Briti politsei vahistas Londonis Assange´i

Briti politsei sisenes Londonis Ecuadori saatkonda ja vahistas WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i, kelle asüüli oli Ecuador otsustanud tühistada.

Pilt: Scanpix

Briti politsei vahistas Londonis Assange´i (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

Briti politsei sisenes Londonis Ecuadori saatkonda ja vahistas WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i, kelle asüüli oli Ecuador otsustanud tühistada.

Assange on redutanud Ecuadori saatkonnas alates 2012. aasta juunist, vahendas BNS.

Assange palus saatkonnast varjupaika, et vältida väljaandmist Rootsile, kus teda süüdistati vägistamises. Nüüdseks on Rootsi süüdistusest loobunud, kuid Briti võimud soovivad Assange´i endiselt vahistada kautsjonireeglite rikkumise eest.

Assange oli keeldunud saatkonnast lahkumast, sest pelgas, et Suurbritannia annab ta üle USA-le, kus teda ähvardab vangistus Ühendriikide salajaste sõjaliste dokumentide ja diplomaatiliste kirjavahetuse avaldamise tõttu.

Videouudiste agentuuri Ruptly salvestuses on näha, kuidas mitu meest valge habeme ja metsiku väljanägemisega Assange'i saatkonna trepist alla lohistavad ja politseiautosse topivad.

"Võin kinnitada, et Julian Assange on nüüd politsei vahi all ja teda ootab ÜK-s teenitult kohus," ütles Briti siseminister Sajid Javid Twitteris.

"Mitte keegi ei seisa seadusest kõrgemal," lisas ta ja tänas Ecuadori koostöö eest.

WikiLeaks süüdistas Ecuadori Assange'i asüüli ebaseaduslikus tühistamises.

"Ecuador lõpetas rahvusvahelist õigust rikkudes ebaseaduslikult Assange'i poliitilise varjupaiga," ütles WikiLeaks Twitteris ja lisas, et suursaadik "kutsus Briti politsei saatkonda, kus too kohe vahistati".

Assange'i kaitseks on välja astunud ka Venemaa, taunides tema vahistamist Londonis kui demokraatlike vabaduste vastast sammu.

""Demokraatia" käsi kägistab vabadust," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova Facebookis.

Kremli pressisekretär Dmitri Peskov avaldas lootust, et Briti võimud järgivad Assange´i vahi all hoides kõiki tema õigusi.

47-aastasel Austraalia kodanikul Assange'il tuleb juba neljapäeval kohtu ette astuda. Talle esitatakse ilmselt süüdistus kautsjonitingimuste rikkumises 2012. aastal.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...