Eesti pangad küsivad euroala keskmisest kõrgemat intressi

"Laene pakkuvaid panku on lihtsalt jäänud vähemaks ja seega võetakse rohkem laene pankadest, kus laenumarginaalid on kõrgemad," ütles Eesti Panga ökonomisti Timo Kosenko. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Eesti pangad küsivad euroala keskmisest kõrgemat intressi

Toimetaja: Sandra Lepik

"Laene pakkuvaid panku on lihtsalt jäänud vähemaks ja seega võetakse rohkem laene pankadest, kus laenumarginaalid on kõrgemad," ütles Eesti Panga ökonomisti Timo Kosenko. 

Kuigi Eesti inimeste ja ettevõtete maksekäitumine on üldiselt hea ja laenudel kõrge kvaliteet, on Eestis võetavate laenude intressimäär euroala keskmisest oluliselt kõrgem, vahendas BNS. 

Eelmisel aastal tõusid Eesti ettevõtete poolt võetud uute laenude intressimäär ligi 3,5 protsendini, samas kui euroalal oli keskmine intressimäär umbes 2 protsenti. Samuti tõusis eelmisel aastal ka Eesti pikaajaliste ettevõttelaenude keskmine intressimarginaal 2,4 protsendini.

Ka eluasemelaenude keskmine intressimäär on Eestis kõrgem kui euroalal keskmiselt ning viimasel ajal on vahe ka kasvanud. Eelmise aasta lõpus oli Eestis keskmine eluaselemelaenu intressimäär 2,3 protsenti, samas kui euroalal keskmiselt umbes 1,6 protsenti.

Kosenko sõnul tuleneb siinne kõrgem intressimarginaal mitmest tegurist, aga eelkõige vähenenud konkurentsist. "Laene pakkuvaid panku on lihtsalt jäänud vähemaks ja seega võetakse rohkem laene pankadest, kus laenumarginaalid on kõrgemad," sõnas Kosenko.

"Teiseks on tegemist võrdlusega euroala keskmisega, riigid on erinevad. Eesti ettevõtted on suhteliselt väiksed, ehk suhteliselt riskantsemad võrreldes mõne suurema Euroopa ettevõttega. Sama on eluasemelaenudega – sissetulekute tase on madal, seega on riskid kõrgemad ja samamoodi laenumarginaalid," lisas Kosenko.

Keskpanga ökonomist märkis siiski, et Eesti ettevõtete ja inimeste maksekäitumine on üldiselt hea ja halbade laenude osakaal pankade laenuportfellist väga madal.

Kosenko sõnul on tõenäoliselt euroala keskmisest kõrgema laenumarginaali taga ka pankade enda rahastamise struktuur. Nimelt rahastavad Eesti pangad end aina suuremas ulatuses inimeste hoiustega, mille intressimääral on aga põhi all – 0 protsenti. Samas kui Euroopa Keskpanga (ECB) viimaste aastate rahapoliitika mõjul on turult raha kaasavatel pankadel võimalik saada aga tihti isegi odavamalt laenu.

Siiski tasub ka märkimist, et hoolimata euroala keskmisest kõrgemast pangalaenude intressimäärast, on see kõigi aegade madalaima taseme lähedal ning näiteks ettevõtete pikajaliste laenude reaalne intressimäär, ehk inflatsiooniga korrigeeritud intressimäär on negatiivne. Eelmise aasta lõpus oli ettevõtete pikaajaliste laenude reaalne intressimäär ligi -2,5 protsenti.

Laadimine...Laadimine...