Brüssel ehitab kõige vaesematele elanikele korralikud kodud

"Maa peab olema kogukonna ühishüve, seda ei tohi kasutada spekuleerimiseks," ütles Brüsseli sotsiaalmajade projekti peakoordinaator Geert De Pauw.

Pilt: Triin Oja

Brüssel ehitab kõige vaesematele elanikele korralikud kodud (6)

Triin Oja

"Maa peab olema kogukonna ühishüve, seda ei tohi kasutada spekuleerimiseks," ütles Brüsseli sotsiaalmajade projekti peakoordinaator Geert De Pauw.

Brüsseli mittetulundusühing Community Land Trust Brussels (CLTB) aitab perekondadel Euroopa pealinna ülikallite hindade kiuste endale soodsalt mugava kodu soetada, muidu lükkaksid inimesed seda üha kaugemasse tulevikku. Korterite hinnad kasvavad kiiremini kui tavaperede sissetulekud ning üha tõusvad üürihinnad muudavad ka rahakogumise keeruliseks.

Belgia pealinnas Brüsselis kasvasid kinnisvarahinnad 2000-2010 aastas kümme protsenti, jõudes selle ajaga kahekordistuda ning lükates paljud pered olukorda, kus nad peavad valima kodulinnast lahkumise või kitsas üürikorteris virelemise vahel.

Õigus ise otsustada

Ka senine sotsiaalmajade süsteem ei suutnud olukorda lahendada, sest Brüsselis moodustavad sotsiaalmajad vaid kaheksa protsenti kinnisvarast. "Brüsselis on ülejäänud Belgiaga võrreldes palju vähem peresid, kes elavad oma majas, vaid 20 protsenti. Olukord on eriti hulluks läinud viimase 10-15 aasta jooksul," rääkis De Pauw. "Suurem osa neist inimestest, keda me aitame, oleksid saanud endale 15 aastat tagasi korteriostu lubada."

CLTB on mittetulundusorganisatsioon, mis ostab Brüsselis maad ning ehitab sinna soodsate hindadega kortereid. De Pauw peab kinnisvara ja inimeste kodutunde arvelt armutu kasumi teenimist ebaeetiliseks. "Me ei müü meile kuuluvat maad kunagi maha. Usume, et maa peab olema kogukonna ühishüve, seda ei tohi kasutada spekuleerimiseks," rõhutas ta.

Kõik CLTB majadega seotud otsused võetakse vastu korteriomanike, kogukonna ja ametnike võrdse otsustamise käigus. "Sotsiaalmajade ehitamisse ei suhtu ümbritsevad kogukonnad tavaliselt just kõige positiivsemalt, seetõttu kaasame nad juba algusest peale arutellu ja tutvustame neile tulevasi naabreid. Nii saavad nad juba enne maja valmimist ühte sulanduda," selgitas De Pauw.

CLTB-l on praegu 300 korterisoovijat. Huviliste hulgast valitaksega projekti alguses sobivad perekonnad, kes saavad kogu projekti ja maja valmimise jooksul ka oma sõna sekka öelda. "Nii on nad juba algusest peale teadlikud, millise kodu nad ostavad, ja ka kogukonnatunne tekib neil enne maja valmimist," rääkis De Pauw. "Korterit saavad taotleda kõik, kes kuuluvad vaeseima 40 protsendi hulka. Ilma toetuseta need pered oma kodu soetada ei jõuaks."

Tavahinnast mitu korda odavamad

Molenbeeki CLTB sotsiaalmaja majahoidja on samuti seal korterit omav Sadiq, kes ei suutnud pärast ülikooli lõpetamist Brüsselis erialast tööd leida ning pidi piirduma poole kohaga töötamise ja üürikorteris elamisega. "See projekt andis mulle võimaluse perele mugav ja ilus korter osta, tahan majahoidjana sellesse kogukonda tagasi panustada," rääkis Sadiq, kes lisaks töötab sotsiaalkeskuses õpetajana.

CLTB raames valminud majade korterid müüakse projekti osalistele maha omahinnast odavamalt, mõnel juhul isegi mitu korda odavamalt kui analoogsed tavakorterid. "Kohandame korteri hinda ka ostja sissetulekuga. Näiteks ühetoalised korterid maksavad meil olenevalt suurusest 80-140 000 eurot, väiksemate tavakorterite hinnad aga algavad 144 000-st," selgitas De Pauw. "Oleme seni oma koju aidanud juba üheksa perekonda, lähema kolme aastaga tahame selle numbri kasvatada 95-ni."

Korterid kuuluvad täielikult nende omanikele, kes saavad neid soovi korral ka edasi pärandada. Ainuke tingimus, mis CLTB omanikele seab, on see, et kortereid ei tohi tava-turuhinnaga edasi müüa. "Tahame, et meie maal olevad majad jääksid taskukohaseks ka tulevastele omanikele," selgitas De Pauw. "Valime ka korteri uue ostja ise ning kindlustame, et tegu oleks taas inimesega, kes endale tavakorterit lubada ei saa."

Maksimaalselt võib CLTB sotsiaalkorteri omanik selle maha müüa 25 protsenti ostuhinnast kõrgemalt.

---------------------------
Spetsiaalsed korterid ka eakatele

Uutest korteritest rahastab kokku 60% CLTB, kes saab toetust ka Brüsseli linnalt, ülejäänud 40% katab tulevane omanik. Praegu on valmis üks üheksa korteriga maja Molenbeeki linnajaos, valmimisjärgus on kuus projekti ja kavandamisetapis veel üheksa maja.
Projektidesse kuuluvad lisaks elamispindadele ühiskasutatavad alad ja asutused, mis loovad ka töökohti juurde.
Tulevikus plaanitakse ehitada ka spetsiaalselt eakamatele elanikele mõeldud kortereid, et luua mitmekesisemaid kogukondi.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...