Danske panga Eesti filiaali rahapesuskandaal jõudis Saksamaale

Lisaks Deutsche Bankile on rahapesuskandaali tõmmatud Saksa Commerzbank, mille klientidele tehti 236 ülekannet kogusummas 14 miljonit eurot.

Pilt: Scanpix

Danske panga Eesti filiaali rahapesuskandaal jõudis Saksamaale

Toimetaja: Sandra Lepik

Lisaks Deutsche Bankile on rahapesuskandaali tõmmatud Saksa Commerzbank, mille klientidele tehti 236 ülekannet kogusummas 14 miljonit eurot.

Danske panga Eesti filiaalist lähtuva rahapesuskandaaliga on seotud ka Saksa ettevõtted ja pangad, vahendas BNS Rundfunk Berlin-Brandenburgi (rbb).

Saksa riikliku telekanali ARD poliitikasaade "Kontraste" ja ajakiri Die Zeit paljastasid ühisuurimuses, et on alust rääkida enam kui 31 miljonist eurost, mis liikusid aastail 2007–2011 Saksamaa erinevate arveldusarvete vahel.

Enamik Danske panga Saksamaaga seotud juhtumeid puudutab tarneid Venemaale. Seejuures ei maksnud kauba eest üldsegi need firmad, millele kaup saadeti. Saadetisteks olid muuhulgas tööstusseadmed, majapidamistehnika, erinevad materjalid, akvaariumitehnika ja autod. Kontoväljavõtete järgi otsustades ulatub ülekannete kogusumma ligi 8,5 miljoni euroni.

Saksa ajakirjanike käsutuses olevast dokumentatsioonist selgub, et Deutsche Banki 84 kontole tehti koguni 237 ülekannet – nimelt oli Deutsche Bank aastani 2015 Eesti Danske panka korrespondentpank. Deutsche Bank vastas ajakirjanike täpsustavate küsimuste peale, et koostöö Danske Eesti filiaaliga lõpetati seepeale, kui pikema aja vältel jäi silma Danske klientide kahtlustäratavate ülekannete sagenemine.

Lisaks Deutsche Bankile on rahapesuskandaali tõmmatud Saksa Commerzbank, mille klientidele, kelle hulka kuuluvad ka endise Dresdner Banki kunded, tehti 236 ülekannet kogusummas 14 miljonit eurot. Commerzbank vastas ajakirjanike päringule, et ei kommenteeri põhimõtteliselt ühtegi reaalset ega võimalikku ärisuhet ega ülekannet ja lähtub rangelt rahvusvahelistest täitejuhendeist ning protsessidest vältimaks rahapesu, terrorismi rahastamist, siseringitehinguid, pettust, korruptsiooni ja teisi kriminaalseid tegevusi.

Telesaade "Kontraste" ja nädalažurnaal Die Zeit said enda käsutusse 16 firma kontoväljavõtted aastatest 2007–2011. Kõigil neil firmadel olid Danske panga Eesti filiaalis arveldusarved. Seerjuures polnud neist 16 ettevõttest 15 registreeritud üldsegi Eestis, vaid hoopis Belize'is, Uus-Meremaal, Briti Neitsisaartel, Panamas ja Ühendkuningriigis. Andmebaasis sisalduva info järgi tehti ainuüksi Saksamaale 792 ülekannet erinevates krediidiasutustes olevatelt kontodelt, mida on kokku 321.

Kust kogu sellisel teel legaalsesse majandusringlusse suunatud raha pärines, jääb aga suuresti selgusetuks. 

Ühtlasi oletab USA finantsist Bill Browder, et Danske Bank on seotud ka 230 miljoni dollariga, mis 2007. aastal Moskva maksupettuse skeemiga puhtaks pesti. 

"Kui seda kõike vaadata, siis peab küll ütlema, et niisugust asja ei oleks mitte mingil juhul tohtinud läbi lasta," kommenteeris olukorda enam kui 20-aastase kogemusega Saksa rahapesuekspert Michael Findeisen, kelle sõnul jätsid pangad endale pandud hoolsuskohustuse lihtsalt täitmata.

Laadimine...Laadimine...