Briti sõjaväejuht peab Venemaad islamistidest suuremaks ohuks

Venemaa kujutab Suurbritannia julgeolekule praegu vaieldamatult suuremat ohtu kui äärmusrühmitused nagu Islamiriik (IS) ja Al-Qaeda, ütles täna avaldatud usutluses Briti relvajõudude ülem.

Pilt: Forces TV

Briti sõjaväejuht peab Venemaad islamistidest suuremaks ohuks (3)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Venemaa kujutab Suurbritannia julgeolekule praegu vaieldamatult suuremat ohtu kui äärmusrühmitused nagu Islamiriik (IS) ja Al-Qaeda, ütles täna avaldatud usutluses Briti relvajõudude ülem.

Kindral Mark Carleton-Smith hoiatas, et Moskva on näidanud üles soovi rakendada oma rahvuslike huvide kaitsel sõjaväge, püüdes samal ajal ära kasutada Lääne haavatavust.

"Venemaa kujutab tänapäeval kahtlemata suuremat ohtu meie rahvuslikule julgeolekule kui islamiäärmuslased nagu Al-Qaeda ja IS," lausus ta Daily Telegraphile.

"Venemaa on alustanud süstemaatilisi katseid välja selgitada ja ära kasutada Lääne nõrku kohti, seda eriti mittetraditsioonilistes valdkondades, nagu küber-, kosmose- ja veealused sõjapidamisvahendid."

Suhted Venemaa ja Suurbritannia vahel on sel aastal langenud ajaloolisse madalseisu.

London süüdistab Vene luureteenistusi närvimürgirünnaku korraldamises endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu Inglismaal Salisbury linnas.

Vahejuhtum tõi kaasa hulgaliselt vastastikuseid diplomaatide väljasaatmisi Moskva ja Lääne vahel ning täiendavad Ühendriikide sanktsioonid.

Carleton-Smith (54) ütles, et pärast IS-i lüüasaamist Süürias ja Iraagis peavad Lääne liitlased keskenduma ohule, mida kujutab endas Venemaa, ning tegema seda NATO kaudu.

Islamistide füüsiline kohalolek on kahanenud nõndanimetatud kalifaadi täieliku purustamisega, lisas ta.

"Me ei saa vaadata läbi sõrmede ähvardusele, mida Venemaa endast kujutab, või jätta sellele vastamata. Kõige tähtsam tavapärane sõjaline vastus Venemaale on NATO alliansi jätkuv võimekus ja ühtsus," märkis kindral.

Tegemist oli eriüksuste komandöri esimese intervjuuga pärast seda, kui temast sai juunis Ühendkuningriigi kindralstaabi ülem. Carleton-Smith oli just külastanud Eestis baseeruvat NATO lahingugruppi, mille eesmärgiks on Venemaa heidutamine agressiooni eest.

Kindral ei pidanud ka vajalikuks luua eraldi Euroopa sõjaväge, nagu on välja pakkunud Prantsuse president Emmanuel Macron.

"Ma ei toeta ühtegi algatust, mis lahjendab NATO sõjalist efektiivsust," lausus ta. "NATO on Euroopa julgeolekule fundamentaalselt tähtis. See on olnud äärmiselt edukas allianss ja minu kogemuse põhjal tuleb meil seda edu tugevdada."

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...