii liikumis-, nägemis-, kuulmis- kui ka intellektipuudega inimesed.

"Sedalaadi projekt saab valmida ainult osapoolte üksmeelses koostöös," tõdes puuetega inimeste koja juhatuse esimees Monika Haukanõmm. 

"Meelte aias saavad kõik uudse kogemuse, olgu siis inimene liikumis-, nägemis-, kuulmis- või intellektipuudega. Kuid kindlasti pakub aed avastamisrõõmu igale inimesele, kes saab kogeda enda ümber toimuvat uutmoodi vaatenurgast."

Laadimine...Laadimine...