Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avas uue kontserdi- ja teatrimaja

Uues kontserdi- ja teatrimajas on 482 inimest mahutav kontserdisaal, 130 istekohaga black box näitlejatele ja džässmuusikutele ning 21 uut õppeklassi.

Pilt: Erlend Štaub

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avas uue kontserdi- ja teatrimaja

Toimetaja: Sandra Lepik

Uues kontserdi- ja teatrimajas on 482 inimest mahutav kontserdisaal, 130 istekohaga black box näitlejatele ja džässmuusikutele ning 21 uut õppeklassi.

100. juubelit tähistav Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avas täna Eesti kõige uuema kontserdi- ja teatrimaja, kus on 482 inimest mahutav kontserdisaal, 130 istekohaga black box näitlejatele ja džässmuusikutele ning 21 uut õppeklassi. Tipptasemel hoonet ehitati 1,5 aastat ja see läks maksma ligikaudu 12 miljonit eurot. 

23images

Täna õhtul lõikasid vastvalminud kontserdisaali laval traditsioonilise avamislindi läbi president Kersti Kaljulaid ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) rektor prof Ivari Ilja, kuulutades uue maja avatuks. Pidulikule tseremooniale järgnes avakontsert, kus muuhulgas tuli esmakordselt maailmas ettekandmisele Tõnu Kõrvitsa uudisteos "Ta kõneleb vaikselt". Seejärel esitas EMTA lavakunsti osakond just avamissündmuseks lavastatud kava "Kummardus alustajatele".

President Kersti Kaljulaid ütles uue hoone avamisel, et Eesti inimese minapilti on alati kuulunud tugev sillaehitamine vabaduse ja loova eneseväljendamise vahel. "Tänapäevalgi on muusika ja teater meie rahva jaoks sootuks enam kui lihtsalt kaunid kunstid. Sellest kõneleb kontsertide, festivalide ja uuslavastuste rohkus ning erakordselt suur teatri- ja kontserdikülastuste arv. See on loomulik osa meie mõttemaailmast ja närvisüsteemist ning tugineb paljus just sellele alusele, mis on siin ülikoolis aegade jooksul loodud ja mida luuakse," ütles president Kaljulaid ja lisas, et see kõik tähendab ka suurt ja nõudlikku ootust akadeemia suhtes nii Eestis kui ka laias maailmas. "Selleks, et me saaksime vabalt ja avara pilguga kodus edasi kesta ning selleks, et maailmas tuntaks ka edaspidi Eestit just meie kõrgelt hinnatud loomingu läbi."

EMTA rektori prof Ivari Ilja sõnul on uus kontserdi- ja teatrimaja 100. juubelit tähistavale akadeemiale parim võimalik sünnipäevakink. "Meie üliõpilased saavad nüüd oma tulevast loojaelu õppida ja proovida siinsamas suurtel lavadel juba õpingute ajal," lausus prof Ilja. "Kontserdi- ja teatrimaja tõstab kahtlemata Eesti muusika- ja teatrihariduse taset ning meie lõpetajate rahvusvahelist konkurentsivõimet. Kindlasti on uude hoonesse põhjust tulla ka laiemal muusika- ja teatripublikul, sest vastvalminud saalidesse kavandatud avalike kontsertide ja etenduste kava on juba praegu äärmiselt tihe. Akadeemia tudengite kõrval astuvad siin üles mainekad muusikud, lavastajad ja näitlejad nii Eestist kui kaugemaltki."

6000-ruutmeetrise kontserdi- ja teatrimaja keskseks osaks on läbi nelja korruse ulatuv 482 istekohaga kontserdisaal, mis sobib eelkõige klassikalise muusika, aga ka muude muusikastiilide esitamiseks. Kahe rõduga kontserdisaali pääseb akadeemia peahoonest ning lisaks eraldi Sakala ja Tatari tänavalt, et saali saaks paindlikult kasutada nii õppetööks kui ka avalikeks sündmuseks. Ligi poole tuhande kohaga kontserdisaali Tallinnas praegu ei ole, nii et uus maja täidab selle tühimiku.

Läbi kolme korruse ehitati 130 pealtvaatajat mahutav black box, mida hakkavad kasutama lavakunstitudengid ja džässmuusikud. Viiekordsesse soklikorrusega hoonesse rajati 21 õppeklassi, mille seas on ka multimeediakeskus ning džässiklass. Kontserdi- ja teatrimaja kõik korrused ühendati kõrvalasuva akadeemia peahoonega. 

EMTA kontserdi- ja teatrimaja projekteeris AS Resand. Hoone arhitektid on Toivo Tammik ja Mart Rõuk arhitektuuribüroost Ansambel ning Kalvi Voolaid. Saalide sisearhitektuuri autor on Aivar Oja FraDisain OÜst ning akustikaprojekti tegi Linda Madalik koostöös Taani akustikabürooga Gade&Mortensen Akustik. Hoone ehitas Nordlin Ehitus AS ning omanikujärelvalvet tegi Tallinna Linnaehituse AS.  

Uue kontserdi- ja teatrimaja ehitust rahastasid Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond, Eesti Kultuurkapital ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. 

Faktid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ning teatrimaja kohta:

Üldandmed:

– suletud netopind umbes 6000m2

– viis korrust, lisaks soklikorrus

– 21 õppeklassi

– suur saal

– black box

– bürood ja tehnilised ruumid

– multimeediakeskus

 

Suur saal:

– kohtade arv 482

– lava pindala 180m2

– orkestriauk 48m2

– parter 270 m2

– järelkaja (T60) 1–2,2 sek

– järelkaja kardinatega 1,5 sek

 

Black box:

– kohtade arv kuni 130

– pindala 180m2

 

  • Heledas koloriidis kujundatud saali peamine kujunduslik element on lainemotiiv. Lainelised seinapaneelid on paigutatud horisontaalselt, nagu liigub heli. Sisearhitekt Aivar Oja sõnul võib lainekujundit vaadelda näiteks kui helilainet, merelainet või liivadüüni. 
  • Saalis on välditud arvukate prožektorite kasutamist ja valgustuseks on rakendatud seinu, kus peituvad eri värvidesse seadistatavad LED-valgustid. 
  • Hoone akustikaprojekti autor on Eesti hinnatuim akustik Linda Madalik, kelle suurim ülesanne oli tagada kontserdisaali suurepärane kõla. Tema juhtimisel loodi lava kohale Eestis ainulaadne akustiline pilv, et esinejad laval teineteist paremini kuuleksid. Saali projekteerijad nägid suurt vaeva, et seinu katvad lainekujulised paneelid vastaksid igati karmidele akustilistele nõudmistele. Pärast pikki analüüse ja testimisi tootis paneelid Sõmeru firma Supra Mööbel OÜ, kasutades materjalina tundras kasvavat suure tihedusega Komi kaske. 
  • EMTA uut hoonet kaunistab läbi mitme korruse kulgev klaasvitraaž "Esimene keel". Selle autor on klaasikunstnik Maret Sarapu, kelle sõnul saab muusikat õppida nagu emakeelt – suhtluse käigus ning erineva taseme ja sõnavaraga oskajatelt. 
  • Lisaks on uue kontserdi- ja teatrimaja fuajees ala kunstitööde esitlemiseks. Esimesena jõuab sinna kunstnik Enno Halleki ekspositsioon "Da capo al fine", mida kureeris Harry Liivrand. 
  • Paljud kontserdid ning etendused uues kontserdi- ja teatrimajas on külastajatele tasuta.  Toimuvate ürituste kohta saab infot veebilehelt.
Laadimine...Laadimine...