Eesti muusika esileedi Ester Mägi tähistab tänavu 95. juubelit

"Ester Mägi on eesti sõjajärgse nüüdismuusika säravamaid ja isikupärasemaid esindajaid," ütles Eesti Heliloojate Liidu esimees ja helilooja Märt-Matis Lill.

Pilt: Kaupo Kikkas

Eesti muusika esileedi Ester Mägi tähistab tänavu 95. juubelit

"Ester Mägi on eesti sõjajärgse nüüdismuusika säravamaid ja isikupärasemaid esindajaid," ütles Eesti Heliloojate Liidu esimees ja helilooja Märt-Matis Lill.

10. jaanuaril kell 19.00 toimub Niguliste kirikus helilooja Ester Mägi 95. juubelile pühendatud kontsert. Ester Mägi peenekoelist muusikat on imetletud ja armastatud nii Eestis kui kaugemal. Tema tähtsus seisneb armastuses rahvaviiside vastu, mida ta ka ise kogumas käis, ning Eesti rahvalaulude kasutamises oma loomingus.

"Ester Mägi on eesti sõjajärgse nüüdismuusika säravamaid ja isikupärasemaid esindajaid. Tema looming on suutnud juba rohkete aastakümnete jooksul kaasa haarata ja vaimustada rohkeid kuulajaid läbi peenekoelise kõlavärvitaju, reljeefse kujundimaailma ning rahvalaulu ja nüüdismuusika ülimalt omanäolise sümbioosi," kommenteerib Eesti Heliloojate Liidu esimees ja helilooja Märt-Matis Lill juubilari loomingu olulisust.

Ester Mägi traditsioone austav helikeel on uuenenud läbi poole sajandi, säilitades isikupärase alalhoidlikkuse. Tema loomingu püsitunnusteks on selge vormiloogika, läbipaistev kõlapilt ja intiimne või objektiivne väljenduslaad. Valdavalt on tema teoste aluseks eesti rahvaviisil põhinev või sellele lähedane lakooniline motiivistik. Ester Mägi loomingus on kesksel kohal kammermuusika ja koorilooming.

Tunniajasel kontserdil esinevad Eesti Interpreetide Liidu liikmed Helen Lokuta, Mati Turi, Martti Raide, Urmas Vulp, Aare Tammesalu, Andres Uibo, Peep Lassmann ning Keelpillikvartett Prezioso ja Estonia Seltsi Segakoor Heli Jürgensoni dirigeerimisel. Esitamisele tuleb nii koori- kui instrumentaalmuusikat, teiste hulgas on kontserdikavas näiteks "Vesper", "Lapimaa joiud", "Siin mu rõõmumaa", "Hommik Tehumardil" aga ka mitmed teised Ester Mägi teosed.

Kontserti korraldab Eesti Interpreetide Liit koostöös Eesti Heliloojate Liidu ja Eesti Kooriühinguga.
Vaata lisa: www.interpreet.ee

Laadimine...Laadimine...