Colombia president võttis vastu Nobeli rahupreemia

Colombia president Juan Manuel Santos võttis laupäeval Norras Oslo raekojas vastu Nobeli rahupreemia, nimetades seda "taevaseks kingituseks".

Pilt: Scanpix

Colombia president võttis vastu Nobeli rahupreemia

Colombia president Juan Manuel Santos võttis laupäeval Norras Oslo raekojas vastu Nobeli rahupreemia, nimetades seda "taevaseks kingituseks".

Santos pühendas rahupreemiat vastu võttes selle kõigile colombialastele, iseäranis pool sajandit kestnud kodusõja ohvritele.

"Daamid ja härrad. Maailmas on üks sõda vähem ja see on sõda Colombias," ütles Santose preemiat vastu võttes. "Selle kokkuleppe (rahulepe Colombia valitsuse ja FARC-i vahel - BNS) järel saame öelda, et Ameerika maailmajaos Alaskast Patagooniani on rahu."

Presidendi sõnul on rahulepe "mudel seni lahenduseta relvakonfliktide lahendamiseks kõikjal maailmas".

"See tõestab, et see, mis tundub esmapilgul võimatu, võib visaduse abil muutuda võimalikuks isegi Süürias, Jeemenis või Lõuna-Sudaanis," lausus Santos.

Colombia valitsus ja sissirühmitus Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) sõlmisid suvel ajaloolise rahuleppe, mille colombialased 2. oktoobri referendumil tagasi lükkasid. Seejärel õnnestus Bogotál ja sissirühmitusel jõuda 24. novembril kokkuleppele rahuleppe uues versioonis, mille Colombia kongress 30. novembril ratifitseeris.

Esialgse rahuleppe tagasilükkamise järel arvasid paljud, et see tõmbas kriipsu peale Santose lootustele pälvida Nobeli rahupreemia.

Norra Nobeli komitee arvas teisiti, ütles komitee aseesimees Berit Reiss-Andersen. "Meie hinnangul polnud aega kaotada," ütles Andersen rahupreemia laureaati esitledes. "Rahuprotsessi ähvardas kokkuvarisemine ja see vajas kogu rahvusvahelist toetust, mida oli võimalik pakkuda."

Nobeli komitee teatas rahupreemia Santosele andmisest 7. oktoobril ehk enne rahuleppe uue versiooni sõlmimist.

1964. aastal alanud konflikt on nõudnud vähemalt 220 000 colombialase elu ning sundinud oma kodudest lahkuma pea kuus miljonit inimest. Lisaks on kadunud 45 000 inimest.

Santos ütles varem laupäeval usutluses AFP-le, et ei saa pakkuda tagatisi rahuleppe sõlmimisele teise sissirühmitusega Rahvuslik Vabastusarmee (ELN) enne oma ametiaja lõppu 2018. aastal.

"Annan endast parima, ent ajaraamide paikapanek on selliste läbirääkimiste puhul alati vastutöötav," lausus president.

Colombiasse ei saabu täielik rahu ilmselt enne, kui ELN-i umbes 1500 võitlejat relvad maha panevad. "Inimröövide korraldamine on lubamatu. Me oleme neile öelnud, et nad peavad röövitud inimesed esmalt vabastama. Siis saame ametlikke kõnelusi alustada," ütles Santos.

Laadimine...Laadimine...