Eesti võib jäätmete sihtarvu mittetäitmisel saada 100 miljonit trahvi

Riigikogu on jäätmeseadust menetlenud 16 kuud. 2020. aastaks peab Eestis olema ringlusse võetud 50 protsenti olmejäätmeid, praegu on see protsent 32.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Eesti võib jäätmete sihtarvu mittetäitmisel saada 100 miljonit trahvi

Toimetaja: Moonika Tuul

Riigikogu on jäätmeseadust menetlenud 16 kuud. 2020. aastaks peab Eestis olema ringlusse võetud 50 protsenti olmejäätmeid, praegu on see protsent 32.

Kui Eesti ei suuda 2020. aastaks võtta ringlusse 50 protsenti olmejäätmetest, ootab meid 100 miljoni euroni ulatuv trahv, vahendas BNS Eesti Päevaleht.

Riigikogu keskkonnakomisjoni aseesimees Kalle Palling ütles, et jäätmekäitluse sihtarvu täitmata jätmise korral ähvardab Eestit Euroopa Liidu trahv, mis tõotab tulla suhkrutrahvist poole suurem, kuni sada miljonit eurot.

Riigikogu on jäätmeseadust menetlenud 16 kuud. Pallingu sõnul pole ligi aasta jooksul selles reaalset edasiminekut toimunud. 2020. aastaks peab Eestis olema ringlusse võetud 50 protsenti olmejäätmeid, praegu on see protsent 32.

Aeglase menetlusprotsessi ja osaliste lepitamatuse tõttu on oodata küllalt lahjat seadust, mis ilmselt ei aita meid seatud ringluseesmärgini. Jäätmeseaduse menetlus sai uue tõuke vahetult enne jõule. Praegu ütlevad osalised, et loodavad leebemal kujul seaduse võtta vastu veel enne valimisi. Kuid just valimised vähendavad ka eelnõu ambitsioonikust.

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra selgitas, et eelnõu menetlemine on veninud, sest ministeerium on seda koostades huvigruppe liiga vähe kaasanud.

"Meile on tulnud üle 200 muudatusettepaneku, nii et sisuliselt õmbleme praegu ülikonda nööbi külge. See pole kindlasti igapäevane õiguspraktika ja ministeerium pole kindlasti teinud seda eelnõu hindele 5+. Me oleme komisjonis juba kolm korda kõigi huvigruppide ettepanekuid arutanud – neid otsuseid ei saa üle jala teha," ütles Vakra.

Selleks, et seadus mingil kujul vastu võetaks, otsustati muudatusettepanekud lüüa kaheks: need, milles on suudetud praeguseks kokku leppida, ja need, mille üle on vaja veel vaielda.

Esmaspäeval arutab keskkonnakomisjon taas konfliktseid küsimusi ja ministeerium loodab mõnele neist lahendust. Ilmselt saadetakse riigikogu suurde saali umbes 130 pehmeimat muudatusettepanekut, uuenduslikumad ideed jäävad vähemalt esialgu seadusse kirjutamata.

"Eelnõus on väga palju häid ettepanekuid. Jäätmekäitlejate jaoks on näiteks väga oluline jäätmelubade-litsentside lihtsustumine ehk bürokraatia vähenemine,” ütles jäätmekäitlejate liidu tegevjuht Margit Rüütelmann. "Jäätmekäitlejad pole küll seda meelt, et kogu eelnõule peaks praegu vee peale tõmbama ja hakkama seda järgmise valitsusega uuesti lahendama. Läheme vähemalt osa ettepanekutega edasi," ütles ta.

Laadimine...Laadimine...