Eesti tõstatas ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaa agressiooni Gruusias

"Sel nädalal möödub 12 aastat Venemaa agressiooni algusest Gruusias. Pidasime oluliseks juhtida tähelepanu sellele, et Venemaa agressioon Gruusias ei ole kuidagi raugenud," sõnas välisminister Urmas Reinsalu. 

Pilt: Mats Õun

Eesti tõstatas ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaa agressiooni Gruusias (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Sel nädalal möödub 12 aastat Venemaa agressiooni algusest Gruusias. Pidasime oluliseks juhtida tähelepanu sellele, et Venemaa agressioon Gruusias ei ole kuidagi raugenud," sõnas välisminister Urmas Reinsalu. 

Eesti tõstatas eile üheskoos Ameerika Ühendriikide, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigiga Julgeolekunõukogu ametlikul kohtumisel Venemaa Gruusia-vastase tegevuse, vahendas BNS. 

"Sel nädalal möödub 12 aastat Venemaa agressiooni algusest Gruusias. Pidasime oluliseks juhtida Julgeolekunõukogus rahvusvahelise kogukonna tähelepanu sellele, et Venemaa agressioon Gruusias ei ole kuidagi raugenud," sõnas Reinsalu. 

Välisminister tõi välja, et Venemaa üritab jätkuvalt nihutada piire ja õõnestada oma naabri suveräänsust. Jätkuvalt on okupeeritud Abhaasia ja Lõuna-Osseetia, mis on Gruusia lahutamatud osad.

Eesti kutsus oma sõnavõtus Venemaad üles viivitamata järgima ÜRO peasekretäri relvarahu üleskutset ja austama rahvusvahelist õigust. "Oleme hiljuti näinud Gruusia vastu suunatud provokatiivse tegevuse kasvu. See muudab kogu piirkonna julgeolekuolukorra hapramaks," ütles kohtumisel asejuht Eesti ÜRO esinduse juures Gert Auväärt. 

Pärast kohtumist tegid Eesti, Ameerika Ühendriigid, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik koos aastateks 2021–2022 valitud liikmete Iirimaa ja Norraga ka ühise pressiavalduse, milles väljendasid muret piiristamise protsessi võimendumise üle viimase aasta jooksul, sealhulgas pandeemia ajal.  

Nii okupeeritud Abhaasia kui ka Lõuna-Osseetia aladel ja ajutistel kontrolljoontel on rakendatud omavolilisi kinnipidamisi ka pandeemia ajal, samuti on Lõuna-Osseetias pandeemia ajal tõkestatud humanitaarabi kohale toimetamist. 

"Kutsume Venemaa Föderatsiooni üles täitma oma kohustusi 12. augusti ja 8. septembri kokkulepete alusel," rõhutati ühisavalduses ning avaldati toetust Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...