Eesti Energia saadab kuni 1300 töötajat sundpuhkusele

Eesti Energia võib lisaks varasemalt teatatud 400 inimese koondamisele tänavu suvel saata sundpuhkusele kuni 1300 töötajat. 

Pilt: Scanpix

Eesti Energia saadab kuni 1300 töötajat sundpuhkusele (2)

Toimetaja: Toomas Raag

Eesti Energia võib lisaks varasemalt teatatud 400 inimese koondamisele tänavu suvel saata sundpuhkusele kuni 1300 töötajat. 

Eesti elektrijaamas rakendati sundpuhkust juba aprillis. Lähiajal peavad sundpuhkusele minema ka kaevurid. Sundpuhkus puudutab ajalehe Põhjarannik andmetel kokku kuni 1300 töötajat. Täpne arv ja jaotus selgub juunikuu jooksul.

Sundpuhkus võib kesta 12 kuu jooksul kuni 90 päeva ja sel ajal võib palka kärpida kuni kehtiva alammäära ehk 540 euroni. "Sundpuhkuste täpset töögraafikut planeerides lähtub Eesti Energia eelkõige turuolukorrast ning juhul kui olukord paraneb, katkestatakse sundpuhkused," teatas ettevõte lehele.

Kui käesoleva aasta alguses näitasid ettevõtte prognoosid, et suurenergeetika elektritootmisüksused suudavad avatud turul konkureerida, siis tegelikkuses on aasta algusest saadik pääsenud turule peamiselt vaid kolm uuemat tehnoloogiat kasutavat energiaplokki ja ülejäänud kaheksa energiaplokki seisavad valdavalt reservis, teatas Eesti Energia. 

Suurenergeetika eest vastutav juhatuse liige Raine Pajo ütles, et tekkinud olukord on tingitud eelkõige süsihappegaasi (CO2) kõrgest turuhinnast ja suurest kogusest Vene elektrist Nord Pooli turul. "See seab Euroopa Liidu elektritootjad ebavõrdsesse konkurentsiolukorda, kuna Venemaa elektritootjad ei pea kvootide eest maksma 25 eurot tonni kohta," ütles ta.

Elektrienergia import Venemaalt Nord Pooli turule on võrreldes eelmise aastaga suurenenud ligi 1,5 korda. CO2 turuhind on võrreldes eelmise aastaga kasvanud ligi kaks korda.

Tootmisüksuste ja kaevanduste vähenenud koormus ei võimalda töötajatele täistööaega pakkuda ja seetõttu otsustas ettevõte esmalt rakendada sundpuhkust Eesti elektrijaamas. Kuna põlevkivi tarbimine elektrijaamades on vähenenud, on Eesti Energia sunnitud lähiajal kasutama sundpuhkust ka teistes suurenergeetika ettevõtetes. Kõigepealt pakutakse töötajatele võimalust võtta välja korralised puhkused ja puhkusejäägid.

Raine Pajo sõnul näeb Eesti Energia pikaajaline strateegia ette taastuvenergia toodangu ning põlevkiviõli ja elektri koostootmise kasvatamist ja põlevkivi otsepõletamisest elektriks vähendatakse samm-sammult.

"Elektri ja õli koostootmisele keskendumist toetab Enefit280 õlitehases saavutatud projekteeritud võimsus ja hea töökindlus. Kuid õli ja elektri koostootmise laiendamine on pikaajalisem lahendus. Praeguse olukorra parandamiseks teeb Eesti Energia tihedat koostööd riigi esindajatega, et leida lahendused, mis aitaks säilitada riigile tulud ja töökohad energeetikas," ütles Pajo.

Eesti Energias on põlevkivi kaevandamise ja põlevkivist energia tootmisega tegelevate üksuste töötajate arv käesoleva aasta algusest vähenenud ligi 400 inimese võrra.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tunnistas esmaspäeval, et süsihappegaasi (CO2) kvoodi hinnatõus võib tuua kaasa kuni tuhande inimese tööta jäämise Ida-Virumaal. Ligi 500 inimest on tänaseks juba koondamisteated kätte saanud, kuid ametiühingute teatel võib kõige mustema stsenaariumi korral kaotada sissetuleku enam kui 6000 inimest.

Eesti Energia teatel on käesoleva aasta algusest põlevkivi kaevandamise ja põlevkivist energia tootmisega tegelevate üksuste töötajate arv vähenenud ligi 400 inimese võrra, töökohtade säilitamiseks tuleb lahendada turumoonutus seoses maksuerisusega kahel pool idapiiri.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...