Eduard Vilde muuseum avab näituse palvemeeleoludest luules ja kunstis

Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseum avab teisipäeval kell 17 luule- ja kunstinäitus "Anna sõna, mida mööda minna".

Pilt: tallinn.ee

Eduard Vilde muuseum avab näituse palvemeeleoludest luules ja kunstis

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseum avab teisipäeval kell 17 luule- ja kunstinäitus "Anna sõna, mida mööda minna".

Näitamisele tulevad eesti luuletajate luulepalved ajavahemikust 1917–2014. Lisaks luuletuste tundelaadiga harmoneeruvad kunstiteosed. Näituse kultuuriprogrammi raames etendub novembris kolmel korral Vilde muuseumis ka palveteemalistest luuletustest kokku seatud luulelavastus "ma palun…".

Sõna kuulutamine on olnud nii kiriku kui kirjaniku tähtsaim ülesanne. Eriti keerulistel ja pöördelistel aegadel on just kirjaniku sõna pakkunud eestlasele inimese ja maailma mõistmist, lohutust, lootust.

Näitusel saab kogeda saja aasta jooksul kirjutatud erinevaid palveteemalisi luuletusi, autoriteks eesti luuletajate raskekahurvägi Anna Haava, Juhan Liiv, Uku Masing, Jaan Kaplinski, Jaak Jõerüüt, Viivi Luik, Doris Kareva, Jürgen Rooste, Leelo Tungal ja palju teisi. Nendes tekstides avaldub palve kui seisund, dialoog või teekond. On vaimulikku luulet, kirglikku loitsimist, alandlikku sisekaemust. On ajale omaseid Eesti ja vabaduse eest palveid, aga ka tänapäeva urbanistliku inimese eksistentsiaalset palumist elumõtte, puhta õhu, armastuse eest.

"See näitus on kui omalaadne luulepalverännak, mis jutustab saja aastase Eesti lugu," tõdes näituse kuraator Kairi Tilga. Näituse tekstilist poolt saadab kümmekond kunstiteost, mis on valitud luuletuste sõnumit ja karakterit arvestavalt Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakogudest. Esindatud on Epp Maria Kokamägi, Jüri Arraku, Sirje Runge, Toomas Vindi, Kristjan Raua, Viive Tolli, Kaljo Põllu ja teiste tööd. Näitusel on väljas ka haruldane maal "Vaikus”, mille autor on teoloog, mõtleja ja luuletaja Uku Masing.

Näitusega kaasneb Eduard Vilde muuseumi ajaloolises interjööris etenduv luulerännak "ma palun…". Lavastaja on Tiina Mälberg Rakvere teatrist, esitavad Tiina Mälberg ja Markus Habakukk. Meditatiivne luulerännak pakub kuulamiseks 35 palumise- ja palveteemalist luuletust ja palvemeeleoludest kantud muusikat, mida esitab klaveril Joel-Rasmus Remmel. Lavastus toimub 10., 19., ja 21. novembril kell 19 Vilde muuseumis. Piletite eelmüük toimub muuseumi kassas.

Näitus "Anna sõna, mida mööda minna" jääb Eduard Vilde muuseumis avatuks 19. jaanuarini 2019.

Laadimine...Laadimine...