Briti politsei: me ei saa pakkuda mürgisurma järel julgeolekutagatisi

Briti politsei tunnistas esmaspäeval, et ei saa pärast närvimürgiga Novitšok kokku puutunud kolme lapse ema surma Salisburys välistada edasisi juhtumeid.

Pilt: Scanpix

Briti politsei: me ei saa pakkuda mürgisurma järel julgeolekutagatisi (1)

Toimetaja: Triin Oja

Briti politsei tunnistas esmaspäeval, et ei saa pärast närvimürgiga Novitšok kokku puutunud kolme lapse ema surma Salisburys välistada edasisi juhtumeid.

"Ma lihtsalt ei saa pakkuda mingeid garantiisid," ütles uurimist juhtiva Briti terroritõrjepolitsei juht Neil Basu ajakirjanikele, vahendas BNS.

Tervishoiuvõimude sõnul on risk avalikkusele "madal", kuid "ma möönan kohalike elanike muresid", sõnas terroritõrjepolitsei juht.

Briti politsei hinnangul võisid närvigaasi Novitšok uued ohvrid puutuda kokku närvimürki sisaldanud mahutiga ning politsei otsib eset, mida nad võisid käsitseda.

Basu sõnul on tervishoiuvõimude soovitus "hoiduda veidrate esemete üleskorjamisest nagu nõelad, süstlad ja ebatavalised mahutid".

Alates eelmisest nädalast on "muredega" tervishoiuasutustesse pöördunud vähemalt 21 inimest, kõik nad vaadati läbi ja kuulutati terveks, lausus politseijuht.

Basu ütles, et senine uurimine lubab oletada, et pühapäeval surnud Dawn Sturgess ja tema elukaaslane Charlie Rowley said "tugeva doosi" närvimürki.

Terroritõrjepolitsei juhi sõnul on nende kokkupuude mürgiga seotud tööversiooni kohaselt märtsikuise rünnakuga endise Briti-Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre vastu.

Basu lisas, et üle saja politseiniku otsib praegu läbi piirkondi, kus Sturgess ja Rowley enne haigestumist üheksa päeva tagasi viibisid. Otsingud keskenduvad ohvrite kodudele ja ühele Salisbury pargile.

Rowley viibib endiselt kriitilises seisundis Salisbury haiglas.

Sturgessi surm "on ainult tugevdanud meie otsustavust tuvastada ja tuua õigusemõistmise ette isik või isikud, kes kannavad vastutust selle eest, mida ma saan nimetada vaid pööraseks, hoolimatuks ja barbaarseks teoks", lausus Basu.

Novitšok on Nõukogude Liidus sõjaliseks otstarbeks väljatöötatud närvimürk. Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele 4. märtsi mürgitamisjuhtumiga Salisburys ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Novitšoki kasutamine Suurbritannias.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...