Disainiöö kutsub tasuta oma unelmate lampi meisterdama

Kultuurikatlas on avatud disainitänav, kust saab osta moekaid rõivaid, aksessuaare ning ilusaid asju mitmekümnelt disainifirmalt.

Pilt: Scanpix

Disainiöö kutsub tasuta oma unelmate lampi meisterdama

Kai Maran

Kultuurikatlas on avatud disainitänav, kust saab osta moekaid rõivaid, aksessuaare ning ilusaid asju mitmekümnelt disainifirmalt.

 

Rahvusvaheline Tallinna disainifestival alapeakirjaga Redefining Design kestab 12.-18. septembrini. "Kogu Tallinn on kaasatud," kinnitas Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova. "Osaleda saavad kõik, kelles on peidus eksperimenteerimise pisik ja uudishimu!"

Disainiöö festivali avab 15. septembril disainiseminar Kultuurikatlas, kus maailma disainisuundumusi tutvustavad tuntud tegijad ja oma ala spetsialistid USA-st, Soomest, Rootsist, Portugalist, Itaaliast, Austriast ja Eestist.

"Ühiskond on asunud disaini mõistet ümber defineerima," rääkis Gurjanova, kelle sõnul annab senine peamiselt vormi ja välimust tähtsustav ajajärk maad kasutajat väärtustavale ajastule ja asetab disainimise keskmesse inimese. "See pole mitte ainult moraalne kohustus, vaid ka majanduslikku kasu toov ning samas esteetilist naudingut pakkuv."

Elamuslikku ettekannet on Gurjanova sõnul oodata Cameron Sinclairilt, kes on humanitaarkriisidele lahendusi pakkunud ligi viisteist aastat, tehes koostööd ka näiteks Brad Pitti ja Angelina Jolie heategevusfondiga. Tänapäeva tööstusdisaini telgitagustest räägib tuntud Soome disainer, Iittala brändi juht Harri Koskinen ning toidust kui elamusdisainist ja õnneallikast Veronica Fossa.

Euroopa üks juhtivaid disainereid Severin Filek proovib mõõta disaini kasumlikkust ja majanduslikku mõju. Jakob Rosin demonstreerib, kuidas nutimaailmas mobiilirakenduse abil nägijaks saada.

Parimad saavad auhinna

Kultuurikatlasse rajatud disainitänaval pakub nädalavahetusel oma tooteid veerandsada suurtootjat ja väiketegijat. Laupäeval ja pühapäeval on disainitänava Moepõik Eesti rohkem kui 40 disaineri päralt ja kaubaks lähevad nii rõivad kui ka moeaksessuaarid.

Reedel kell 17 saab Kultuurikatlas avatud töötoas unelmate valgustit meisterdada ja otse lambikuplile akti maalida. Lõuendi lambikupli näol ja töövahendid maalimiseks paneb välja Hektor Light. Vaateväljas on inspireeriv aktimodell. Töötuba on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine ingo@hektor.ee

Tänavu antakse festivalil üle ka Bruno tootedisaini auhind parima elukeskkondliku toote, parima elustiilitoote ja parima insenertehnilise toote disaini eest. "Eesti disainiauhindu anname sel aastal ühiselt välja kolmandat korda," ütles disainikeskuse juht Jane Oblikas, kelle sõnul on tunnustuse üks eesmärke inimesi ka senisest enam disainist rääkima panna. "Ja mitte lihtsalt disainist, vaid disainist, mis midagi meie ümber paremaks muudab. Et seda sõnumit veelgi selgemalt edastada, annamegi välja kaks elumuutva disaini auhinda."

Näitus Viru keskuses

Elumuutva disaini auhinda antakse välja esmakordselt ja sellega pärjatakse meie igapäevaellu kõige radikaalsemaid muutusi toonud töö. Festivalil selgub ka kõige suurema mõjuga disaintoode, kõige innovaatilisema lahendusega teenus ja parim veebi- ja graafiline disain. Silmapaistvamaid noori disainereid ootavad auhinnad SÄSI ja Noor Püss.

Esmakordselt antakse üle ka auhind parimale hankele. "Žürii vaatab hanketingimusi, ülesandepüstitusi, žüriide koostamist ja valikukriteeriumeid ning kõiki teisi olulisi detaile, mis ühtepidi tagavad kliendi kaitstuse, kuid samas austavad ka tegijat," selgitas uue tunnustuse tausta ADC* Eesti juht Janno Siimar.

Nominentide töödest pannakse 12. septembriks Viru Keskuse aatriumis kokku näitus. Konkursitöid hindab rahvusvaheline žüriid ja auhinnad antakse üle 16. septembril Kultuurikatlas. Piletid galale on müügil Piletilevis.

Kultuurikatla kõrval on nüüd juba üheteistkümnenda disainifestivali toimumispaigaks Heliose kino ja arhitektuuri- ja disainigalerii. Linna kaunistavad valgusfestivali Lux Matrix valgusinstallatsioonid.

 

Laadimine...Laadimine...