"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
DEBATT: Alkoholipiirang laseks ka baaritöötajatel kodus lapsi näha (1)
04. november 2019
Scanpix/ Foto on illustreeriv

"Kui alkoholimüük lõpeb ja baarid suletakse varem, saavad ka inimesed varem koju, et veeta rohkem aega oma lastega – võib-olla suudavad nad isegi hommikul üles tõusta, et lapsi kooli saata. Öine piirang annab inimestele puhkust," lausus SA Koolitervishoid juht Kädi Lepp.

Abilinnapea Betina Beškina kokku kutsutud ümarlaual tervitas karskusliidu esimees Lauri Beekmann linna ideed keelata alkoholi müük tööpäevale eelneval ööl kella 2-6 ja puhkepäevale eelneval ööl kella 3-7 vahel. Praegu võib meelelahutusasutustest alkoholi osta ööpäev läbi. “Baaride öise lahtioleku ajal on sagedased kuritegevus ja korrarikkumised,” nentis Beekmann. “Soovime, et seda keskkonda reguleeritakse, muudetakse turvalisemaks, tagatakse, et alkoholi liigtarbinud inimesed ei kujuta ohtu  iseendale ega teistele ja ei riku korda.”

Alkolembus tekitab ikka veel muret

Kesklinna politseijaoskonna välijuhid on rääkinud, et peksmisi on palju just varajastel hommikutundidel, kella 1-5 vahel. Rikkumiste arvu poolest paistavad silma klubid Hollywood, Vabank ja Münt, mille ees läheb tihti peksuks. Lisaks teevad politseile muret Vana-Viru, Sauna ja Suur-Karja tänav ning nende lähiümbrus. Lärmakad seltskonnad tülitsevad seal tihti, baarid ja ööklubid aga ei keeldu kassa täitmise nimel liigjoobes olevatele tegelastele üha uuesti alkoholi müümast. Joobes korrarikkujad omakorda ei mõista, mida teevad.

Kui restoranid ja kohvikud suletakse reeglina hiljemalt kella ühest  öösel, siis ööklubid ja baarid jäävad avatuks varaste hommikutundideni ning see toob kaasa muidki probleeme. Vali muusika ei lase klubide lähedal elavatel inimestel puhata. Tihti ei saa vanalinnas vastu hommikut tänavaid puhastada, sest need on purjus ja lällavaid inimesi täis. Linna ajapiirangud ei rakenduks üksnes lennujaamas, sadamas, hotellides ja kasiinodes, ülejäänud paikades aga hakkaks muudatused kehtima järgmise aasta 1. juunist.

Viimased aastad on alkoholipoliitika olnud Beekmanni sõnul sageli päevakorral ja on ka toimunud suured muudatused – piiratud reklaami ja alkoholi kättesaadavust, alkohol peab olema paigutatud silma eest varjatuna seina taga. Ka maailma terviseorganisatsioon on selgelt soovitanud hoida alkoholipoliitikat pidevalt pildil. “Et seda arendataks tervikuna, mitte ei tehtaks ainult üksikuid muudatusi,” selgitas Beekmann. “Alaealiste alkoholitarbimine on igal pool maailmas tegelikult vähenemas. Saame ka kohalike lisameetmetega toetada, et need arengud oleksid püsivad ja tooks häid tagajärgi.”

Sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid juhatuse esimees Kädi Lepp omakorda väitis, et Eestis tarbivad noored ikkagi liiga palju alkoholi. “Kuna ma olen kursis ka laste riskikäitumise uuringu – seda viiakse läbi regulaarselt – andmetega, siis tean, et alkoholi tarbimine noorte seas on lubamatult suur võrreldes teiste Euroopa riikidega,” selgitas Lepp. “Mina laste tervise eest seisva  inimesena olen oodanud selliseid samme, nagu linn plaanib, ausalt öeldes juba ammu. Loodan, et ka riik karmistab  alkoholipoliitikat.”

Lõpupidu ei tähenda lausjoomist

Lepp tõi näiteks Islandi, kus pikaajalise tööga on alkoholiprobleemist jagu saadud. “Kõige tõhusam ennetusviis on alkoholi kättesaadavuse piiramine, ja kui linn teeb kas või midagi, mis on tema võimuses, on see ainult tervitatav.”

Lepa sõnul on öösel baarides ja meelelahutusasutustes töötavad inimesed sageli ka emad ja isad. “Pere ja pereliikmetega koos olemise aeg on väga tähtis. Leian, et kui alkoholimüük lõpeb ja baarid suletakse varem, saavad inimesed varem koju, nende lastega veedetud aeg saab olema tõenäoliselt pikem ja võib-olla nad suudavad isegi hommikul üles tõusta, et lapsi kooli saata. Öine piirang annab inimestele puhkust.”
Ümarlaual viibinud Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg leidis, et lisaks piirangutele tuleb rõhuda ka kasule, mida inimesed piirangust saavad. “Inimese tervise seisukohalt on väga oluline õige uni,” tõdes ta. “Mis tähendab, et inimene peab ikka mingil ajal korralikult magama.”

Tombergi meelest saab noori mõjutada alkoholi suhtes meelt muutma ka sotsiaalmeedia kaudu. “Miks me ei räägi headest kogemustest – kuidas oleme oma peres sellega toime tulnud, kuidas minu lapse klassis on gümnasistid nii toredad, et ei pea lõpupidu täieliku pildituseni joomisega,” ütles ta. “Siin on hästi palju nüansse. Me mitte ainult ei piira, vaid me peame kasvatame enda ümber ja oma peredes usku, et alkohol ei ole  igapäevaelu lahutamatu osa.”

Abilinnapea Beškina sõnul jäi ta ümarlauaga rahule. “Sisuliselt saime kiita oma ideede eest, aga muidugi valitses üldine arvamus, et alkoholiprobleem on laiem ja sellega peab tegelema ka riik,” rääkis Beškina. “Leppisime kokku, et teeme ka tulevikus koostööd ja liigume selles suunas.”

Alkoholipoed meelitavad mudilasi kommide ja krõpsudega

“Lapsed ei pea nägema joobes inimesi, kes ootavad hommikul alkoholipoe avamist, ja kõike muud, mis on seotud selle ümbruskonnaga,” lausus enda kokkukutsutud ümarlaual abilinnapea Betina Beškina.

Lisaks muudele piirangutele soovib linn, et alkoholi müügikoht asuks lasteasutusest senise vähemalt 50 meetri asemel vähemalt 150 meetri kaugusel. “Paraku näitab statistika, et paljud poed ikkagi müüvad alaealistele alkoholi,” nentis karskusliidu esimees Lauri Beekmann.
Beškina selgitas, et kaugusepiirang kaitseb laste huve. “Selle piirangu kiitsid ümarlaual osalejad väga heaks,” lisas ta. “Lapsed ei pea nägema joobes inimesi, kes ootavad hommikul alkoholipoe avamist, ja kõike muud, mis on seotud selle ümbruskonnaga.”

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhtivspetsialist Ene Tomberg nentis, et suures alkoholipoes ei ole müügil ainult alkohol, vaid ka krõpsud, limonaad, maiustused jm lastele meeldiv. “Me peaksime koos poeomanikega mõtlema, milline valik võiks seal olla.  Lastekaitse liit on olnud alati seisukohal, et lapsel on õigus kasvada alkoholivabas ühiskonnas, mis säilitaks tema heaolu ja turvalisuse. Arstina võin öelda, et mõnedki lapsed viibivad lastehaiglas just selle tõttu, et nad on alaealisena alkoholi tarbinud. Me peame neid kuidagi kaitsma selle eest.”

Piirangu algne idee tuli Mustamäe linnaosa valitsuselt, sest sealkandis on olnud juba ammu mure konkreetsete paikadega. “Meil on kaks halba näidet. Üks on Katariina baar, mis asub kooli lähedal, umbes 50 meetri kaugusel,” rääkis linnaosavanem Lauri Laats. “Kõige hullem aga on Szolnoki peatuses asuv Araxese pood – see asub täpselt 135 meetrit lasteaiast. Lähedusse kogunevad inimesed, kes saavad oma 100 või 200 grammi kätte,  lähevad siis uitama ning tulevad mingi aja pärast jälle tagasi.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K
5. nov. 2019 15:03
ajulage idee, viimasedki noored pühivad selle riigi tolmu jalge alt, pluss turistid juba praegu käivad ringi ,et öösel pole kuhugi minna